Trwa ładowanie...

Objawy chorób grasicy – najczęstsze choroby, leczenie

Mówiąc o grasicy, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taki narząd istnieje w ludzkim organizmie, a wskazanie jego lokalizacji również może nastręczać pewnych trudności. Grasica położona jest w śródpiersiu za mostkiem i jest bardzo ważnym narządem, który odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu się układu immunologicznego.

Zobacz film: "Rola układu odpornościowego"

spis treści

1. Objawy chorób grasicy

Co ciekawe grasica rozwija się stopniowo i na pewnym etapie życia ulega stopniowemu zanikowi – waży wtedy zaledwie kilka gramów. Nie oznacza to jednak, że jeśli jest narządem, który ulega stopniowemu zanikowi to, nie może brać udziału w powstawaniu niebezpiecznych chorób.

Najczęstszymi chorobami grasicy są m.in. miastenia oraz grasiczak. Miastenia jest schorzeniem o tle autoimmunologicznym, które charakteryzuje się męczliwością mięśni.

Najczęściej pierwszymi objawami tej choroby grasicy jest męczliwość mięśni okoruchowych. Z czasem dochodzi do rozwoju choroby i męczliwości ulegają także inne grupy mięśniowe włączając w to również mięśnie kończyn, a nawet mięśnie oddechowe. Utrudnione jest zatem życie codzienne chorych na miastenię, występują znaczne problemy z chodzeniem, a z czasem nawet z jedzeniem.

Grasica bierze udział w funkcjonowaniu układu immunologicznego
Grasica bierze udział w funkcjonowaniu układu immunologicznego (123RF)

W końcowym etapie miastenii dochodzi także do niewydolności oddechowej z uwagi nieprawidłowe funkcjonowanie mięśni oddechowych. Taka sytuacja jest stanem zagrożenia życia. Inną chorobą związaną z grasicą jest nowotwór, który rozwija się w jej obrębie.

Grasiczak, bo o nim mowa jest stosunkowo rzadkim nowotoworem grasicy. Objawem grasiczaka może być między innymi ból lokalizujący się w klatce piersiowej, kaszel i nudności oraz tak zwane zespoły paraneoplastyczne takie jak toczeń układowy lub reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Objawy w dużej mierze mogą być spowodowane miejscowym wzrostem guza grasicy i rozpieraniem okolicznych tkanek.

W dużym stopniu objawy grasiczaka są niespecyficzne, więc z łatwością można je przeoczyć i wiązać je z zupełnie innymi jednostkami chorobowymi. Na pewnym etapie grasiczak może także nie dawać żadnych objawów - często może być on wykrywany całkowicie przypadkowo przy okazji innych badań.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Leczenie miastenii

Jak w przypadku innych schorzeń, leczenie schorzeń grasicy w dużym stopniu zależy od przyczyny, która wywołała poszczególne objawy chorób grasicy. W przypadku leczenia miastenii stosuje się zarówno metody chirurgiczne jak i farmakologiczne. Z tych ostatnich dominuje stosowanie leków z grupy inhibitorów acetylocholinesterazy.

Z kolei w przypadku grasiczaka duże znaczenie w terapii odgrywają zabiegi chirurgiczne, chemioterapia oraz radioterapia. Wiele zależy od stopnia zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach może okazać się konieczne stosowanie terapii dopasowanej do indywidulanych potrzeb danego pacjenta.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do...

zobacz galerię

Chociaż choroby grasicy nie należą do częstych schorzeń, to jeśli zauważysz u siebie niepokojące objawy konieczne umów się na wizytę do swojego lekarza. Odpowiedni wywiad i badania pomogą w postawieniu właściwej diagnozy i włączeniu prawidłowego leczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.