Objawy chorób grasicy – najczęstsze choroby, leczenie
Mówiąc o grasicy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki narząd istnieje w ludzkim organizmie, a wskazanie jego lokalizacji również może nastręczać pewnych trudności. Grasica położona jest w śródpiersiu za mostkiem i jest bardzo ważnym narządem, który odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu się układu immunologicznego.
Zobacz film: "Struktura układu odpornościowego"
1. Objawy chorób grasicy
Co ciekawe grasica rozwija się stopniowo i na pewnym etapie życia ulega stopniowemu zanikowi – waży wtedy zaledwie kilka gramów. Nie oznacza to jednak, że jeśli jest narządem, który ulega stopniowemu zanikowi to, nie może brać udziału w powstawaniu niebezpiecznych chorób.
Najczęstszymi chorobami grasicy są m.in. miastenia oraz grasiczak. Miastenia jest schorzeniem o tle autoimmunologicznym, które charakteryzuje się męczliwością mięśni.
Najczęściej pierwszymi objawami tej choroby grasicy jest męczliwość mięśni okoruchowych. Z czasem dochodzi do rozwoju choroby i męczliwości ulegają także inne grupy mięśniowe włączając w to również mięśnie kończyn, a nawet mięśnie oddechowe. Utrudnione jest zatem życie codzienne chorych na miastenię, występują znaczne problemy z chodzeniem, a z czasem nawet z jedzeniem.
W końcowym etapie miastenii dochodzi także do niewydolności oddechowej z uwagi nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni oddechowych. Taka sytuacja jest stanem zagrożenia życia. Inną chorobą związaną z grasicą jest nowotwór, który rozwija się w jej obrębie.
Grasiczak, bo o nim mowa jest stosunkowo rzadkim nowotoworem grasicy. Objawem grasiczaka może być między innymi ból lokalizujący się w klatce piersiowej, kaszel i nudności oraz tak zwane zespoły paraneoplastyczne takie jak toczeń układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Objawy w dużej mierze mogą być spowodowane miejscowym wzrostem guza grasicy i rozpieraniem okolicznych tkanek.
W dużym stopniu objawy grasiczaka są niespecyficzne, więc z łatwością można je przeoczyć i wiązać je z zupełnie innymi jednostkami chorobowymi. Na pewnym etapie grasiczak może także nie dawać żadnych objawów - często może być on wykrywany całkowicie przypadkowo przy okazji innych badań.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Co oznacza silny ucisk na wysokości grasicy? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
- Co oznacza wysoki indeks grasicy? - odpowiada lek. Izabela Ławnicka
- Czy guzek w okolicy mostka może oznaczać problem z grasicą? - odpowiada lek. Monika Łukaszewicz
2. Leczenie miastenii
Jak w przypadku innych schorzeń, leczenie schorzeń grasicy w dużym stopniu zależy od przyczyny, która wywołała poszczególne objawy chorób grasicy. W przypadku leczenia miastenii stosuje się zarówno metody chirurgiczne jak i farmakologiczne. Z tych ostatnich dominuje stosowanie leków z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy.
Z kolei w przypadku grasiczaka duże znaczenie w terapii odgrywają zabiegi chirurgiczne, chemioterapia oraz radioterapia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne stosowanie terapii dopasowanej do indywidulanych potrzeb danego pacjenta.
Chociaż choroby grasicy nie należą do częstych schorzeń, to jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy konieczne umów się na wizytę do swojego lekarza. Odpowiedni wywiad i badania pomogą w postawieniu właściwej diagnozy i włączeniu prawidłowego leczenia.
Komentarze