Trwa ładowanie...

Objawy, które świadczą o chorobie trzustki

Biegunki, spadek masy ciała, a przede wszystkim ból - to objawy choroby trzustki. Przyczyną dolegliwości może być podrażnienie, ostry i przewlekły stan zapalny, a nawet rak.

Zobacz film: "Co to jest ECPW?"

Trzustka to podłużny narząd znajdujący się w jamie brzusznej, który wydziela enzymy trawienne, amylazę, lipazę, a także niektóre hormony. Produkuje m.in. insulinę - hormon regulujący poziom cukru we krwi i glukagon, który bierze udział w metabolizmie węglowodanów.

1. Ból trzustki  

To zazwyczaj jeden z pierwszych objawów wskazujących na chorobę. Ból pojawia się w nadbrzuszu, po lewej stronie ciała i pod żebrami. Jest nagły, silny. Promieniuje do lewej łopatki, a nawet całego kręgosłupa. Pacjenci opisują go jako ściskający. Chorzy dolegliwości odczuwają także podczas spoczynku, gdy leżą na wznak.

Ból nasila się w miarę rozwoju choroby i staje się coraz bardziej dokuczliwy dla pacjenta. Dolegliwości zwiększają się po zjedzeniu ciężkostrawnych pokarmów czy wypiciu alkoholu.

Ostry ból, utrzymujący się przez kilka dni, a nawet kilka tygodni, może oznaczać ostre zapalenie trzustki.

2. Biegunki tłuszczowe

Biegunki to kolejny objaw nieprawidłowej pracy trzustki. Częstotliwość wypróżnień jest różna - od jednej na dobę do kilku w ciągu dnia. Chory przy wypróżnianiu czuje ból. Stolec jest rzadki, o tłustej konsystencji i ma bardzo nieprzyjemny zapach.

3. Utrata masy ciała

Jeżeli nie stosujemy żadnej diety i nie uprawiamy aktywnie sportu, a nasza waga spada, to może być objaw rozwijającej się choroby i nie należy go lekceważyć.

W przypadku choroby trzustki chudnięcie jest spowodowane nieprawidłowym trawieniem. Chora trzustka nie przyswaja substancji pokarmowych, szczególnie tłuszczy.

Pacjent mimo spadku wagi odczuwa wzmożony apetyt, zwłaszcza na słodkie przekąski - ochota na słodycze nasila się po posiłku. Spowodowane jest to nieprawidłowym metabolizmem glukozy. Dochodzi także do zatrzymania gazów i wzdęć. Mogą pojawić się także nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi i poprawy samopoczucia.

 

4. Świąd skóry i żółtaczka

 

Pod skórą tworzą się kompleksy białkowe z bilirubiną. Czasami pojawia się żółtaczka, która jest symptomem bardzo poważnego uszkodzenia trzustki, a nawet raka. Chory odczuwać ****może także świąd skóry. Objawy mogą być nasilone w różnym stopniu.

 

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną....

zobacz galerię

5. Gorączka i dreszcze

Enzymy w uszkodzonej trzustce powodują stan zapalny, dlatego często pojawia się gorączka i dreszcze. Gorączce towarzyszyć może także ból głowy i uczucie zmęczenia, a także problemy z koncentracją. Chory może odczuwać także bóle mięśniowe.

Przyczyn chorób trzustki jest wiele. Do uszkodzenia narządu dochodzi najczęściej z powodu nadużywania alkoholu lub gdy przewód żółciowy wspólny zostanie zatkany przez kamień żółciowy. Następuję tzw. wsteczny odpływ żółci do trzustki.

Ból trzustki to jeden z objawów, który świadczy o stanie zapalnym
Ból trzustki to jeden z objawów, który świadczy o stanie zapalnym (123F)

Czynnikami, które zwiększą ryzyko zachorowania są otyłość, zakażenia wirusowe, choroby autoimmunologiczne i przyjmowanie niektórych leków, np. cytostatyków czy środków niesteroidowych. Około 30 proc. przypadków ostrego zapalenia trzustki nie ma wyraźnej przyczyny.

Pacjenci z tym schorzeniem wymagają hospitalizacji. Jeżeli pojawia się nagły ból brzucha, wymioty oraz dreszcze nie należy długo zwlekać - trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.