Trwa ładowanie...

Objawy nowotworów, które do złudzenia przypominają chorobę reumatyczną

Avatar placeholder
13.07.2023 12:44
Objawy nowotworów, które do złudzenia przypominają chorobę reumatyczną
Objawy nowotworów, które do złudzenia przypominają chorobę reumatyczną (Getty Images)

Bóle stawów, ścięgien, kości oraz stany zapalne, które nie reagują na standardowe metody leczenia, powinny być traktowane jako sygnał ostrzegawczy, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Istnieje grupa objawów, które mogą wydawać się charakterystyczne dla chorób reumatycznych, ale mogą być również związane z rozwojem nowotworu.

spis treści

1. Objawy nowotworów mogą przypominać choroby reumatyczne

Zespoły przednowotworowe, które mogą przypominać chorobę reumatyczną, są często mylące dla lekarzy. W niektórych przypadkach, choroby reumatyczne mogą być wywołane przez nowotwór. W takich sytuacjach mówimy o tzw. zespołach paranowotworowych. Objawy tych zespołów mogą wyprzedzać rozwój nowotworu lub występować równocześnie z diagnozą.

Po wyleczeniu nowotworu, objawy te mogą całkowicie zniknąć, co jest rzadko spotykane w przypadku chorób reumatycznych. Dr n. med. Katarzyna Muras-Szwedziak przekonuje, że wiedza na temat reumatologicznych zespołów paranowotworowych może uratować życie pacjenta.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Nie ma jednego, uniwersalnego sposobu na rozpoznanie zespołów paranowotworowych. Ich przyczyny nie są w pełni zrozumiane, ale do tej pory udało się zidentyfikować dwa główne mechanizmy ich powstawania: pierwszy zależy od nieprawidłowego wydzielania hormonów lub cytokin, a drugi jest związany z produkcją przeciwciał skierowanych przeciwko nowotworowi, które dodatkowo oddziałują na składniki zdrowych tkanek.

Jak lekarze odróżniają zespół paranowotworowy od choroby reumatycznej, jeśli objawy mogą być mylące?

- Nie da się odróżnić określonej choroby reumatycznej od zespołu paranowotworowego z objawami charakterystycznymi dla danej choroby reumatycznej, bez właściwej diagnostyki. Musi być ona szeroka, czyli charakterystyczna dla danej choroby, ale z uwzględnieniem chorób nowotworowych. Są bowiem choroby reumatyczne, w przebiegu których notujemy zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu. – tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie Bartosz Fiałek, reumatolog.

2. Choroby reumatologiczne, które zwiększają ryzyko nowotworu

Dr Fiałek wymienia również choroby reumatologiczne, które zwiększają ryzyko nowotworu. Przykładem może być polimialgia reumatyczna, czyli choroba zapalna z grupy tzw. układowych chorób tkanki łącznej, objawiająca się głównie bólem oraz sztywnością mięśni obręczy barkowej, miednicznej oraz karku. Schorzenie to często współistnieje z nowotworem.

Ryzyko wystąpienia nowotworu jest również zwiększone w przypadku zapalenia wielomięśniowego i skórno-mięśniowego. Zapalenie wielomięśniowe charakteryzuje się postępującym osłabieniem proksymalnych mięśni kończyn. W zapaleniu skórno-mięśniowym do dolegliwości skórnych dołączają objawy skórne.

Lekarz podkreśla, że do rozpoznania nowotworu pomocne są badania obrazowe – klasyczne metody rentgenowskie, ultrasonografia, tomografia komputerowa oraz rezonans magnetyczny.

- Jeśli u pacjenta nie notujemy obecności specyficznych przeciwciał reumatycznych, badania obrazowe nie przedstawiają charakterystycznych dla chorób reumatycznych zmian, nie spełniamy kryteriów klasyfikacyjnych ani rozpoznania żadnych z chorób reumatycznych, a uwidaczniany jest np. guz płuca, to wówczas orientujemy się, że jest to człowiek chory na raka płuc, który daje objawy określonej jednostki reumatologicznej – tłumaczy ekspert.

3. Na te objawy warto zwrócić uwagę

Lekarz dodaje, że wczesne rozpoznanie zespołu paranowotworowego może uratować życie chorego. Należy zwrócić szczególną uwagę na objawy niespecyficzne, ponieważ to one najczęściej pojawiają się w początkowych fazach choroby nowotworowej.

- Na wczesnym etapie choroby nowotworowej często nie obserwujemy charakterystycznych objawów, może pojawić się np. gorączka o nieznanym pochodzeniu, nocne poty, niezamierzona utrata masy ciała, czyli objawy, które występują także w szeregu innych schorzeń. Palce pałeczkowate mogą być objawem wielu chorób, w tym raka płuca – opisuje reumatolog.

Oprócz reumatoidalnego zespołu paranowotworowego wyróżnia się także paranowotworowe zespoły hormonalne, neurologiczne oraz hematologiczne. Dr Fiałek podkreśla, że świadomość, że niejasny obraz kliniczny może być maską choroby nowotworowej, jest istotna dla zachowania tzw. czujności onkologicznej, wczesnej diagnostyki oraz poprawy rokowań.

Na koniec, lekarz dodaje, że choć nie jest to bardzo częste zjawisko, aby nowotwór maskował inny zespół chorobowy, nie jest to na tyle rzadkie, aby traktować to jako kazuistykę. Nie można o nich zapominać. Wiele zależy od charakteru objawów czy stanu klinicznego pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze