Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Objawy porodu - skurcze porodowe, inne objawy

Avatar placeholder
01.04.2021 09:34
Objawy porodu zwykle są instynktownie wyczuwane przez kobietę
Objawy porodu zwykle są instynktownie wyczuwane przez kobietę (Zdjęcie autorstwa J.K. Califf / CC BY-SA 2.0)

Objawy porodu oznaczają, że już wkrótce długo wyczekiwany maluszek przyjdzie na świat. Rodzice z bijącym sercem czekają na tę chwilę. Często jednak, kiedy zbliża się wielkimi krokami, nie potrafią jej rozpoznać. Myślą, że jedynym symptomem zbliżającego się rozwiązania jest odejście wód płodowych. To nieprawda. W organizmie kobiety zachodzi szereg różnych zmian. Jakie są typowe objawy porodu?

spis treści

1. Objawy porodu - skurcze porodowe

Na poród składa się szereg następujących po sobie procesów. W ich wyniku następuje wydalenie z macicy wszystkich elementów jaja płodowego, czyli maluszka, płynu owodniowego i tzw. popłodu.

Skurcze porodowe należą do najbardziej wyczuwalnych objawów porodu. Są zupełnie naturalne i nie należy się ich bać. Mogą się pojawić już w 20. tygodniu ciąży. Są to tzw. skurcze Braxtona-Hicksa – nieskoordynowane, występują raczej rzadko i zwykle nie są bolesne, w przeciwieństwie do skurczów, które kobieta może odczuwać w 38. tygodniu, są to skurcze przepowiadające.

Zobacz film: "Ciąża i połóg – czas na ćwiczenia!"

W czasie porodu skurcze występują trzy razy w ciągu minuty. Ich amplituda waha się w przydziale 40-50 mmHg i z biegiem czasu ciągle rośnie. W czasie skurczu skracają się włókna mięśniowe macicy, przez co szyjka macicy również się skraca i rozwiera. Najpierw do rozwartego kanału szyjki wtłaczany jest pęcherz płodowy, później część przodująca płodu. Kiedy błony płodowe pękną, wywierają nacisk na szyjkę, powodując jej bierne rozwieranie. W końcu przejście ma taki rozmiar, że główka dziecka wydostaje się na zewnątrz.

Poród naturalny - zdjęcia
Poród naturalny - zdjęcia

Początkiem porodu jest moment wystąpienia bóli wywołanych skurczami macicy.

zobacz galerię

2. Objawy porodu - inne symptomy

Innymi objawami oporodu są miedzy innymi:

Obniżenie dna macicy – następuje na około 3-4 tygodnie przed porodem. Brzuch robi się wtedy bardziej wypukły, jego obwód może się powiększyć w krótkim czasie. Kobiety czują, jakby brzuch obsunął się do dołu, łatwiej im się oddycha.

Centralizacja szyjki macicy – oś długa szyjki przesuwa się do osi kanału rodnego.

Dojrzewanie szyjki macicy – w ostatnich tygodniach szyjka macicy staje się miękka.

Skurcze przepowiadające – pojawiają się na kilka dni przed porodem, najczęściej są niebolesne.

Odejście krwistego czopu śluzowego – wcześniej zamykał on szyjkę macicy. Dzieje się to na kilka godzin lub dni przed porodem. Krew pochodzi z uszkodzonych drobnych naczyń krwionośnych szyjki macicy.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Ogólne objawy porodu – kobieta może odczuwać kołatanie serca, nerwobóle uciskowe, bóle krzyża. Czasem pojawiają się także wymioty, biegunka, uczucie parcia na stolec, a także zwiększenie wydzieliny pochwowej. Dziecko przed samym porodem może się poruszać mniej niż zazwyczaj.

Objawy porodu zwykle są instynktownie wyczuwane przez kobietę, która wie, że już się zaczęło, że dziecko pragnie już wyjść na świat. Ucisk w dole miednicy, napięcie brzucha, ból w odcinku krzyżowym to towarzyszące objawom porodu dolegliwości. Jeśli kobieta czuje, że odeszły jej wody płodowe, może być pewna, że pora na narodziny dziecka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze