Trwa ładowanie...

Objawem jakich chorób jest częstomocz?

 Agnieszka Gotówka
21.07.2021 15:41
Częste oddawanie moczu może wiązać się z poważnymi chorobami
Częste oddawanie moczu może wiązać się z poważnymi chorobami (123RF)

Częste oddawanie moczu kojarzymy z infekcją dróg moczowych. I słusznie, bo to najczęstszy powód wielokrotnych w ciągu dnia odwiedzin w toalecie, jednak nie jedyny. Co powinno wzbudzić naszą czujność?

spis treści

Częstotliwość, z jaką oddajemy mocz uzależniona jest od wielu czynników, między innymi pojemności pęcherza, temperatury otoczenia czy ilości przyjmowanych płynów. Jest to więc kwestia mocno indywidualna.

Wyróżnia się częstomocz dzienny i nocny. O częstomoczu mówimy się w sytuacji, gdy potrzeba opróżnienia pęcherza w ciągu dnia pojawia się więcej niż 7 razy, zaś w nocy wybudza nas co najmniej dwukrotnie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

I co ważne, wielomocz i częstomocz to dwa różne pojęcia. W przypadku wielomoczu (poliurii) mocz oddaje się w dużych ilościach (powyżej 3 l/ dobę), zaś przy częstomoczu mimo małej ilości oddanego moczu wizytę w toalecie trzeba szybko powtórzyć, bo uczucie parcia na pęcherz jest cały czas odczuwalne.

1. Choroby, jakim towarzyszy częstomocz

Częsta potrzeba oddawania moczu pojawia się w przebiegu cukrzycy. Może być objawem zarówno jej typu 1, jak i 2. Daje się ponadto zauważyć specyficzny zapach moczu: jest słodki, niektórym przywodzi na myśl amoniak.

W takiej sytuacji warto szybko wykonać podstawowe badania (mocz, morfologia krwi) i skonsultować się z lekarzem.

Oddawanie moczu częściej niż zwykle może też być wywołane chorobą przenoszoną drogą płciową. Objaw ten pojawia się w przebiegu chlamydiozy, towarzyszy mu świąd, pieczenie, ból w nadbrzuszu.

Częstomocz to również często zgłaszany przez pacjentów objaw reaktywnego zapalenie stawów. I w tym przypadku chory odczuwa bolesne parcie na pęcherz.

Symptom ten może wiązać się również z poważnymi problemami neurologicznymi, z uszkodzeniem mózgu lub rdzenia kręgowego włącznie.

Z kolei gdy pacjent skarży się na nadmierną senność, ma bladą skórę, obrzęknięte powieki i zapadnięte oczy, wówczas nasuwa się podejrzenie niedoczynności przysadki mózgowej.

W przypadku kobiet częstomocz może być wywołany zespołem jelita drażliwego. Chorobie towarzyszą: ból w obrębie jamy brzusznej, wzdęcia, nudności, wymioty, zaparcia, zaburzenia cyklu miesiączkowego.

Przeczytaj koniecznie

2. Częstomocz a choroba nowotworowa

Częste oddawanie moczu w przypadku mężczyzn powyżej 50. roku życia najczęściej związane jest z chorobą gruczołu krokowego.

Badania dotyczące raka pęcherza moczowego
Badania dotyczące raka pęcherza moczowego

Do rozwoju raka przyczyniają się mutacje genów, które regulują cykl komórkowy, a do tego są odpowiedzialne

zobacz galerię

W wielu przypadkach to jednak jeden z pierwszych objawów raka pęcherza. Czynnikami ryzyka jego wystąpienia są między innymi palenie tytoniu oraz stosowanie niektórych leków np. cyklofosfamidu. Sygnałem alarmowym powinno być częste oddawanie moczu, bolesne parcie na pęcherz, krwiomocz.

3. Częstomocz a leki

Gdy będziemy zmuszeni do częstszych wizyt w toalecie, a oddawaniu moczu nie będzie towarzyszyć żaden niepokojący objaw, warto przyjrzeć się przyjmowanym na co dzień lekom. Niektóre farmaceutyki bowiem mogą działać moczopędnie. Objętość wydalanego moczu zwiększają leki stosowane w leczeniu chorób krążenia, marskości wątroby i zatruć. Działanie takie wykazują również leki ziołowe, np. pokrzywa lub ziele skrzypu. Podobnie działa tez żurawina.

Częstomocz to również jeden z pierwszych objawów ciąży. Może pojawić się już około 6. tygodnia po zapłodnieniu, towarzysząc kobiecie przez całe 9 miesięcy.

Częste odwiedzanie toalety jest niezwykle uciążliwe. I choć w wielu przypadkach objaw ten wskazuje na infekcję układu moczowego, którą stosunkowo łatwo wyleczyć, o tyle w niektórych przypadkach wymaga poszerzenia diagnostyki.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze