Ostrzega, że w żyle jest zakrzep. Krótka droga do zatoru płuc
Gdy w układzie żył głębokich powstanie zakrzep, dochodzi wówczas do rozwoju zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). W Polsce problem ten rocznie dotyka blisko 60 tys. osób. Objawy tej dolegliwości są niespecyficzne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy.
Ryzyko choroby rośnie wraz z wiekiem. Zakrzepica żył głębokich najczęściej diagnozowana jest u osób powyżej 60. roku życia.
Do powstania zakrzepu przyczynia się obecność czynników, które określa się mianem triady Virchowa. Są to:
- słaby przepływ krwi (może wynikać z unieruchomienia kończyny),
- uszkodzenie ściany naczyniowej,
- przewaga czynników prozakrzepowych nad inhibitorami krzepnięcia i czynnikami fibrynolitycznymi.
Częściej zakrzepica żył głębokich diagnozowana jest u osób otyłych, długotrwale unieruchomionych, z urazami w wywiadzie, trombofilią nabytą lub wrodzoną. To również często spotykany problem u kobiet w ciąży i połogu.
Przeczytaj koniecznie
1. Objawy zakrzepicy żył głębokich
Zakrzepica żył głębokich jest chorobą, która manifestuje swoją obecność w stosunkowo łagodny sposób. W zdecydowanej większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy.
Symptomy choroby nie są charakterystyczne, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy. Na co należy zatem zwrócić szczególną uwagę?
Jednym z pierwszych objawów zakrzepicy żył głębokich jest obrzęk podudzia lub całej kończyny. Nie musi być on duży, a jedynie postrzegany jako nieznaczne pogrubienie. Aby to sprawdzić, warto wykonać centymetrem pomiar obwodu kończyn (różnica większa niż 2 cm może wskazywać na ZŻG).
Pacjenci zgłaszają również często bolesność uciskową nogi/ramienia lub jej tkliwość. Dyskomfort może pojawiać się zwłaszcza po długim spoczynku.
U niektórych chorych obserwuje się ponadto objaw Homansa. Jest to ból łydki, który towarzyszy biernemu zgięciu grzbietowym stopy.
Powodem do niepokoju są również przebarwienia widoczne na skórze, jak również jej ocieplenie. W przebiegu ZŻG pojawić się może również stan podgorączkowy lub gorączka, za co odpowiada stan zapalny rozwijający się wokół żyły z zakrzepem.
Najczęstszym powikłaniem zakrzepicy żył głębokich jest zatorowość płucna. Jej objawy to duszność, ból w klatce piersiowej, kaszel (najczęściej suchy), zasłabnięcie. Ich wystąpienie powinno zmobilizować pacjenta do natychmiastowej wizyty u lekarza.
W przypadku zakrzepicy żył głębokich bardzo ważne jest wczesne zauważenie objawów i włączenie odpowiedniego leczenia. To pozwoli uniknąć bardzo poważnych powikłań.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.