Trwa ładowanie...

Objaw utajonej choroby pojawia się na skórze. Tak wygląda "twarz cukrzycowa"

Avatar placeholder
01.08.2024 12:21
Objaw utajonej choroby pojawia się na skórze. Tak wygląda "twarz cukrzycowa"
Objaw utajonej choroby pojawia się na skórze. Tak wygląda "twarz cukrzycowa" (Getty Images)

Cukrzyca to poważna choroba, w której dochodzi do zwiększenia poziomu glukozy we krwi (tak zwanej hiperglikemii). Za przyczynę cukrzycy uznaje się najczęściej niezdrowy styl życia, ale bywa i tak, że jest ona wynikiem zachodzących procesów autoimmunizacyjnych. W początkowej fazie zazwyczaj nie daje żadnych objawów, choć zdarzają się przypadki, gdy są mocno nasilone. Jak cukrzyca daje o sobie znać?

spis treści

1. Prawdziwa epidemia cukrzycy

Rozmaite choroby czy schorzenia, z których posiadania nie zdajemy sobie sprawy, wpływają na nasze codziennie funkcjonowanie i samopoczucie. Również nieprawidłowa dieta oddziałuje na nasz nastrój i wygląd. Nie chodzi w tym przypadku tylko o sylwetkę, czy otyłość związaną z niewłaściwym odżywianiem, ale o to, jak dieta i rozmaite zaburzenia zdrowotne są widoczne na naszej twarzy.

Organizm jest tak doskonale skonstruowany, że informuje nas, jeśli coś jest nie tak, przekazując odpowiednie sygnały - zarówno w postaci różnych dolegliwości, np. bólowych, jak i oznak widocznych na twarzy. O cukrzycy, w dzisiejszych czasach uważanej za chorobę cywilizacyjną (w Polsce cierpi na nią co 20 osoba i liczba ta stale rośnie), mogą świadczyć charakterystyczne objawy. Warto zatem dowiedzieć się, czym charakteryzuje się twarz cukrzycowa.

2. Jak wygląda twarz cukrzycowa?

2.1. Rumień cukrzycowy

Zobacz film: "Produkty, które zmniejszają ryzyko raka prostaty"

Jednym z charakterystycznych oznak twarzy cukrzycowej jest tzw. rumień cukrzycowy, będący jednym z objawów cukrzycy. To dość łagodna zmiana pojawiająca się, jak sama nazwa wskazuje głównie na policzkach, ale nie tylko. Często można ją zauważyć także na czole i brodzie. Wymienione miejsca stają się bardziej zaczerwienione po zjedzeniu ostrych potraw, wypiciu alkoholu, po wysiłku fizycznym, w czasie przebywania w wysokiej temperaturze, czy pod wpływem stresu.

2.2. Okrągłe, wydatne policzki

Osoby zmagające się z cukrzycą zazwyczaj borykają się także z innymi chorobami współistniejącymi. Najczęściej dotyka ich otyłość, związana przede wszystkim z niewłaściwym odżywianiem się i brakiem odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Takie osoby mają dużą ilość tkanki tłuszczowej, która gromadzi się na całym ciele, nie tylko na brzuchu czy nogach, ale również w obrębie twarzy i karku. Z tego względu twarz cukrzyka wyróżnia się zaokrąglonymi policzkami i wydatnym podbródkiem. Często także towarzyszy jej krótka jakby opuchnięta szyja.

2.3. Poszerzone naczynka krwionośne

O twarzy cukrzycowej świadczą często dość widoczne poszerzone naczynka krwionośne (tzw. teleangiektazja, czyli właśnie rozszerzone małe naczynia krwionośne w skórze lub błonach śluzowych, w różnych miejscach). Ten objaw nie jest zarezerwowany jedynie dla cukrzycy, jednak występuje u około 7-8 proc. cukrzyków. Częściej dotyka osób o jaśniejszej karnacji.

2.4. Sucha skóra i przebarwienia

Cera diabetyków ma też często lekko żółty odcień i tendencje do powstawania przebarwień. Jest to spowodowane gromadzeniem się w skórze cukrzyka rozmaitych substancji, w tym np. karotenu. Mogą pojawić się także brodawki skórne. Dodatkowo skóra często jest przesuszona, szorstka w dotyku i odwodniona.

2.5. Trądzik

Trądzik to kolejny objaw cukrzycy widoczny bezpośrednio na twarzy. Nadmierna ilość cukru zgromadzonego w organizmie sprzyja namnażaniu bakterii, które wywołują stany zapalne. W ten sposób powstają rozmaite wypryski i niekiedy trudny do wyleczenia trądzik.

2.6. Nadmierne owłosienie skóry

Kobiety chorujące na cukrzycę często zauważają na twarzy nadmierne owłosienie, głównie na brodzie. Zdarza się, że problem ten pojawia się także w okolicy pępka i łopatek.

2.7. Oczy cukrzyka, czyli charakterystyczne kępki żółte powieki

Twarz cukrzycowa ma jeszcze jeden dość często występujący objaw - chodzi o tzw. żółtaki. Są to żółto-pomarańczowe mnogie grudki, występujące na powiekach dolnych albo górnych. Powstają w efekcie niewłaściwej przemiany tłuszczów w organizmie, które towarzyszą hiperglikemii, szczególnie u otyłych.

2.8. Inne objawy cukrzycy

Wśród klasycznych objawów choroby wymienia się zwiększone pragnienie i apetyt, częstsze oddawanie moczu, chudnięcie mimo dużego apetytu. Są to jednak takie objawy, które można połączyć ze stylem życia, aktywnością fizyczną czy dietą, dlatego nie każdemu od razu przychodzi do głowy podejrzenie o cukrzycę.

Większy niepokój budzą inne objawy, które zdarzają się u wybranych pacjentów. Są to zaburzenia związane z widzeniem, silne zmęczenie często bez wyraźnej przyczyny, infekcje grzybicze pochwy (u kobiet). Są one jednak bardziej charakterystyczne dla chorych na cukrzycę typu 1, ponieważ w cukrzycy typu 2 tę chorobę wykrywa się najczęściej przypadkiem w czasie badań kontrolnych.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze