Objawy przedawkowania ibuprofenu. Zwróć uwagę na stopy
Ibuprofen to bardzo popularny związek chemiczny występujący w wielu popularnych w Polsce niesteroidowych lekach przeciwzapalnych. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Kupisz go nie tylko w aptece, ale też w markecie lub na stacji benzynowej. Jednak jak każdy produkt leczniczy, po przekroczeniu dopuszczalnej dawki, może mieć groźne działanie uboczne.
1. Kiedy stosować preparaty z ibuprofenem?
Jest lekiem przeciwzapalnym nowszej generacji niż aspiryna, stosowanym głównie przy:
- gorączce,
- bólu głowy,
- niektórych nerwobólach,
- bólu menstruacyjnym,
- łagodnych dolegliwościach ze strony układu ruchu.
Jest stosowany doustnie i zaczyna działać po 30 minutach od przyjęcia, wchłanianie zaczyna się już przez ścianę żołądka. Należy zaznaczyć, że ibuprofen działa na dyskomfort bólowy o małym i średnim nasileniu. Jeśli doskwierają nam dolegliwości o dużym nasileniu, należy zwrócić się do lekarza. Potrzebne mogą być wówczas silniejsze środki przeciwbólowe, dostępne jedynie na receptę.
Jak każdy lek, tak też ibuprofen może mieć działanie uboczne, zwłaszcza w przypadku regularnego stosowania. Nie jest to suplement diety i nie można go stosować ciągle. Jeśli cierpimy na chroniczny ból, powinniśmy zgłosić się do odpowiedniego lekarza, gdyż leczenie bólu jest bardzo ważnym elementem każdej terapii.
2. Objawy przedawkowania
Jednym z pierwszych objawów przesadzenia z ibuprofenem jest obrzęk kostek. Później zaczyna się ból i zawroty głowy, problemy z koncentracją oraz ból brzucha.
Ta substancja czynna podrażnia żołądek, więc odradza się jej stosowanie osobom m.in. z chorobą wrzodową żołądka. Jeśli po przyjęciu leku odczuwamy silny ból za lub pod mostkiem, należy zgłosić się do lekarza. Może być także przyczyną krwawienia z przewodu pokarmowego.
Objawy obejmują także:
- mdłości,
- wymioty,
- dyskomfort trawienny, wliczając w to gazy.
W ostrych przypadkach występuje bardzo ciemny stolec związany z krwią przenikającą do przewodu pokarmowego oraz krwawe wymioty. Zdarza się także zatrzymanie moczu lub częstomocz, gdyż jak większość leków ibuprofen obciąża wątrobę i nerki, które odpowiadają za detoksykację organizmu.
Zanim zaczniesz stosować jakikolwiek lek, warto zapoznać się z treścią ulotki. Jeśli masz jakieś pytania odnośnie do możliwych działań niepożądanych - koniecznie skonsultuj się z lekarzem.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Źródło: WP.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.