Trwa ładowanie...

Objaw groźnej choroby. Zaczyna się od drętwienia rąk i nóg

 Katarzyna Prus
29.12.2022 18:28
Drętwienie rąk i nóg może świadczyć o poważnych chorobach
Drętwienie rąk i nóg może świadczyć o poważnych chorobach (Getty Images)

Drętwienie rąk i nóg to częsty objaw świadczący o zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa. Może to być jednak symptom zupełnie innego, ale równie poważnego problemu. Dlatego lepiej nie zwlekać z wizytą u specjalisty. "Jeśli taki objaw występuje jako izolowany, w pierwszej kolejności zgłoś się do ortopedy, a potem do flebologa" - apeluje dr hab. n.med. Łukasz Paluch, flebolog.

spis treści

1. Nie tylko zwyrodnienie kręgosłupa

Drętwienie rąk i nóg może mieć wiele przyczyn - od błahych po bardzo poważne. Może świadczyć np. o niedoborze magnezu czy witamin z grupy B, ale też może ostrzegać o udarze, zawale czy chorobach autoimmunologicznych jak reumatoidalne zapalenie stawów czy toczeń.

Drętwienie rąk i nóg może świadczyć o problemie z żyłami
Drętwienie rąk i nóg może świadczyć o problemie z żyłami (Getty Images)
Zobacz film: "Pytanie mamy - odc. 2"

To także sygnał, że coś złego dzieje się z żyłami.

"Objaw ten zgłaszają bardzo często pacjenci z niewydolnością żylną. Jest on jednak bardzo niespecyficzny, dużo częściej występuje przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa" - tłumaczy na Instagramie dr hab. n.med. Łukasz Paluch, flebolog.

2. Najpierw do ortopedy, potem do flebologa

Flebolog apeluje, żeby takich symptomów nigdy nie ignorować i zgłosić się do specjalisty.

"Jeśli taki objaw wystepuje u ciebie jako izolowany, w pierwszej kolejności zgłoś się do ortopedy, a potem do flebologa" - radzi dr Paluch.

Kto jest najbardziej narażony na niewydolność żylną? Dwa główne czynniki to predyspozycje genetyczne i zakrzepica, które mogą prowadzić do uszkodzenia zastawek. Ale na chorobę narażone są także osoby, które dużo siedzą, chorują na otyłość, palą papierosy. Inne czynniki ryzyka to m.in. wiek, ciąża czy doustna antykoncepcja hormonalna.

Nieleczona niewydolność żylna może nawet prowadzić do śmierci – wśród powikłań jest zakrzepica żylna, która powoduje tworzenie się skrzepu krwi w naczyniu. Ten może się oderwać i trafić do płuc, powodując zatorowość płucną, która jest stanem zagrożenia życia.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze