Przejdź na WP

Pierwsze objawy ciąży

Objawy ciąży w pierwszych dniach nie są jednoznaczne i mogą być mylące. Dość często początkowe symptomy towarzyszące ciąży są niewłaściwie interpretowane przez kobiety. Można je wytłumaczyć zatruciem pokarmowym, przeziębieniem lub grypą. Wraz z upływem czasu dolegliwości stają się jednak coraz bardziej dokuczliwe. Jakie są pierwsze objawy ciąży i kiedy się pojawiają? Jak powstaje ciąża i jak można ją potwierdzić?

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

spis treści

1. Jak powstaje ciąża?

Około 14 dnia cyklu z pęcherzyka Graffa zostaje uwolniona komórka jajowa. Jej życie trwa jedynie 24 godziny, a jedynie przez 6-8 godzin można ją zapłodnić.

Obecność plemnika doprowadzi do połączenia się tych gamet, czyli powstania zygoty. Następnie dzieli się ona wielokrotnie, a komórka jajowa jest transportowana do jamy macicy.

Droga trwa około pięciu dni, a siódmego dnia od zapłodnienia jajo płodowe zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy.

Zaczyna się rozwijać poprzez pobieranie substancji odżywczych, tłuszczów, białek i cukrów. Dopiero wtedy, czyli około 12 dnia po zapłodnieniu, podnosi się poziom hormonu ciąży beta HCG, który umożliwia potwierdzenie nowego życia.

Zobacz także:

2. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze dolegliwości, związane z ciążą występują w różnym czasie. U niektórych kobiet pojawiają się po kilku dniach od zapłodnienia, a u innych dopiero około piątego tygodnia.

Są też osoby, które w ciągu pierwszego miesiąca nie mają żadnych dolegliwości. Objawy w pierwszym tygodniu ciąży zwykle nie są zauważalne, a kobieta czuje się dobrze.

Objawy ciąży w 2 i 3 tygodniu są bardziej odczuwalne, ale ich natężenie nie jest duże. 4-6 tydzień ciąży zdecydowanie bardziej daje się we znaki. Występują charakterystyczne dolegliwości i może pojawić się też plamienie implantacyjne.

Objawy ciąży w 9-12 są najbardziej dotkliwe i nie można ich wytłumaczyć zatruciem pokarmowym ani innymi schorzeniami.

3. Pierwsze objawy ciąży - huśtawki nastrojów

Częste zmiany nastroju pojawiają się we wczesnym etapie ciąży. Występuje rozdrażnienie, napady płaczu i złości, albo głośny śmiech.

Często huśtawki nastrojów są tłumaczone PMS albo przemęczeniem, ale są zdecydowanie bardziej intensywne w przypadku ciąży. Jest to spowodowane działaniem progesteronu, który sprzyja zagnieżdżeniu zarodka w macicy i jego utrzymaniu.

Niestety jednocześnie zaburza stabilność emocjonalną kobiety i wywołuje skrajne emocje w zupełnie błahych sytuacjach.

Ten objaw szczególnie zauważają bliscy ciężarnej, z którą trudniej jest się porozumieć bez kłótni, krzyku i niemiłych komentarzy.

4. Pierwsze objawy ciąży - senność i zmęczenie

Podczas ciąży w organizmie zachodzi wiele zmian, które wymagają wiele wysiłku. Z tego powodu występuje silne uczucie zmęczenia i senność.

Gwałtowny wzrost progesteronu w organizmie sprawia, że kobieta w ciąży niemalże zasypia na stojąco, a oczy same jej się zamykają. Trudno jej wypocząć, ponieważ trawienie jest wolniejsze, a ciśnienie krwi obniżone.

Dodatkowo, narządy wewnętrzne muszą dostarczać składniki odżywcze kobiecie i dziecku. W pierwszych trzech miesiącach tworzą się też wszystkie organy wewnętrzne malucha oraz łożysko, co wymaga wiele wysiłku i energii.

Przemęczenie trwa o wiele dłużej niż zwykle, a wstanie z łóżka jest jeszcze trudniejsze. Kobieta powinna drzemać jeśli czuje taką potrzebę, częściej leżeć i odpoczywać w mniej aktywny sposób.

Pierwsze symptomy ciąży
Pierwsze symptomy ciąży [10 zdjęć]

Większość kobiet będących w ciąży doświadcza charakterystycznych dla tego stanu objawów. Dowiedz się,...

zobacz galerię
Pierwszym objawem ciąży może być senność i zmęczenie.
Pierwszym objawem ciąży może być senność i zmęczenie. (123rf)

5. Pierwsze objawy ciąży - zmiana apetytu

Kwestia apetytu jest bardzo indywidualna, ponieważ na początku ciąży kobieta może mieć większe zapotrzebowanie na jedzenie lub nie czuć głodu. Liczy się bardziej zmiana w przyjmowanej ilości pokarmu.

Mogą pojawić się też zachcianki pokarmowe, dotyczące produktów, których kobieta nie lubi. Popularna jest potrzebna zjedzenia ogórków kiszonych, lodów i czekolady.

U każdej kobiety nasilenie tego objawu jest inne. Przyczyną jest przede wszystkim zmniejszenie kwaśności soku żołądkowego i zmiany hormonalne.

6. Pierwsze objawy ciąży - nadwrażliwość na zapachy

Niektóre kobiet od pierwszych tygodni ciąży nie potrafią znieść niektórych zapachów. Mogą nagle znienawidzić swoje ulubione perfumy lub żel pod prysznic.

Często ciężarna nie jest w stanie przebywać w pomieszczeniu, gdzie wyczuwalny jest dym papierosowy, zapach kawy lub środków czystości. Zdarza się, że odpychający staje się zapach potraw i benzyny.

Z medycznego punktu widzenia nie wiadomo dlaczego występuje taka nadwrażliwość. Być może jest to ochrona przed substancjami, które mogłyby mieć negatywny wpływ na dziecko, ale nie zawsze ma to potwierdzenie w rzeczywistości.

7. Pierwsze objawy ciąży - ból piersi

W pierwszych dniach ciąży piersi stają się nieco cięższe i większe, ponieważ komórki gruczołowe zmieniają swój rozmiar. Są też wrażliwe na dotyk i bolesne. Nawet biustonosz może powodować dyskomfort.

Zdarza się, że naczynia krwionośne są widoczne przez skórę, ponieważ wzrasta objętość krwi i limfy. Sutki mogą być większe i ciemniejsze.

8. Pierwsze objawy ciąży - nudności i wymioty

Nudności i wymioty mogą trwać przez cały pierwszy trymestr i jest to jednej z najbardziej charakterystycznych objawów. Dolegliwości są szczególnie dokuczliwe wcześnie rano i wieczorem, trwają kilka godzin.

W skrajnych przypadkach utrzymują się przez całą dobę. Mdłości częściej pojawiają się podczas pierwszej ciąży, w kolejnych nie są już tak dotkliwe.

Nudności i wymioty są spowodowane podwyższonym stężeniem gonadotropiny kosmówkowej, czyli hormonu wytwarzanego przez trofoblast w trakcie ciąży.

Okazuje się, że na intensywność i częstotliwość tego objawu zależy od czynników psychicznych. Są bardziej nasilone u kobiet, które żyją w lęku i stresie. Istnieją domowe sposoby na łagodzenie mdłości, jednym z nich jest napar ze świeżego imbiru.

Dodatkowo, napój niweluje niestrawność, wzdęcia i kolkę jelitową. Istnieją też preparaty z odpowiednią dawką imbiru, która na pewno nie zaszkodzi kobiecie w ciąży.

9. Pierwsze objawy ciąży - zawroty głowy i omdlenia

W trakcie ciąży następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew sprawniej przepływa do macicy. W związku z tym ciśnienie krwi jest obniżone i mniej krwi trafia do mózgu.

Kobieta może odczuwać zawroty głowy, a nawet zemdleć. Pogorszenie samopoczucia może mieć też związek z błędnymi nawykami żywieniowymi, na przykład jedzeniem w nieregularnych porach.

Spożywanie posiłku rzadziej niż co cztery godziny może skutkować spadkiem poziomu cukru we krwi i potęgować zawroty głowy.

10. Pierwsze objawy ciąży - częstsze wizyty w toalecie

W ósmym tygodniu ciąży kobieta może częściej oddawać mocz, ponieważ powiększona macica wywiera nacisk na pęcherz moczowy. Dolegliwość ustępuje w drugim trymestrze ciąży, ale pojawia się ponownie w trzecim.

Zdarza się, że ciężarna odczuwa ból brzucha lub podbrzusza, który może przypominać ten utrzymujący się podczas pierwszych dni okresu. Mogą występować też wzdęcia i zaparcia.

11. Pierwsze objawy ciąży - brak miesiączki

Brak miesiączki może być mylący, ponieważ u wielu kobiet okres pojawia się bardzo nieregularnie, a czasem nie ma go przez kilka miesięcy. Ponadto, może pojawić też krwawienie implantacyjne lub zwyczajna miesiączka, w początkowej fazie ciąży

12. Pierwsze objawy ciąży - krwawienie implantacyjne

Krwawienie implantacyjne pojawia się po około dziesięciu dni od zapłodnienia. Często jest mylone z miesiączką, ponieważ występuje w podobnym czasie, ale trwa krócej.

Jest to delikatne plamienie, które informuje o zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Jednocześnie występuje też spadek implantacyjny, czyli jednodniowy spadek temperatury ciała.

Krwawienie nie występuje u wszystkich kobiet, ponieważ ciąża jest bardzo indywidualna i nie wszystkie panie mają jednakowe objawy.

13. Jak potwierdzić ciążę?

Potwierdzenie ciąży umożliwia określenie poziomu hormonu gonadotropiny kosmówkowej w moczu lub krwi kobiety. Jest on wytwarzany przez komórkę jajową po zagnieżdżeniu w macicy.

Jego stężenie rośnie już po dwóch dobach po implementacji. Jednak najbardziej wiarygodne wyniki testów będą w dniu spodziewanej miesiączki. Testy ciążowe pokażą pozytywny wynik, gdy zostaną wykonane 14 dni od zapłodnienia.

Najlepiej poczekać do dnia, w którym powinien rozpocząć się okres, ponieważ jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów ciąży. Warto obserwować swoje samopoczucie, ponieważ często pojawiają się nietypowe dolegliwości.

Ciążę można też potwierdzić za pomocą badania krwi, ale najczęściej pacjentka najpierw wykonuje test ciążowy, a później jej stan potwierdza lekarz ginekolog.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy