Trwa ładowanie...

Objawy przedawkowania ibuprofenu

 Magdalena Bury
29.11.2018 12:26
Objawy przedawkowania ibuprofenu są niebezpieczne
Objawy przedawkowania ibuprofenu są niebezpieczne (123rf)

Mieszkańcy Polski coraz częściej sięgają po żele przeciwbólowe i leki doustne z ibuprofenem w składzie. W samym tylko lipcu br. sprzedano ponad 1,5 mln tubek i ponad 3,5 mln opakowań leków. Jakie preparaty są najpopularniejsze? To m.in. Nurofen Express, Ibum Forte Minicap czy Ibuprom Max. Też masz je w swojej szafce? Sprawdź, czym grozi przedawkowanie ibuprofenu. Warto również zapytać farmaceuty o niebezpieczne interakcje leków i żywności lub sprawdzić na www.ktomalek.pl.

1. Na ból - ibuprofen

Od lat rośnie zainteresowanie lekami przeciwbólowymi i żelami zawierającymi ibuprofen. Wartość sprzedanych tubek w lipcu 2017 r. wynosiła ponad 30 mln złotych. Dwa lata temu liczba ta nie przekraczała nawet 25 mln złotych. Polacy wybierają najczęściej Traumon oraz Dicloziaję.

Mieszkańcy Polski na same leki z ibuprofenem w lipcu br. wydali ponad 48 mln złotych. To prawie o 8 mln więcej niż jeszcze w 2015 roku. Co wybieramy? Nurofen Express, Ibum Forte Minicap, Nurofen dla dzieci forte, Ibuprom max i Ibuprom zatoki.

Zobacz też:

Jeśli będziesz jeść makaron w ten sposób, nie przytyjesz

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Leki przeciwbólowe, które można kupic bez recepty"

Niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające ibuprofen stosujemy na bóle miesiączkowe, głowy, pleców, zębów czy bóle reumatyczne. Ile wynosi maksymalna dawka dla osoby dorosłej? Bez konsultacji z lekarzem to 1,2 g.

- Ibuprofen należy do najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych wydawanych bez recepty. Dostępność w Polsce do leków jest zbyt duża. Leki można dostać na stacjach benzynowych, w marketach, kioskach czy na straganach. Występowanie ibuprofenu pod różnymi nazwami handlowymi może wiązać się z przyjęciem zbyt dużej dawki leku i narażeniem się na działania niepożądane wynikające z przedawkowania – tłumaczy mgr farm. Szymon Tomczak, doktorant Katedry i Zakładu Chemii Farmaceutycznej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Objawy przedawkowania ibuprofenu są niebezpieczne
Objawy przedawkowania ibuprofenu są niebezpieczne (123rf)

2. Problemy ze strony układu pokarmowego

- Najczęstsze objawy przedawkowania NLPZ związane są z układem pokarmowym. To np. bóle brzucha, wymioty, zaparcia – dodaje ekspert.

Występują, gdy pacjent stosuje tabletki z ibuprofenem w dawkach większych niż zalecane. Osoba czuje się wtedy tak, jak przy zatruciu pokarmowym. Odczuwa bóle żołądka. W stolcu może wystąpić też krew. Ibuprofen przyjmowany w nadmiarze ma też działanie przeczyszczające. Właśnie dlatego osoby zmagają się z biegunką, która skutecznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

- Może pojawić się podrażnienie błony śluzowej żołądka, aż do krwawień z żołądka i jelit – tłumaczy mgr farm. Szymon Tomczak.

W najcięższych przypadkach, gdy pojawia się krwawienie z przewodu pokarmowego, należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Sprawdź również:

Przez lata wprowadzano nas w błąd. Oto cała prawda o białku w diecie

3. Wysypka, zaburzenia widzenia, bóle i zawroty głowy

Kolejnymi skutkami przedawkowania tej substancji jest wysypka, która w niektórych przypadkach może boleśnie swędzieć. Występują też chwilowe zaburzenia widzenia.

- Mogą pojawić się również problemy z koncentracją, szumy uszne oraz zawroty głowy. Ciężkie zatrucie objawia się sennością, a nawet dezorientacją lub pobudzeniem – dodaje ekspert.

5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido
5 rodzajów leków, które zabijają nasze libido [6 zdjęć]

Obniżone libido może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn i to niezależnie od wieku. Tylko

zobacz galerię

Zbyt duże dawki ibuprofenu mogą powodować zaburzenia oddychania. Aktywna substancja wpływa bowiem na pojawienie się kaszlu, często z krwiopluciem. Występuje też płytki oddech. W najcięższych wypadkach pojawiają się omdlenia, a nawet śpiączka. Te ostatnie występują po przekroczeniu dawki 400 mg ibuprofenu na każdy kilogram masy ciała.

- Przyjęcie zbyt dużej dawki ibuprofenu uszkadza nerki i może spowodować ich niewydolność. Uszkadza wątrobę, a u chorych z astmą może dojść do zaostrzenia choroby – komentuje mgr farm. Szymon Tomczak.

Materiał powstał we współpracy z KtoMaLek.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze