Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Izabela Lenartowicz

Objawy ospy – wysypka, najczęstsze symptomy, leczenie

Avatar placeholder
30.03.2021 20:06
Objawy ospy – wysypka, najczęstsze symptomy, leczenie
Objawy ospy – wysypka, najczęstsze symptomy, leczenie

Objawy ospy, jednej z najbardziej znanych chorób zakaźnych, pojawiają się głównie u dzieci. Chorobę wywołuje wirus ospy wietrznej i półpaśca (herpeswirus VZV), który przenoszony jest nie tylko drogą kropelkową, ale też na odległość kilkudziesięciu metrów przez wiatr. Stąd nazwa choroby – ospa wietrzna. Dowiedz się, jakie są typowe objawy ospy.

spis treści

1. Wysypka przy ospie

Objawy ospy zazwyczaj ujawniają się dopiero po 2-3 tygodniach od zakażenia. Najbardziej charakterystycznym objawem ospy jest wysypka w postaci drobnych, czerwonych plamek. Wysypka pojawia się na skórze twarzy, tułowia, głowy. Charakterystyczne jest też to, że plamki występują nieregularnie. Część krostek przekształca się w grudki, później w wypełnione wodnistym płynem pęcherzyki otoczone czerwoną obwódką. Ostatnim etapem tego objawu ospy jest zaschnięcie pęcherzyków w strupki. Bywa, że po odpadnięciu pozostawiają one blizny. Chory odczuwa swędzenie, drapie pęcherzyki, a to niestety również przyczynia się do powstania na skórze nieestetycznych zmian.

Objawem ospy jest często wysypka pojawiająca się w kilku rzutach. Z tego powodu na skórze chory ma wykwity w różnej postaci. Jeżeli choroba przebiega ciężko, objawem ospy może być wysypka krwotoczna.

Zobacz film: "Czym jest świąd?"
Wysypka to główny objaw ospy
Wysypka to główny objaw ospy

2. Postępowanie przy wysypce

Jeżeli choroba dotknęła dziecko, ważne jest, aby rodzice pomogli mu przejść przez objawy ospy jak najłagodniej. Co robić? Aby dziecko nie drapało zmian będących objawem ospy, obetnij mu paznokcie. Do kąpieli dodawaj wysuszający roztwór nadmanganu potasu, a po niej nie trzyj ręcznikiem skóry dziecka, tylko delikatnie osusz. Bywa też, że objaw ospy, jakim jest wysypka, pojawia się w buzi dziecka – wtedy podawaj mu pokarmy płynne i w postaci papek. Pamiętaj też, by unikać dań i napojów kwaśnych i drażniących. Jeżeli wysypka pojawi się w okolicach intymnych, przygotuj dla dziecka tzw. nasiadówkę – do ciepłej wody dodaj rumianek.

Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają
Odrodzenie wirusów. Groźne choroby wracają [5 zdjęć]

Niebezpieczne dla zdrowia i życia choroby zakaźne wracają – alarmuje Światowa Organizacja Zdrowia. Przyczyn

zobacz galerię

3. Symptomy zwiastujące chorobę

Przed wystąpieniem głównego objawu ospy, czyli wysypki, pojawiają się inne symptomy świadczące o rozwijającej się chorobie. Złe samopoczucie, gorączka, biegunka, bóle mięśni i głowy to objawy ospy, które można pomylić z grypą lub przeziębieniem. Najmłodsi mogą też marudzić, mieć katar. Jeżeli wystąpią podobne objawy, być może organizm zaatakował wirus ospy.

Zobacz także:

4. Objawy ospy a leczenie

Co robić, jeśli zaobserwujemy u siebie lub u dziecka objawy ospy? Udać się do lekarza i być pod jego stałą obserwacją. Specjalista obejrzy wykwity na skórze, zapyta o pozostałe objawy ospy, w razie potrzeby zleci wykonanie badań dodatkowych i rozpocznie leczenie. Terapia polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów ospy, zbiciu gorączki i złagodzeniu świądu.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Wysypki u niemowląt i małych dzieci występują bardzo często. Choć mogą mieć zróżnicowane przyczyny,

zobacz galerię

5. Objawy ospy a powikłania

Objawów ospy nie można zlekceważyć, podobnie jak samej choroby. Może to bowiem doprowadzić do powikłań, które szczególnie niebezpieczne będą u dzieci. Do najczęstszych należą:

  • ropne zakażenie skóry,
  • półpasiec,
  • róża,
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze