Objawy raka szyjki macicy – jakie są, przyczyny, leczenie, rokowanie

Objawy raka szyjki macicy nie są w początkowej fazie widoczne. Z powodu nieregularnych badań, rak szyjki macicy wciąż jest w naszym kraju rzadko wykrywalny w stadium, w którym jest jeszcze całkowicie wyleczalny. Jakie są najczęstsze objawy raka szyjki macicy? Jakie są przyczyny zachorowania na raka szyjki macicy? Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy?

spis treści

1. Objawy raka szyjki macicy - jakie są?

Początkowo rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo. Zauważalne objawy raka szyjki macicy, z którymi powinniśmy od razu zgłosić się do ginekologa, to krwawienie między miesiączkami, krwawienie po stosunku, krwawienie po badaniu ginekologicznym, a także krwawienie po menopauzie.

Przy rozwijającym się raku szyjki macicy mogą się również pojawiać krwiste upławy o dość nieprzyjemnym zapachu. Kiedy rozrost guza jest większy, objawom raka szyjki macicy towarzyszy ból w dolnej części brzucha, a także ból okolic lędźwiowo-krzyżowych, obrzęk nóg oraz problemy z oddawaniem moczu.

Te produkty są rakotwórcze! Unikaj ich w swojej diecie
Te produkty są rakotwórcze! Unikaj ich w swojej diecie [11 zdjęć]

Jeszcze 40 lat temu idea, że dieta może mieć wpływ na rozwój nowotworu, wydawała się onkologom niepojęta....

zobacz galerię

2. Objawy raka szyjki macicy – przyczyny

Główną przyczyną objawów raka szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus HPV ma bardzo wysoką rakotwórczość i należy do nowotworów złośliwych, przenoszony jest drogą płciową.

Okres przednowotworowy może trwać nawet dziesięć lat i dlatego należy regularnie wykonywać badania cytologiczne, aby wykryć zmiany nowotworowe i pierwsze objawy raka szyjki macicy zanim będzie za późno.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się objawów raka szyjki macicy jest częsta zmiana partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety po licznych porodach, stosujące antykoncepcję hormonalną, palą papierosy i mają osłabiony układ odpornościowy, a także nie stosują odpowiedniej higieny osobistej, u których objawy raka szyjki macicy pojawiają się częściej.

3. Objawy raka szyjki macicy – leczenie

Leczenie objawów raka szyjki macicy zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby, wieku oraz stanu pacjentki. W pierwszej fazie choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie stożka szyjki macicy, w kolejnym histerektomię całkowitą lub częściową i chirurgiczne usunięcie zmian w szyjce macicy.

Histerektomia całkowita to usunięcie macicy, górnej części pochwy, a także przylegających do niej węzłów chłonnych.

Zobacz także:

Bardziej rozwinięte objawy rak szyjki macicy leczy się chemioterapią i radioterapią. Niekiedy stosuje się również leczenie skojarzeniowe, łącząc chemioterapię z chirurgią, radioterapię z chirurgią lub chemioterapię z radioterapią.

4. Objawy raka szyjki macicy – rokowania

W stadium, gdy rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, jest całkowicie wyleczalny. Diagnoza choroby jest możliwa na podstawie regularnych badań cytologicznych. W kolejnych fazach, gdy pojawią się pierwsze objawy raka szyjki macicy i dojdzie do stadium inwazyjnego, daje już około 50% na wylecenie i na przeżycie.

Następny artykuł: Wpadnij na przegląd do ginekologa!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy