Trwa ładowanie...

Pierwsze objawy ciąży

Pierwszym objawem ciąży może być senność i zmęczenie.
Pierwszym objawem ciąży może być senność i zmęczenie. (123rf)

Objawy ciąży w pierwszych dniach nie są jednoznaczne i mogą być mylące. Dość często początkowe symptomy towarzyszące ciąży są niewłaściwie interpretowane przez kobiety. Można je wytłumaczyć zatruciem pokarmowym, przeziębieniem lub grypą. Wraz z upływem czasu dolegliwości stają się jednak coraz bardziej dokuczliwe. Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy się pojawiają? Jak powstaje ciąża i jak można ją potwierdzić?

spis treści

1. Jak powstaje ciąża?

Około 14 dnia cyklu z pęcherzyka Graffa zostaje uwolniona komórka jajowa. Jej życie trwa jedynie 24 godziny, a jedynie przez 6-8 godzin można ją zapłodnić.

Obecność plemnika doprowadzi do połączenia się tych gamet, czyli powstania zygoty. Następnie dzieli się ona wielokrotnie, a komórka jajowa jest transportowana do jamy macicy.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

Droga trwa około pięciu dni, a siódmego dnia od zapłodnienia jajo płodowe zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.

Zaczyna się rozwijać poprzez pobieranie substancji odżywczych, tłuszczów, białek i cukrów. Dopiero wtedy, czyli około 12 dnia po zapłodnieniu, podnosi się poziom hormonu ciąży beta HCG, który umożliwia potwierdzenie nowego życia.

2. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze dolegliwości, związane z ciążą występują w różnym czasie. U niektórych kobiet pojawiają się po kilku dniach od zapłodnienia, a u innych dopiero około piątego tygodnia.

Są też osoby, które w ciągu pierwszego miesiąca nie mają żadnych dolegliwości. Objawy w pierwszym tygodniu ciąży zwykle nie są zauważalne, a kobieta czuje się dobrze.

Objawy ciąży w 2 i 3 tygodniu są bardziej odczuwalne, ale ich natężenie nie jest duże. 4-6 tydzień ciąży zdecydowanie bardziej daje się we znaki. Występują charakterystyczne dolegliwości i może pojawić się też plamienie implantacyjne.

Objawy ciąży w 9-12 są najbardziej dotkliwe i nie można ich wytłumaczyć zatruciem pokarmowym ani innymi schorzeniami.

3. Częste zmiany nastroju

Częste zmiany nastroju pojawiają się we wczesnym etapie ciąży. Występuje rozdrażnienie, napady płaczu i złości, albo głośny śmiech.

Często huśtawki nastrojów są tłumaczone PMS albo przemęczeniem, ale są zdecydowanie bardziej intensywne w przypadku ciąży. Jest to spowodowane działaniem progesteronu, który sprzyja zagnieżdżeniu zarodka w macicy i jego utrzymaniu.

Niestety jednocześnie zaburza stabilność emocjonalną kobiety i wywołuje skrajne emocje w zupełnie błahych sytuacjach.

Ten objaw szczególnie zauważają bliscy ciężarnej, z którą trudniej jest się porozumieć bez kłótni, krzyku i niemiłych komentarzy.

4. Senność i zmęczenie

Podczas ciąży w organizmie zachodzi wiele zmian, które wymagają wiele wysiłku. Z tego powodu występuje silne uczucie zmęczenia i senność.

Gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie sprawia, że kobieta w ciąży niemalże zasypia na stojąco, a oczy same jej się zamykają. Trudno jej wypocząć, ponieważ trawienie jest wolniejsze, a ciśnienie krwi obniżone.

Dodatkowo, narządy wewnętrzne muszą dostarczać składniki odżywcze kobiecie i dziecku. W pierwszych trzech miesiącach tworzą się też wszystkie organy wewnętrzne malucha oraz łożysko, co wymaga wiele wysiłku i energii.

Przemęczenie trwa o wiele dłużej niż zwykle, a wstanie z łóżka jest jeszcze trudniejsze. Kobieta powinna drzemać jeśli czuje taką potrzebę, częściej leżeć i odpoczywać w mniej aktywny sposób.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Ciąża to czas, w którym w organizmie kobiety zachodzą duże zmiany hormonalne. Zwłaszcza na samym jej

zobacz galerię

5. Zachcianki pokarmowe w ciąży

Kwestia apetytu jest bardzo indywidualna, ponieważ na początku ciąży kobieta może mieć większe zapotrzebowanie na jedzenie lub nie czuć głodu. Liczy się bardziej zmiana w przyjmowanej ilości pokarmu.

Mogą pojawić się też zachcianki pokarmowe, dotyczące produktów, których kobieta nie lubi. Popularna jest potrzebna zjedzenia ogórków kiszonych, lodów i czekolady.

U każdej kobiety nasilenie tego objawu jest inne. Przyczyną jest przede wszystkim zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego i zmiany hormonalne.

6. Nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiet od pierwszych tygodni ciąży nie potrafią znieść niektórych zapachów. Mogą nagle znienawidzić swoje ulubione perfumy lub żel pod prysznic.

Często ciężarna nie jest w stanie przebywać w pomieszczeniu, gdzie wyczuwalny jest dym papierosowy, zapach kawy lub środków czystości. Zdarza się, że odpychający staje się zapach potraw i benzyny.

Z medycznego punktu widzenia nie wiadomo dlaczego występuje taka nadwrażliwość. Być może jest to ochrona przed substancjami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na dziecko, ale nie zawsze ma to potwierdzenie w rzeczywistości.

7. Ból piersi

W pierwszych dniach ciąży piersi stają się nieco cięższe i większe, ponieważ komórki gruczołowe zmieniają swój rozmiar. Są też wrażliwe na dotyk i bolesne. Nawet biustonosz może powodować dyskomfort.

Zdarza się, że naczynia krwionośne są widoczne przez skórę, ponieważ wzrasta objętość krwi i limfy. Sutki mogą być większe i ciemniejsze.

8. Nudności i wymioty

Nudności i wymioty mogą trwać przez cały pierwszy trymestr i jest to jednej z najbardziej charakterystycznych objawów. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe wcześnie rano i wieczorem, trwają kilka godzin.

W skrajnych przypadkach utrzymują się przez całą dobę. Mdłości częściej pojawiają się podczas pierwszej ciąży, w kolejnych nie są już tak dotkliwe.

Nudności i wymioty są spowodowane podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wytwarzanego przez trofoblast w trakcie ciąży.

Okazuje się, że na intensywność i częstotliwość tego objawu zależy od czynników psychicznych. Są bardziej nasilone u kobiet, które żyją w lęku i stresie. Istnieją domowe sposoby na łagodzenie mdłości, jednym z nich jest napar ze świeżego imbiru.

Dodatkowo, napój niweluje niestrawność, wzdęcia i kolkę jelitową. Istnieją też preparaty z odpowiednią dawką imbiru, która na pewno nie zaszkodzi kobiecie w ciąży.

9. Zawroty głowy i omdlenia w ciąży

W trakcie ciąży następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew sprawniej przepływa do macicy. W związku z tym ciśnienie krwi jest obniżone i mniej krwi trafia do mózgu.

Kobieta może odczuwać zawroty głowy, a nawet zemdleć. Pogorszenie samopoczucia może mieć też związek z błędnymi nawykami żywieniowymi, na przykład jedzeniem w nieregularnych porach.

Spożywanie posiłku rzadziej niż co cztery godziny może skutkować spadkiem poziomu cukru we krwi i potęgować zawroty głowy.

10. Częstsze wizyty w toalecie

W ósmym tygodniu ciąży kobieta może częściej oddawać mocz, ponieważ powiększona macica wywiera nacisk na pęcherz moczowy. Dolegliwość ustępuje w drugim trymestrze ciąży, ale pojawia się ponownie w trzecim.

Zdarza się, że ciężarna odczuwa ból brzucha lub podbrzusza, który może przypominać ten utrzymujący się podczas pierwszych dni okresu. Mogą występować też wzdęcia i zaparcia.

11. Brak miesiączki w ciąży

Brak miesiączki może być mylący, ponieważ u wielu kobiet okres pojawia się bardzo nieregularnie, a czasem nie ma go przez kilka miesięcy. Ponadto, może pojawić też krwawienie implantacyjne lub zwyczajna miesiączka, w początkowej fazie ciąży

12. Krwawienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne pojawia się po około dziesięciu dni od zapłodnienia. Często jest mylone z miesiączką, ponieważ występuje w podobnym czasie, ale trwa krócej.

Jest to delikatne plamienie, które informuje o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jednocześnie występuje też spadek implantacyjny, czyli jednodniowy spadek temperatury ciała.

Krwawienie nie występuje u wszystkich kobiet, ponieważ ciąża jest bardzo indywidualna i nie wszystkie panie mają jednakowe objawy.

13. Jak potwierdzić ciążę?

Potwierdzenie ciąży umożliwia określenie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu lub krwi kobiety. Jest on wytwarzany przez komórkę jajową po zagnieżdżeniu w macicy.

Jego stężenie rośnie już po dwóch dobach po implementacji. Jednak najbardziej wiarygodne wyniki testów będą w dniu spodziewanej miesiączki. Testy ciążowe pokażą pozytywny wynik, gdy zostaną wykonane 14 dni od zapłodnienia.

Najlepiej poczekać do dnia, w którym powinien rozpocząć się okres, ponieważ jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Warto obserwować swoje samopoczucie, ponieważ często pojawiają się nietypowe dolegliwości.

Ciążę można też potwierdzić za pomocą badania krwi, ale najczęściej pacjentka najpierw wykonuje test ciążowy, a później jej stan potwierdza lekarz ginekolog.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze