Objawy, które świadczą o chorobie trzustki
Biegunki, spadek masy ciała, a przede wszystkim ból - to objawy choroby trzustki. Przyczyną dolegliwości może być podrażnienie, ostry i przewlekły stan zapalny, a nawet rak.
Trzustka to podłużny narząd znajdujący się w jamie brzusznej, który wydziela enzymy trawienne, amylazę, lipazę, a także niektóre hormony. Produkuje m.in. insulinę - hormon regulujący poziom cukru we krwi i glukagon, który bierze udział w metabolizmie węglowodanów.
1. Ból trzustki
To zazwyczaj jeden z pierwszych objawów wskazujących na chorobę. Ból pojawia się w nadbrzuszu, po lewej stronie ciała i pod żebrami. Jest nagły, silny. Promieniuje do lewej łopatki, a nawet całego kręgosłupa. Pacjenci opisują go jako ściskający. Chorzy dolegliwości odczuwają także podczas spoczynku, gdy leżą na wznak.
Ból nasila się w miarę rozwoju choroby i staje się coraz bardziej dokuczliwy dla pacjenta. Dolegliwości zwiększają się po zjedzeniu ciężkostrawnych pokarmów czy wypiciu alkoholu.
Ostry ból, utrzymujący się przez kilka dni, a nawet kilka tygodni, może oznaczać ostre zapalenie trzustki.
2. Biegunki tłuszczowe
Biegunki to kolejny objaw nieprawidłowej pracy trzustki. Częstotliwość wypróżnień jest różna - od jednej na dobę do kilku w ciągu dnia. Chory przy wypróżnianiu czuje ból. Stolec jest rzadki, o tłustej konsystencji i ma bardzo nieprzyjemny zapach.
3. Utrata masy ciała
Jeżeli nie stosujemy żadnej diety i nie uprawiamy aktywnie sportu, a nasza waga spada, to może być objaw rozwijającej się choroby i nie należy go lekceważyć.
W przypadku choroby trzustki chudnięcie jest spowodowane nieprawidłowym trawieniem. Chora trzustka nie przyswaja substancji pokarmowych, szczególnie tłuszczy.
Pacjent mimo spadku wagi odczuwa wzmożony apetyt, zwłaszcza na słodkie przekąski - ochota na słodycze nasila się po posiłku. Spowodowane jest to nieprawidłowym metabolizmem glukozy. Dochodzi także do zatrzymania gazów i wzdęć. Mogą pojawić się także nudności i wymioty, które nie przynoszą ulgi i poprawy samopoczucia.
4. Świąd skóry i żółtaczka
Pod skórą tworzą się kompleksy białkowe z bilirubiną. Czasami pojawia się żółtaczka, która jest symptomem bardzo poważnego uszkodzenia trzustki, a nawet raka. Chory odczuwać ****może także świąd skóry. Objawy mogą być nasilone w różnym stopniu.
5. Gorączka i dreszcze
Enzymy w uszkodzonej trzustce powodują stan zapalny, dlatego często pojawia się gorączka i dreszcze. Gorączce towarzyszyć może także ból głowy i uczucie zmęczenia, a także problemy z koncentracją. Chory może odczuwać także bóle mięśniowe.
Przyczyn chorób trzustki jest wiele. Do uszkodzenia narządu dochodzi najczęściej z powodu nadużywania alkoholu lub gdy przewód żółciowy wspólny zostanie zatkany przez kamień żółciowy. Następuję tzw. wsteczny odpływ żółci do trzustki.
Czynnikami, które zwiększą ryzyko zachorowania są otyłość, zakażenia wirusowe, choroby autoimmunologiczne i przyjmowanie niektórych leków, np. cytostatyków czy środków niesteroidowych. Około 30 proc. przypadków ostrego zapalenia trzustki nie ma wyraźnej przyczyny.
Pacjenci z tym schorzeniem wymagają hospitalizacji. Jeżeli pojawia się nagły ból brzucha, wymioty oraz dreszcze nie należy długo zwlekać - trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.