Objawy przedawkowania ibuprofenu
Mieszkańcy Polski coraz częściej sięgają po żele przeciwbólowe i leki doustne z ibuprofenem w składzie. W samym tylko lipcu br. sprzedano ponad 1,5 mln tubek i ponad 3,5 mln opakowań leków. Jakie preparaty są najpopularniejsze? To m.in. Nurofen Express, Ibum Forte Minicap czy Ibuprom Max. Też masz je w swojej szafce? Sprawdź, czym grozi przedawkowanie ibuprofenu. Warto również zapytać farmaceuty o niebezpieczne interakcje leków i żywności lub sprawdzić na www.ktomalek.pl.
1. Na ból - ibuprofen
Od lat rośnie zainteresowanie lekami przeciwbólowymi i żelami zawierającymi ibuprofen. Wartość sprzedanych tubek w lipcu 2017 r. wynosiła ponad 30 mln złotych. Dwa lata temu liczba ta nie przekraczała nawet 25 mln złotych. Polacy wybierają najczęściej Traumon oraz Dicloziaję.
Mieszkańcy Polski na same leki z ibuprofenem w lipcu br. wydali ponad 48 mln złotych. To prawie o 8 mln więcej niż jeszcze w 2015 roku. Co wybieramy? Nurofen Express, Ibum Forte Minicap, Nurofen dla dzieci forte, Ibuprom max i Ibuprom zatoki.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające ibuprofen stosujemy na bóle miesiączkowe, głowy, pleców, zębów czy bóle reumatyczne. Ile wynosi maksymalna dawka dla osoby dorosłej? Bez konsultacji z lekarzem to 1,2 g.
- Ibuprofen należy do najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wydawanych bez recepty. Dostępność w Polsce do leków jest zbyt duża. Leki można dostać na stacjach benzynowych, w marketach, kioskach czy na straganach. Występowanie ibuprofenu pod różnymi nazwami handlowymi może wiązać się z przyjęciem zbyt dużej dawki leku i narażeniem się na działania niepożądane wynikające z przedawkowania – tłumaczy mgr farm. Szymon Tomczak, doktorant Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
2. Problemy ze strony układu pokarmowego
- Najczęstsze objawy przedawkowania NLPZ związane są z układem pokarmowym. To np. bóle brzucha, wymioty, zaparcia – dodaje ekspert.
Występują, gdy pacjent stosuje tabletki z ibuprofenem w dawkach większych niż zalecane. Osoba czuje się wtedy tak, jak przy zatruciu pokarmowym. Odczuwa bóle żołądka. W stolcu może wystąpić też krew. Ibuprofen przyjmowany w nadmiarze ma też działanie przeczyszczające. Właśnie dlatego osoby zmagają się z biegunką, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.
- Może pojawić się podrażnienie błony śluzowej żołądka, aż do krwawień z żołądka i jelit – tłumaczy mgr farm. Szymon Tomczak.
W najcięższych przypadkach, gdy pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego, należy jak najszybciej udać się do lekarza.
Sprawdź również:
Przez lata wprowadzano nas w błąd. Oto cała prawda o białku w diecie
3. Wysypka, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy
Kolejnymi skutkami przedawkowania tej substancji jest wysypka, która w niektórych przypadkach może boleśnie swędzieć. Występują też chwilowe zaburzenia widzenia.
- Mogą pojawić się również problemy z koncentracją, szumy uszne oraz zawroty głowy. Ciężkie zatrucie objawia się sennością, a nawet dezorientacją lub pobudzeniem – dodaje ekspert.
Zbyt duże dawki ibuprofenu mogą powodować zaburzenia oddychania. Aktywna substancja wpływa bowiem na pojawienie się kaszlu, często z krwiopluciem. Występuje też płytki oddech. W najcięższych wypadkach pojawiają się omdlenia, a nawet śpiączka. Te ostatnie występują po przekroczeniu dawki 400 mg ibuprofenu na każdy kilogram masy ciała.
- Przyjęcie zbyt dużej dawki ibuprofenu uszkadza nerki i może spowodować ich niewydolność. Uszkadza wątrobę, a u chorych z astmą może dojść do zaostrzenia choroby – komentuje mgr farm. Szymon Tomczak.
Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.