Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Objawem jakich chorób są szumy uszne?

Szumy uszne nie mają żadnego wpływu na stan słuchu, mimo to są niezwykle uciążliwe i powodują duży dyskomfort. Mogą być sygnałem organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dające się nieustannie słyszeć w głowie szumy są bardzo irytujące. Nie pozwalają na odpoczynek, utrudniają skupienie się na pracy. Czasem trudno jest wykryć ich przyczynę. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, jakim chorobom towarzyszą szumy uszne.

1. Kłopoty z układem krążenia

Opisywana tu irytująca dolegliwość może być objawem miażdżycy. W jej przebiegu ścianki tętnic pokrywają się blaszką miażdżycową, zmniejsza się więc ich średnica. Krew musi zatem niejako „przeciskać się” przez naczynia. To z kolei możemy odczuwać jako dzwonienie w uszach. Będzie się ono pojawiać przede wsystkim po wysiłku fizycznym lub w okresie nadmiernego zmęczenia.

Objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem. Warto też wykonać morfologię krwi oraz zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Szumy uszne mogą również towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, wówczas towarzyszą im często bóle głowy. W takiej sytuacji dobrze jest mierzyć ciśnienie kilka dni pod rząd. Jeśli jego wartości będą przekraczać 140/90 mm Hg, należy udać się do specjalisty. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię, konieczna jest również zmiana trybu życia i modyfikacja diety.

Przeczytaj koniecznie

2. Gdy stresu jest za dużo

Jeśli szum w uszach pojawia się wieczorem i uniemożliwia zaśnięcie można podejrzewać, że za jego pojawienie się odpowiada silny stres i nadmiar wrażeń. Warto wówczas przyjrzeć się rytmowi dnia. W celu utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia powinno znaleźć się w nim miejsce na odpoczynek i relaks.

Pojawienie się szumów usznych może wiążąc się również z brakiem higieny słuchu. Opisywany objaw może być bowiem skutkiem silnego podrażnienia nerwów słuchowych lub postępującego uszkodzenia słuchu. Do jego pojawienia się przyczynia się głośne słuchanie muzyki i noszenie słuchawek.

Szumy uszne to bardzo irytująca dolegliwość
Szumy uszne to bardzo irytująca dolegliwość (123RF)
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena
7 objawów, że to nie zwykły ból głowy, tylko migrena [8 zdjęć]

Czy to zwykły ból głowy, czy migrena? W przeciwieństwie do zwykłego bólu głowy, bóle migrenowe poprzedzone...

zobacz galerię

Zdarza się również, że przyczyną szumów usznych są zażywane leki. Tego rodzaju działania niepożądane wywołują niektóre antybiotyki, leki moczopędne oraz kwas acetylosalicylowy.

Jeśli szumy w uszach bardzo przeszkadzają pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu, konieczna jest konsultacja z laryngologiem. Z wizytą nie warto zwlekać w sytuacji, gdy dolegliwości towarzyszą inne objawy, np. ból i zawroty głowy, pogorszenie słuchu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy