Trwa ładowanie...

Objaw nie dawał jej spokoju. Rak zajął już kręgosłup i trzustkę

Avatar placeholder
06.06.2024 14:56
Nieustannie bolały ją plecy. Diagnoza okazała się wyrokiem
Nieustannie bolały ją plecy. Diagnoza okazała się wyrokiem (Facebook)

Izzie Collins miesiącami tłumaczyła ciągły ból pleców złą postawą i zbyt długim przebywaniem w bezruchu. Kilka miesięcy później dowiedziała się jednak, że przyczyną jest nieuleczalny nowotwór.

spis treści

1. Nieustanny ból pleców

Problemy Izzie zaczęły się pod koniec ubiegłego roku. Nieustannie towarzyszył jej uciążliwy ból pleców, ale zakładała, że było to spowodowane siedzeniem przy biurku w pracy, obowiązkami domowymi i opieką nad dziećmi.

30-latka zmieniła nawet materac w łóżku, ale kiedy nie nastąpiła poprawa, zdecydowała się wykonać badania krwi. Wyniki nie napawały optymizmem, więc skierowano ją na dalsze badania.

Zobacz film: "Fakty o zdrowiu - Witamina E zmniejsza guzy nowotworowe"

W kwietniu 2024 roku Izzie usłyszała diagnozę - na kręgosłupie wykryto cztery guzy neuroendokrynne. Znajdują się niebezpiecznie blisko rdzenia kręgowego, więc operacja jest niemożliwa.

- Czasami ból jest tak wyniszczający, że nie mogę uwierzyć, jak bardzo moje życie zmieniło się w mgnieniu oka. Biorę każdy dzień takim, jakim jest - wyznała 30-latka w rozmowie z "The Sun".

2. Brak nadziei na leczenie

Niestety nowotwór Izzie rozprzestrzenił się z kości do trzustki. Lekarze nie mogą zbyt wiele w stanie dla niej zrobić. Obecnie co miesiąc przyjmuje zastrzyki zapobiegające rozwojowi guzów i jest regularnie monitorowana.

Jedynym objawem raka był ból pleców
Jedynym objawem raka był ból pleców (gofundme)

30-latka poddała się także radioterapii, by zmniejszyć przejmujący ból. Kiedy kobieta czuje się lepiej, stara się spędzać jak najwięcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Są jednak dni, kiedy nie jest w stanie podnieść się z łóżka.

Izzie ma nadzieję, że swoją historią nakłoni innych, by badali wszelkie niepokojące objawy, których doświadczają. Wczesna diagnoza może znacząco zwiększyć powodzenie leczenia i uratować życie.

- Najważniejsze jest to, że opanowałam ból i nadal pozytywnie patrzę w przyszłość - podsumowuje.

3. Guzy neuroendokrynne

Guzy neuroendokrynne atakują komórki uwalniające hormony do krwiobiegu. Mogą rozwinąć się w różnych częściach ciała, a objawy zależą od lokalizacji. Pod tym kątem dostosowane jest również leczenie.

Czasami te zmiany nowotworowe powodują uwalnianie dużych ilości hormonów do krwiobiegu, co może powodować skurcze, niski poziom cukru we krwi, zmiany ciśnienia i problemy z sercem.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze