Trwa ładowanie...

Objaw Rovsinga - charakterystyka, dodatni wynik badania objawu Rovsinga, wskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
14.07.2021 13:23
Objaw Rovsinga jest objawem występującym w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego. Dodatni wynik objawu otrzewnowego stwierdza się wówczas, gdy przy ucisku lewego podbrzusza, pacjent uskarża się na bolesność w obrębie prawego dołu biodrowego.
Objaw Rovsinga jest objawem występującym w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego. Dodatni wynik objawu otrzewnowego stwierdza się wówczas, gdy przy ucisku lewego podbrzusza, pacjent uskarża się na bolesność w obrębie prawego dołu biodrowego. (123rf)

Objaw Rovsinga jest objawem występującym w przebiegu zapalenia wyrostka robaczkowego. Dodatni wynik objawu otrzewnowego stwierdza się wówczas, gdy przy ucisku lewego podbrzusza, pacjent uskarża się na bolesność w obrębie prawego dołu biodrowego. Co jeszcze warto wiedzieć na temat objawu Rovsinga?

spis treści

1. Co to jest objaw Rovsinga?

Objaw Rovsinga jest jednym z symptomów otrzewnowych. Nigdy nie powinno się go bagatelizować, ponieważ może świadczyć o takich chorobach jak zapalenie wyrostka robaczkowego czy zapalenie otrzewnej.

Objaw został po raz pierwszy w 1907 roku opisany przez duńskiego lekarza i specjalistę w dziedzinie chirurgii Nielsa Thorkilda Rovsinga.

Zobacz film: "Badania krwi - bilirubina"

Dodatni objaw Rovsinga charakteryzuje się bólem w prawym podbrzuszu przy badaniu palpacyjnym lewej strony podbrzusza. Znaczenie tego symptomu otrzewnowego nie maleje mimo upływu lat. W trakcie wykonywania badania fizykalnego jamy brzusznej, lekarz może zaobserwować występowanie poważnych chorób, które wymagają dalszej diagnostyki czy przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

2. Badanie objawu Rovsinga

Badanie objawu Rovsinga przeprowadza się w następujący sposób. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą z wyprostowanymi kończynami. Specjalista przeprowadzający badanie palpacyjne kładzie dłoń obrębie lewego dołu biodrowego (prostopadle do osi długiej ciała), a przy użyciu drugiej dłoni wywiera nacisk na dłoń znajdującą się w okolicy lewego dołu biodrowego.

Ważne jest, by badanie było przeprowadzone powoli, ale dokładnie. W trakcie uciskania powierzchni brzucha, lekarz przesuwa dłonie do góry. W czasie badania objawu Rovsinga dochodzi do przemieszczania się treści jelita grubego wbrew ruchom perystaltycznym.

Dodatkowo, dochodzi do zwiększenia ciśnienia w okrężnicy, co u osoby ze stanem zapalnym wyrostka robaczkowego może powodować dotkliwe dolegliwości bólowe w obrębie prawej strony podbrzusza.

Objaw Rovsinga pomocny jest w różnicowaniu schorzenia jakim jest zapalenie wyrostka robaczkowego z innymi chorobami (przykładem może być schorzenie nerek, zapalenie przydatków).

2.1. Dodatni wynik objawu Rovsinga

Dodatni wynik objawu Rovsinga stwierdzany jest wtedy, gdy przy ucisku lewego podbrzusza, pacjent uskarża się na bolesność w obrębie prawego dołu biodrowego. Bolesność tej strefy bardzo często świadczy o zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Stan zapalny wyrostka to dość poważny stan, który wymaga natychmiastowej diagnostyki i leczenia chirurgicznego. Schorzenie to zaliczane jest do ostrych chorób jamy brzusznej. Problem ten występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych pacjentów, jednak nieco częściej zmagają się z nim dorośli mężczyźni. W przebiegu ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego pacjent może uskarżać się na uporczywe dolegliwości bólowe po prawej stronie brzucha. Ból nasila się, gdy osoba chora kicha lub kaszle. Dodatkowo, u osób z zapaleniem wyrostka robaczkowego zauważyć można podwyższenie temperatury ciała (gorączka ok. 38-39 stopni Celsjusza). Dodatkowo, mogą pojawić się wymioty, nudności, napięcie mięśni brzucha.

Dolegliwość wymaga pilnej diagnostyki i interwencji chirurgicznej. W przeciwnym razie może dojść do stanu zapalnego otrzewnej. W przebiegu tego schorzenia zapalenie obejmuje błonę wyścielającą od środka całą jamę brzuszną, zaś skutkiem chorobowym jest zatrzymanie pracy jelit pacjenta. Zapalenie otrzewnej bardzo często ma charakter wtórny, a zarazem bakteryjny.

Ten rodzaj stanu zapalnego spowodowany jest występowaniem bakterii wewnątrz jamy otrzewnej. W diagnostyce zapalenia wyrostka robaczkowego oraz zapalenia otrzewnej wykorzystuje się nie tylko badanie fizykalne, ale również USG jamy brzusznej, tomografię komputerową, czy badanie krwi.

3. Wskazania do badania objawu Rovsinga

Wskazaniem do badania objawu Rovsinga jest nagły, ostry ból brzucha, a dokładniej podbrzusza. Dolegliwości bólowe brzucha mogą powodować dodatkowo u pacjenta problemy z poruszaniem. Kolejnym powodem, dla którego bada się występowanie objawu Rovsinga jest tzw. deskowaty brzuch.

U pacjenta z brzuchem deskowatym występuje wzmożone napięcie mięśni jamy brzusznej. Niepokojące mogą wydawać się również objawy takie jak problem z oddawaniem stolca, zatrzymanie gazów.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze