Trwa ładowanie...

Objaw raka zauważył podczas jazdy samochodem. Lekarz go zignorował

Avatar placeholder
11.09.2024 19:57
Zaczęło się od bólu nogi. 17-latek mógł stracić kończynę, a diagnoza zajęła 3 lata
Zaczęło się od bólu nogi. 17-latek mógł stracić kończynę, a diagnoza zajęła 3 lata (Facebook)

Jake Spencer miał 17 lat, kiedy po raz pierwszy pojawiły się u niego problemy zdrowotne. Lekarze potrzebowali jednak trzech lat, aby odkryć, prawdziwą przyczynę bólu, który męczył młodego mężczyznę.

spis treści

1. Zaczęło się od bólu nogi

Kiedy Jake zaczął odczuwać ból w lewym udzie podczas nauki jazdy samochodem, początkowo założył, że naciągnął mięsień podczas używania sprzęgła. Dolegliwości jednak nie ustępowały przez kilka dni.

Lekarz podczas wizyty przypuszczał, że ból wywołany jest rwą kulszową, czyli osłabieniem nogi spowodowanym uszkodzonym nerwem. Jake otrzymał leki przeciwbólowe i został odesłany do domu.

Problem jednak wciąż nie mijał, a noga 17-latka zaczęła drżeć. Ból nasilił się do tego stopnia, że Jake nie był w stanie opuścić domu. Zdecydował się na dalsze badania, by znaleźć przyczynę bólu.

2. Wstrząsająca diagnoza

Zobacz film: "Jak rozpoznać czerniaka?"

Nastolatek przeszedł fizjoterapię, prześwietlenia rentgenowskie, terapię falą uderzeniową i wkłucie w udo pięciu igieł, aby opróżnić rzekomo wypełniony płynem worek. Nic jednak nie przynosiło poprawy.

W sierpniu 2018 roku przeprowadzono biopsję. Wtedy na jaw wyszło, że przyczyną bólu był mięsak maziówkowy, rzadki i agresywny rak tkanek miękkich. Jake był zrozpaczony, ale niezwłocznie wraz z lekarzami zaplanował leczenie.

W listopadzie 2018 roku młody mężczyzna przeszedł pięciotygodniową radioterapię, a następnie operację usunięcia 13 cm uda. Kilka miesięcy później mógłby całkowicie stracić kończynę.

Diagnoza trwała ponad 3 lata
Diagnoza trwała ponad 3 lata (Jake Spencer)

3. Choroba nie odpuściła

Na tym jednak nie zakończyła się walka z nowotworem. Podczas badań kontrolnych w 2020 roku lekarze zauważyli cień na jego płucach. Okazało się, że tam znajduje się kolejny mięsak, który pozostawał zasłonięty przez serce.

- Nie wierzyłem w to, co się dzieje. Bałem się, że nie przeżyję leczenia, które było wymagane. To było w czasie pandemii, więc musiałem przejść przez to sam, bez rodziny - wspomina Jake w rozmowie z DailyMail.

W maju 2020 roku mężczyzna miał operację usunięcia guza z płuca. Od tego czasu rak nie powrócił. Obecnie Jake ma 26 lat i cieszy się każdym dniem - w końcu nie doskwiera mu ból, a nowotwór nie pustoszy jego organizmu.

4. Rzadki nowotwór

Mięsak maziówkowy to niezwykle rzadki nowotwór złośliwy. Najczęściej dotyka osoby przed 30. rokiem życia, zwykle jest zlokalizowany w obrębie kończyn, choć guz może się pojawić także w innych regionach ciała.

W początkowym stadium praktycznie nie daje o sobie znać, z czasem jednak w miejscu wzrostu guza pojawia się ból i obrzęk, pacjenci często skarżą się na ograniczenie mobilności w stawie.

Rozwijającemu nowotworowi towarzyszy podwyższona temperatura, drętwienie kończyn oraz przewlekłe zmęczenie. Powiększenie węzłów chłonnych może świadczyć o przerzutach.

Leczenie zwykle polega na chirurgicznym usunięciu guza, terapią uzupełniającą najczęściej jest radioterapia.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze