Objawy guza mózgu – symptomy ogólne i miejscowe
Objawy guza mózgu najczęściej towarzyszą wystąpieniu nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Rozrastający się guz w zamkniętej przestrzeni jamy czaszki odpowiada za wystąpienie tak zwanej ciasnoty śródczaszkowej. Pierwszym objawem guza mózgu jest zazwyczaj ból głowy. Jednak rozwijająca się choroba nowotworowa daje również inne oznaki. Sprawdź jakie są najczęstsze objawy guza mózgu.
Objawy guza mózgu mogą mieć charakter miejscowy lub ogólny. Ich specyfika zależy w głównej mierze od umiejscowienia zmiany nowotworowej oraz od stopnia jej złośliwości. Mózg jest bardzo skomplikowanym organem a jego poszczególne części zawiadują różnymi procesami organizmu. Z tego powodu lokalizacja zmiany nowotworowej ma wpływ nie tylko na charakter objawów, ale również na to kiedy one się pojawią. W niektórych przypadkach pierwsze objawy guza mózgu pojawiają się dopiero po kilku latach.
1. Objawy guza mózgu
Objawy guza mózgu są wynikiem podniesienia się ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Rozrastający się guz uciska na inne struktury znajdujące się w czaszce w wyniku, czego dochodzi do stopniowego podnoszenia się ciśnienia w jej wnętrzu. Prowadzi to do wystąpienia obrzęku mózgu i pojawienia się symptomów ogólnych.
Objawy guza mózgu mogą mieć różny charakter, ponieważ są one uzależnione od miejsca jego lokalizacji. Do najczęstszych objawów ogólnych towarzyszących chorobie nowotworowej należą:
- ból głowy (stopniowo coraz bardzie intensywny i częstszy),
- nudności,
- uczucie senności,
- wymioty,
- bradykardia,
- zaburzenia świadomości,
- zaburzenia przytomności,
- śpiączka.
W początkowej fazie, gdy jedyne objawy guza mózgu to mijający ból głowy i nudności, pacjenci bardzo często nie przywiązują do nich większej wagi. Zazwyczaj te dolegliwości przypisuje się innym schorzeniom. Skuteczność terapii raka mózgu jest ściśle powiązana z jego wczesnym wykryciem. Dlatego nie wolno bagatelizować nawracającego bólu głowy tylko koniecznie zdiagnozować jego przyczynę.
2. Miejscowe symptomy raka mózgu
W pewnym momencie ogólnym objawom guza mózgu zaczną towarzyszyć objawy miejscowe tak zwane objawy ogniskowe. Są one ściśle powiązane z miejscem położenia zmiany nowotworowej:
- płat ciemieniowy: zaburzenia mowy, problemy z pamięcią, problemy z czytaniem i pisaniem;
- płat czołowy: zaburzenia mowy, zaburzenia zachowania, zmiana osobowości, dezorientacja, agresja lub apatia;
- płat skroniowy: drgawki, zaburzenia słuchu;
- pień mózgu: niesymetryczny wygląd twarzy, problemy z przełykaniem;
- płat potyliczny: zaburzenia widzenia lub utrata wzroku w jednym oku;
- drogi krążenia płynu mózgowo – rdzeniowego: wodogłowie;
- oś podwzgórzowo: przysadkowa – zaburzenia hormonalne;
- móżdżek - zaburzenia równowagi, zaburzenia koordynacji.
Wyżej wymienione objawy guza mózgu powinny skłonić pacjenta do natychmiastowego szukania specjalistycznej pomocy lekarskiej. Szybkie rozpoznanie objawów guza mózgu daje szansę na skuteczną terapię. W celu zdiagnozowania choroby konieczne jest wykonanie szeregu badań obrazowych za pomocą tomografii komputerowej oraz rezonansu magnetycznego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.