Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Objawy przedwczesnego porodu

Avatar placeholder
28.12.2023 16:02
Objawy przedwczesnego porodu
Objawy przedwczesnego porodu (Shutterstock)

Przedwczesny poród to jeden z większych problemów współczesnego położnictwa. Poród taki, w zależności od wieku ciążowego, wiąże się z dużą umieralnością okołoporodową noworodków. Mianem porodu przedwczesnego określa się zakończenie ciąży między 23. a 37. tygodniem jej trwania. W wyniku tego rozwiązania rodzą się wcześniaki, które nie są w pełni przygotowane do życia poza ciałem matki. Ich waga waha się w granicach od 500 do 2500 g. Jakie są przyczyny i objawy przedwczesnego porodu?

spis treści

1. Przyczyny porodu przedwczesnego

Ginekolodzy i położnicy nadal mają trudności w ustaleniu przyczyn, które skutkują przedwczesnym urodzeniem dziecka. Wysnuwa się pewne czynniki ryzyka, do których należą przede wszystkim:

  • niski status ekonomiczny – kobiety narażone na przedwczesne rozwiązanie ciąży często ciężko pracują fizycznie, są słabo odżywione i niekiedy nadużywają alkoholu;
  • wiek – obserwuje się, że ryzyko przedwczesnego porodu dotyczy dziewcząt rodzących przed ukończeniem 16. roku życia i kobiet po 30. roku życia, o ile jest to ich pierwsza ciąża;
  • poród przedwczesny w przeszłości – udowodniono, że pojawienie się przedwczesnego porodu zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia takiego rozwiązania aż czterokrotnie;
Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"
Ryzyko znieczulenia dokanałowego
Ryzyko znieczulenia dokanałowego

Skurcze porodowe nie są przyjemnym uczuciem dla kobiety, która spodziewa się dziecka. Mają za zadanie

zobacz galerię
  • praca – kobieta narażona jest na poród przedwczesny, jeśli jej praca jest ciężka fizycznie lub zbyt stresująca;
  • używki – nałogi, jak palenie papierosów, picie alkoholu w czasie ciąży, narażają na przedwczesny poród oraz wpływają na niską masę urodzeniową noworodka;
  • schorzenia – do porodu przedwczesnego przyczyniają się: niedokrwistość, zakażenie nerek, nadciśnienie tętnicze, stan przedrzucawkowy i rzucawka, nadczynność tarczycy, choroby i wady serca, infekcje wewnątrzmaciczne, zapalenie płuc, infekcje górnych dróg oddechowych, łożysko przodujące, przedwczesne pęknięcie błon płodowych.

2. Jakie objawy wskazują na poród przedwczesny?

Zagrażający poród przedwczesny objawia się skurczami macicy podobnymi do miesiączkowych. Skurcze porodowe trwają około 30 sekund. Gdy pojawia się więcej niż sześć skurczów na dobę, niezbędna jest hospitalizacja. Kolejnym objawem jest wydalenie czopa śluzowego i napięcie brzucha. Towarzyszy temu ból w krzyżu oraz ucisk w miednicy. Może wystąpić biegunka. W badaniu ginekologicznym lekarz stwierdza skracanie, zgładzenie i rozwieranie szyjki macicy. Przedwczesny poród w szóstym miesiącu jest bardzo niebezpieczny dla życia dziecka. W przypadku rozpoznania tych objawów, trzeba natychmiast udać się do szpitala, gdzie lekarze będą starali się podtrzymać ciążę.

Każda kobieta, niezależnie od etapu ciąży, powinna umieć rozpoznać objawy porodu. Ciężarna musi regularnie stawiać się na badania kontrolne, które potwierdzają jej zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Poza tym, należy koniecznie unikać czynników ryzyka przedwczesnego porodu, na przykład farmakologicznie uregulować nadciśnienie tętnicze, zrezygnować z ciężkiej pracy, rzucić nałogi. Tylko właściwe dbanie o siebie w czasie ciąży może uchronić przed porodem przedwczesnym. Każde przeciążenie organizmu kobiety ciężarnej jest niebezpieczne – grozi przedwczesnym skracaniem i rozwieraniem szyjki macicy, a to prowadzi do porodu przedwczesnego.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze