Objawy ciąży w pierwszych dniach – kiedy i jakie

Objawy ciąży w pierwszych dniach nie są jednoznaczne i mogą być mylące. Dość często pierwsze symptomy towarzyszące ciąży są niewłaściwie interpretowane przez kobiety. Wynika to z tego, że objawy ciąży w pierwszych dniach mogą przypominać symptomy towarzyszące zatruciu pokarmowemu, przeziębieniu lub grypie. Istnieje jednak kilka typowych oznak, które z dużą dozą prawdopodobieństwa mogą świadczyć o zapłodnieniu. Jakie są objawy ciąży w pierwszych dniach i kiedy występują?

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

spis treści

Objawy ciąży w pierwszych dniach są łudząco podobne do symptomów, które towarzyszą niektórym stanom chorobowym. Z tego powodu takie objawy jak nudności lub zmęczenie są przypisywane zazwyczaj zatruciu pokarmowemu. Mechanizm ten działa również w drugą stronę, ponieważ wiele pań mylnie odczytuje niektóre symptomy przypisując je ciąży. Jak zatem rozpoznać objawy ciąży w pierwszych dniach?

Objawy ciąży w pierwszych dniach potwierdzi wykonanie testu ciążowego
Objawy ciąży w pierwszych dniach potwierdzi wykonanie testu ciążowego

1. Objawy ciąży w pierwszych dniach – kiedy?

Pierwsze symptomy zapłodnienia mogą pojawić się w różnym czasie. W przypadku niektórych kobiet objawy ciąży w pierwszych dniach mogą być zauważalne już po kilku dniach od zapłodnienia. Jednak w większości przypadków pierwsze objawy ciąży są odczuwalne około piątego tygodnia, a ich nasilanie ma miejsce około dziesiątego tygodnia ciąży.

Zdarzają się też przypadki kobiet, które w czasie pierwszego miesiąca od zapłodnienia nie odczuwają żadnych oznak. Problem z zauważeniem objawów ciąży w pierwszych dniach mogą kobiety, u których miesiączki występują w sposób nieregularny.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się,...

zobacz galerię

2. Objawy ciąży w pierwszych dniach – jakie?

Jeśli chodzi o objawy ciąży w pierwszych dniach to najbardziej charakterystyczne jest opóźnianie się miesiączki. W niektórych przypadkach zamiast typowego krwawienia pojawia się plamienie nazywane krwawieniem implantacyjnym. Plamienia mogą być wynikiem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Jednak opóźniający się okres lub plamienia nie zawsze oznaczają ciążę. W takiej sytuacji należy skontaktować się z ginekologiem w celu postawienia właściwej diagnozy. Kolejnym typowym objawem ciąży w pierwszych dniach są tkliwe, bolesne i nabrzmiałe piersi. Odpowiada za to intensywny proces zmian hormonalnych zachodzący w organizmie kobiety ciężarnej.

Jednym z bardziej charakterystycznych symptomów - zwłaszcza u pierworódek - są nudności a czasem też wymioty. Występują one zazwyczaj nad ranem oraz wieczorami, choć w niektórych przypadkach mogą mieć miejsce nawet przez całą dobę. Mdłości i wymioty to skutek podwyższonego poziomu gonadotropiny kosmówkowej.

Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży
Sprawdź, jak zmieni się twoje ciało po ciąży [8 zdjęć]

Ciąża to wyjątkowy okres dla każdej kobiety. To również moment, w trakcie którego jej ciało przechodzi...

zobacz galerię

Opisując objawy ciąży w pierwszych dniach nie można zapomnieć o zawrotach głowy, które są następstwem zmian w krążeniu krwi. U kobiet ciężarnych dochodzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych, aby zapewnić jak najlepszy rozwój płodu. W wyniku czego ciśnienie tętnicze krwi matki ulega obniżeniu a co za tym idzie mniejsza ilość krwi dostaje się do mózgu. Skutkuje to pojawiającymi się zawrotami głowy i krótkotrwałymi omdleniami. O ciąży mogą też świadczyć: poprawa apetytu, zmęczenie, senność, zwiększona wrażliwość na zapachy oraz częstsze wizyty w toalecie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy