Trwa ładowanie...

Objaw pojawia się na głowie. Sygnał, że cholesterol może blokować tętnice

Avatar placeholder
06.08.2024 17:50
Znak, że cholesterol może blokować tętnice. Nigdy nie lekceważ
Znak, że cholesterol może blokować tętnice. Nigdy nie lekceważ (Getty Images)

Cholesterol jest sprytnym przeciwnikiem, potrafi odkładać się w naczyniach przez wiele lat bez wyraźnych symptomów. Kiedy już pojawią się objawy, często są nietypowe.

spis treści

1. Wypadanie włosów a wysoki poziom cholesterolu

Cholesterol odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Jest podstawowym składnikiem komórek i prekursorem w syntezie niektórych hormonów, takich jak estrogen, testosteron i kortyzol. Jednak nadmiar "złego" cholesterolu LDL może być szkodliwy. Niewidocznie gromadząc się w tętnicach, prowadzi do miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu, często nie dając wyraźnych objawów.

"Wiele badań pokazuje, że wysoki poziom cholesterolu, zwaszcza LDL, zwanego "złym cholesterolem", może zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Może prowadzić do gromadzenia się złogów tłuszczu w tętnicach, zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu. Ale podwyższony poziom cholesterolu może być również powiązany z wypadaniem włosów" - ostrzega dr Zayn Majeed z Harley Street Hair Clinic, cytowany przez express.co.uk.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Jednym z nietypowych symptomów nadmiaru cholesterolu może być wypadanie włosów. Badania naukowe sugerują, że dyslipidemia, czyli zaburzenie poziomu lipidów we krwi, częściej występuje u osób z łysieniem androgenowym, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.

"Kobiety i mężczyźni cierpiący na łysienie androgenowe wykazywali znacznie wyższe wartości trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i LDL" - podkreśla dr Majeed.

2. Nie ignoruj wypadania włosów

Dodatkowo badania wykazały, że mężczyźni z problemem wypadania włosów mają wyższy poziom cholesterolu w surowicy krwi oraz wyższe ciśnienie krwi w porównaniu do tych, którzy nie doświadczają tego problemu. Wypadanie włosów może mieć wiele innych przyczyn, takich jak stres, zmiany hormonalne (na przykład podczas menopauzy lub po porodzie) oraz niedobory witamin. W związku z tym ważne jest, aby nie lekceważyć tego symptomu.

Zmiany stylu życia mogą również pomóc w zmniejszeniu ryzyka problemów z cholesterolem. Zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia alkoholu oraz rzucenie palenia to kluczowe kroki w kierunku zdrowia.

"Jeśli doświadczasz wypadania włosów, radzę udać się do lekarza rodzinnego w celu sprawdzenia poziomu cholesterolu. Wczesna interwencja może zmniejszyć ryzyko chorób układu krążenia" - podkreśla dr Majeed.

"Lekarz rodzinny może zalecić zmiany w diecie, takie jak spożywanie zdrowszych tłuszczów, znajdujących się w oliwie z oliwek i orzechach, ograniczenie tłuszczów nasyconych i trans oraz nadanie priorytetu żywności bogatej w rozpuszczalny błonnik, kwasy tłuszczowe omega-3 i sterole roślinne" - dodaje ekspert.

Dr Majeed podkreśla, że szybka reakcja jest kluczowa, zwłaszcza gdy wypadanie włosów jest nadmierne (więcej niż 50-100 włosów dziennie) i jest widoczne na poduszce, pod prysznicem czy podczas czesania. W takich przypadkach warto skonsultować się nie tylko z lekarzem rodzinnym, ale także ze specjalistą, który zajmuje się problemami związanymi z wypadaniem włosów.

Zrozumienie, że nawet na pierwszy rzut oka nieistotne objawy, takie jak wypadanie włosów, mogą być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych, jest kluczowe. Wczesna diagnoza i odpowiednie leczenie mogą znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia i zmniejszenie ryzyka poważnych powikłań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze