Objawem jakich chorób są szumy uszne?
Szumy uszne nie mają żadnego wpływu na stan słuchu, mimo to są niezwykle uciążliwe i powodują duży dyskomfort. Mogą być sygnałem organizmu, że dzieje się z nim coś niepokojącego.
Dające się nieustannie słyszeć w głowie szumy są bardzo irytujące. Nie pozwalają na odpoczynek, utrudniają skupienie się na pracy. Czasem trudno jest wykryć ich przyczynę. Mimo wszystko warto jednak wiedzieć, jakim chorobom towarzyszą szumy uszne.
1. Kłopoty z układem krążenia
Opisywana tu irytująca dolegliwość może być objawem miażdżycy. W jej przebiegu ścianki tętnic pokrywają się blaszką miażdżycową, zmniejsza się więc ich średnica. Krew musi zatem niejako „przeciskać się” przez naczynia. To z kolei możemy odczuwać jako dzwonienie w uszach. Będzie się ono pojawiać przede wsystkim po wysiłku fizycznym lub w okresie nadmiernego zmęczenia.
Objaw ten wymaga konsultacji z lekarzem. Warto też wykonać morfologię krwi oraz zbadać poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.
Szumy uszne mogą również towarzyszyć nadciśnieniu tętniczemu, wówczas towarzyszą im często bóle głowy. W takiej sytuacji dobrze jest mierzyć ciśnienie kilka dni pod rząd. Jeśli jego wartości będą przekraczać 140/90 mm Hg, należy udać się do specjalisty. W ramach leczenia stosuje się farmakoterapię, konieczna jest również zmiana trybu życia i modyfikacja diety.
Przeczytaj koniecznie
- Podróż bez niepotrzebnych problemów, czyli jak ułatwić sobie życie
- Po co sprzątać? Zobacz, jak uniknąć nadmiaru obowiązków
- Obalamy mity na temat rozszerzania diety niemowlaka
- Pediatra odpowiada na wasze pytania
- Nie daj się oszukać! Czy wiesz, jak rozpoznać prawdziwy tran?
- Nowa technologia w domu. Zobacz, jak zmieni twoje życie
2. Gdy stresu jest za dużo
Jeśli szum w uszach pojawia się wieczorem i uniemożliwia zaśnięcie można podejrzewać, że za jego pojawienie się odpowiada silny stres i nadmiar wrażeń. Warto wówczas przyjrzeć się rytmowi dnia. W celu utrzymania dobrego zdrowia i samopoczucia powinno znaleźć się w nim miejsce na odpoczynek i relaks.
Pojawienie się szumów usznych może wiążąc się również z brakiem higieny słuchu. Opisywany objaw może być bowiem skutkiem silnego podrażnienia nerwów słuchowych lub postępującego uszkodzenia słuchu. Do jego pojawienia się przyczynia się głośne słuchanie muzyki i noszenie słuchawek.
Zdarza się również, że przyczyną szumów usznych są zażywane leki. Tego rodzaju działania niepożądane wywołują niektóre antybiotyki, leki moczopędne oraz kwas acetylosalicylowy.
Jeśli szumy w uszach bardzo przeszkadzają pacjentowi w codziennym funkcjonowaniu, konieczna jest konsultacja z laryngologiem. Z wizytą nie warto zwlekać w sytuacji, gdy dolegliwości towarzyszą inne objawy, np. ból i zawroty głowy, pogorszenie słuchu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.