Objawy oponowe – rodzaje, choroby

Czym są objawy oponowe? Jest to zespół objawów neurologicznych, które bardzo często są następstwem przebytej choroby, ale mogą być również objawem choroby dla przykładu przy śwince. Objawy oponowe mogą się również pojawić w wyniku urazu, albo w trakcie rozwoju guza wewnątrzczaszkowego. Objawy oponowe są najczęściej rozpoznawane w wyniku specjalistycznych badań.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Objawy oponowe – rodzaje

Objawy oponowe mogą powodować tzw. sztywność karku, co oznacza, że chory w pozycji leżącej nie jest w stanie przygiąć głowy do klatki piersiowej. Według statystyk około 30 proc. chorych cierpiących na sztywność karku ma zdiagnozowane zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych. Objawy oponowe sprawdzane są w tzw. objawie Brudzińskiego. Czym jest objaw Brudzińskiego? Jest to kontrola odruchów neurologicznych. Są trzy typy badania: wspomniany już objaw Brudzińskiego karkowy, jest także objaw Brudzińskiego łonowy, a także objaw Brudzińskiego policzkowy.

Objawy oponowe sprawdzane są przy podejrzeniu dla przykładu guza mózgu
Objawy oponowe sprawdzane są przy podejrzeniu dla przykładu guza mózgu

Objawy oponowe to również objaw Keringa. Wyróżnia się: objaw Keringa górny i dolny. Objawy oponowe to objaw Flataua górny i dolny. Przy górnym podczas przygięcia głowy do klatki piersiowej powinno wystąpić rozszerzenie źrenic. Objawy oponowe dolne polegają na pochyleniu pacjenta do przodu w wyniku, czego następuje erekcja prącia, tego rodzaju objaw występuje przy gruźlicowym zapaleniu opon rdzeniowo – mózgowych.

To też warto wiedzieć

Jakie są jeszcze inne objawy oponowe? Objaw Weila – Edelmana jest to badanie, które stosuje się również się przy objawach oponowych Keringa zwłaszcza przy dolnym. Te objawy oponowe mają wykryć zgięcie grzbietowe palucha charakterystyczne dla np. obrzęku mózgu. Inne objawy oponowe to: objaw Amossa, objaw Bikelesa i Hermana.

2. Objawy oponowe – choroby

Kiedy są badane objawy oponowe? Lekarz decyduje się na zbadanie reakcji neurologicznych w przypadku podejrzenia choroby o podłożu neurologicznym.

6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera
6 produktów, które chronią mózg i zapobiegają chorobie Alzheimera [7 zdjęć]

Alzheimer to ciężka choroba. Wyniszcza układ nerwowy i sprawia, że chory nie jest w stanie prawidłowo...

zobacz galerię

Ponieważ objawy oponowe występują najczęściej przy podrażnieniu opon mózgowo – rdzeniowych, zapaleniu mózgu, zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych, a także przy krwotoku podpajęczynówkowym. Objawy oponowe występują też przy ciężkich urazach i przy diagnozie guza mózgu wewnątrzczaszkowego.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy