Przejdź na WP

Objawy raka szyjki macicy – jakie są, przyczyny, leczenie, rokowanie

Objawy raka szyjki macicy nie są w początkowej fazie widoczne. Z powodu nieregularnych badań, rak szyjki macicy wciąż jest w naszym kraju rzadko wykrywalny w stadium, w którym jest jeszcze całkowicie wyleczalny. Jakie są najczęstsze objawy raka szyjki macicy? Jakie są przyczyny zachorowania na raka szyjki macicy? Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Rak szyjki macicy - definicja

Rak szyjki macicy jest pierwotnym nowotworem złośliwym szyjki macicy. Jest drugim najczęściej występującym nowotworem kobiecym na świecie. Jest to też najczęściej występujący nowotwór narządów rodnych u kobiet.

W Polsce rak szyjki macicy jest rozpoznawany jest bardzo późno. Na 10 kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy, 5 umiera. Mamy jeden z najwyższych wskaźników umieralności na ten nowotwór w Europie.

2. Rak szyjki macicy - rodzaje

Rak szyjki macicy występuje w kilku odmianach. Najczęściej występującym rodzajem raka szyjki macicy jest rak płaskonabłonkowy. Stanowi on 80 proc. diagnozowanych nowotworów tego narządu. Zdecydowanie rzadziej występuje rak gruczołowy - stanowi 10 proc. diagnoz. Do bardzo rzadkich typów histologicznych zaliczamy raka drobnokomórkowego, pierwotnego chłoniaka i mięsaka szyjki macicy.

3. Objawy raka szyjki macicy - jakie są?

Początkowo rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo. Najwcześniejszym objawem świadczącym o rozwijającym się nowotworze może być przewlekły stan zapalny w szyjce macicy, który nie jest w żaden sposób odczuwalny przez kobietę.

Nieprawidłowości stwierdza się dopiero w badaniu cytologicznym, dlatego każda kobieta powinna regularnie poddawać się temu badaniu. Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie nieprawidłowości na długo zanim pojawią się kliniczne objawy raka szyjki macicy.

Zauważalne objawy raka szyjki macicy, z którymi powinniśmy od razu zgłosić się do ginekologa, to krwawienie między miesiączkami, krwawienie po stosunku, krwawienie po badaniu ginekologicznym, a także krwawienie po menopauzie.

Przy rozwijającym się raku szyjki macicy mogą się również pojawiać krwiste upławy o dość nieprzyjemnym zapachu. Kiedy rozrost guza jest większy, objawom raka szyjki macicy towarzyszy ból w dolnej części brzucha, a także ból w dole pleców, obrzęk nóg oraz problemy z oddawaniem moczu.

Te produkty są rakotwórcze! Unikaj ich w swojej diecie
Te produkty są rakotwórcze! Unikaj ich w swojej diecie [11 zdjęć]

Jeszcze 40 lat temu idea, że dieta może mieć wpływ na rozwój nowotworu, wydawała się onkologom niepojęta....

zobacz galerię

4. Objawy raka szyjki macicy – przyczyny

Główną przyczyną objawów raka szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV. Wirus HPV ma bardzo wysoką rakotwórczość i przenoszony jest drogą płciową.

Okres przednowotworowy może trwać nawet dziesięć lat i dlatego należy regularnie wykonywać badania cytologiczne szyjki macicy, aby wykryć zmiany nowotworowe i pierwsze objawy raka szyjki macicy zanim będzie za późno.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się objawów raka szyjki macicy jest częsta zmiana partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety po licznych porodach, stosujące antykoncepcję hormonalną, palą papierosy i mają osłabiony układ odpornościowy, a także nie stosują odpowiedniej higieny osobistej. U tych osób objawy raka szyjki macicy występują częściej.

5. Rak szyjki macicy - diagnozowanie

Objawy raka szyjki macicy nie są specyficzne. Nowotwór przez długi czas nie daje żadnych symptomów, a jeśli dolegliwości się pojawią, rak zwykle jest już w stopniu zaawansowanym. We wczesnym rozpoznaniu raka szyjki macicy bardzo pomocna jest cytologia. To badanie, za pomocą którego ocenia się komórki nabłonka szyjki macicy. Pobiera się je specjalną szczoteczką.

Komórki nabłonka szyjki macicy dzielą się na normalne, atypowe, przedrakowe i rakowe. Jeśli komórki zostały oznaczone jako atypowe, stosuje się leczenie przeciwzapalne i powtarza badanie. Jeśli w badaniu komórki oznaczono jako przedrakowe, należy dodatkowo wykonać kolposkopię, czyli wziernikowanie szyjki macicy. Wykonuje się również oznaczanie DNA HPV. To badanie cech onkologicznych wirusa.

Jeśli badania wskazują na raka szyjki macicy konieczna jest dalsza diagnostyka. Określa się stopień zaawansowania i planuje leczenie. Konieczna jest pełne badanie lekarskie i zwrócenie uwagi na węzły chłonne. Przeprowadza się również badanie ginekologiczne, badanie RTG klatki piersiowej, morfologię, badanie ogólne moczu, oznacza poziom mocznika w moczu, kreatyniny i enzymów wątrobowych. Dodatkowymi badaniami są USG ginekologiczne i USG jamy brzusznej.

We wczesnym stadium rozwoju raka szyjki macicy wykonuje się biopsję w znieczuleniu ogólnym. Jest to tzw. konizacja chirurgiczna. Objawy raka szyjki macicy są uzależnione od stopnia nowotworu. W przypadku wczesnego stadium objawy kliniczne mogą być niewystarczającą wskazówką do postawienia diagnozy.

W zależności od umiejscowienia guza i jego nacieków wykonuje się też cystoskopię, rektoskopię, laparoskopię lub badanie mikroskopowe materiału pobranego z podejrzanych zmian w odbytnicy i pęcherzu moczowym.

Po tych wszystkich badaniach można wprowadzić odpowiednie leczenie.

6. Objawy raka szyjki macicy – leczenie

Leczenie objawów raka szyjki macicy zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby, wieku oraz stanu pacjentki. W pierwszej fazie choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie stożka szyjki macicy, w kolejnym histerektomię całkowitą lub częściową i chirurgiczne usunięcie zmian w szyjce macicy.

Histerektomia całkowita to usunięcie macicy, górnej części pochwy, a także przylegających do niej węzłów chłonnych.

Zobacz także:

Bardziej rozwinięte objawy rak szyjki macicy leczy się chemioterapią i radioterapią. Niekiedy stosuje się również leczenie skojarzeniowe, łącząc chemioterapię z chirurgią, radioterapię z chirurgią lub chemioterapię z radioterapią.

7. Objawy raka szyjki macicy – rokowania

W stadium, gdy rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, jest całkowicie wyleczalny. Diagnoza choroby jest możliwa na podstawie regularnych badań cytologicznych. W kolejnych fazach, gdy pojawią się pierwsze objawy raka szyjki macicy i dojdzie do stadium inwazyjnego, daje już około 50% na wylecenie i na przeżycie.

Następny artykuł: Wpadnij na przegląd do ginekologa!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy