Trwa ładowanie...

Objawy raka szyjki macicy – charakterystyka, rozpoznanie, leczenie

Objawy raka szyjki macicy nie są w początkowej fazie widoczne.
Objawy raka szyjki macicy nie są w początkowej fazie widoczne. (iStock)

Objawy raka szyjki macicy nie są w początkowej fazie widoczne. Z powodu nieregularnych badań, rak szyjki macicy wciąż jest w naszym kraju rzadko wykrywalny w stadium, w którym jest jeszcze całkowicie wyleczalny. Jakie są najczęstsze objawy raka szyjki macicy? Jakie są przyczyny zachorowania na raka szyjki macicy? Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy?

spis treści

1. Co to jest rak szyjki macicy?

Rak szyjki macicy jest pierwotnym nowotworem złośliwym szyjki macicy. Jest drugim najczęściej występującym nowotworem kobiecym na świecie. Jest to też najczęściej występujący nowotwór narządów rodnych u kobiet.

W Polsce rak szyjki macicy jest rozpoznawany jest bardzo późno. Stan przednowotworowy może trwać od trzech nawet do 10 lat i nie dawać żadnych niepokojących objawów. Na 10 kobiet, u których zdiagnozowano raka szyjki macicy, 5 umiera. Mamy jeden z najwyższych wskaźników umieralności na ten nowotwór w Europie. Objawy raka szyjki macicy najczęściej występują u kobiet w wieku 40-55 lat.

2. Rodzaje raka szyjki macicy

Zobacz film: "Gwiazdy zachęcają do badania szyjki macicy"

Istnieje kilka rodzajów raka szyjki macicy:

  • rak płaskonabłonkowy - najczęściej występującym rodzajem raka szyjki macicy jest. Stanowi on 80 proc. diagnozowanych nowotworów tego narządu
  • rak gruczołowy - zdecydowanie rzadziej występuje rak gruczołowy - stanowi 10 proc. diagnoz.

Do bardzo rzadkich typów histologicznych zaliczamy:

  • raka drobnokomórkowego
  • pierwotnego chłoniaka
  • mięsaka szyjki macicy

3. Przyczyny raka szyjki macicy

Główną przyczyną objawów raka szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV (głównie typy: 16, 18, 31, 33, 35). Wirus HPV ma bardzo wysoką rakotwórczość i przenoszony jest drogą płciową.

Okres przednowotworowy może trwać nawet dziesięć lat i dlatego należy regularnie wykonywać badania cytologiczne szyjki macicy, aby wykryć zmiany nowotworowe i pierwsze objawy raka szyjki macicy zanim będzie za późno.

Czynnikiem zwiększającym ryzyko pojawienia się objawów raka szyjki macicy jest częsta zmiana partnerów seksualnych i wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się również kobiety po licznych porodach, stosujące antykoncepcję hormonalną, palą papierosy i mają osłabiony układ odpornościowy, a także nie stosują odpowiedniej higieny osobistej. U tych osób objawy raka szyjki macicy występują częściej.

Rak szyjki macicy może ujawnić się w każdym wieku i należy do najniebezpieczniejszych nowotworów układu rozrodczego u kobiet.

Do czynników ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy zalicza się:

  • wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego
  • częste zmienianie partnerów seksualnych
  • współżycie z partnerami mającymi wiele partnerek
  • dużą aktywność seksualną kobiety, seks grupowy
  • prostytucję
  • niski poziom higieny osobistej
  • palenie papierosów
  • stosowanie doustnej antykoncepcji hormonalnej
  • zachorowanie na opryszczkę narządów płciowych (wirus HSV2)
  • przewlekłe infekcje pochwy
  • zarażenie chlamydiami
  • niedobór witamin A i C
  • liczne ciąże i porody
  • niski poziom wykształcenia i niski status społeczno-ekonomiczny
  • zaburzony system immunologiczny

Przypuszcza się, że tłuszczowa wydzielina gruczołów napletka (tzw. łój napletkowy) może także wywierać działanie rakotwórcze w okolicy ujścia i szyjki macicy, dlatego w kulturach, w których dokonuje się obrzezania mężczyzn, notuje się niższe wskaźniki zachorowania na raka szyjki macicy przez kobiety.

4. Objawy raka szyjki macicy

Początkowo rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo. Najwcześniejszym objawem świadczącym o rozwijającym się nowotworze może być przewlekły stan zapalny w szyjce macicy, który nie jest w żaden sposób odczuwalny przez kobietę.

Nieprawidłowości stwierdza się dopiero w badaniu cytologicznym, dlatego każda kobieta powinna regularnie poddawać się temu badaniu. Dzięki cytologii możliwe jest wykrycie nieprawidłowości na długo, zanim pojawią się kliniczne objawy raka szyjki macicy.

Zauważalne objawy raka szyjki macicy, z którymi powinniśmy od razu zgłosić się do ginekologa, to:

  • nieregularne miesiączki
  • krwawienia międzymiesiączkowe
  • upławy o nieprzyjemnym zapachu
  • dyskomfort w dole brzucha
  • bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej
  • krwawienia w trakcie i po stosunku seksualnym
  • krwawienie po badaniu ginekologicznym
  • krwawienie po menopauzie

Przy rozwijającym się raku szyjki macicy mogą się również pojawiać krwiste upławy o dość nieprzyjemnym zapachu. Kiedy rozrost guza jest większy, objawom raka szyjki macicy towarzyszy ból w dolnej części brzucha, a także ból w dole pleców, obrzęk nóg oraz problemy z oddawaniem moczu.

5. Diagnozowanie raka szyjki macicy

Objawy raka szyjki macicy nie są specyficzne. Nowotwór przez długi czas nie daje żadnych symptomów, a jeśli dolegliwości się pojawią, rak zwykle jest już w stopniu zaawansowanym. We wczesnym rozpoznaniu raka szyjki macicy bardzo pomocna jest cytologia. To badanie, za pomocą którego ocenia się komórki nabłonka szyjki macicy. Pobiera się je specjalną szczoteczką.

Komórki nabłonka szyjki macicy dzielą się na normalne, atypowe, przedrakowe i rakowe. Jeśli komórki zostały oznaczone jako atypowe, stosuje się leczenie przeciwzapalne i powtarza badanie.

Jeśli w badaniu komórki oznaczono jako przedrakowe, należy dodatkowo wykonać kolposkopię, czyli wziernikowanie szyjki macicy. Wykonuje się również oznaczanie DNA HPV. To badanie cech onkologicznych wirusa.

Jeśli badania wskazują na raka szyjki macicy konieczna jest dalsza diagnostyka. Określa się stopień zaawansowania i planuje leczenie. Konieczna jest pełne badanie lekarskie i zwrócenie uwagi na węzły chłonne.

Przeprowadza się również badanie ginekologiczne, badanie RTG klatki piersiowej, morfologię, badanie ogólne moczu, oznacza poziom mocznika w moczu, kreatyniny i enzymów wątrobowych. Dodatkowymi badaniami są USG ginekologiczne i USG jamy brzusznej.

We wczesnym stadium rozwoju raka szyjki macicy wykonuje się biopsję w znieczuleniu ogólnym. Jest to tzw. konizacja chirurgiczna. Objawy raka szyjki macicy są uzależnione od stopnia nowotworu. W przypadku wczesnego stadium objawy kliniczne mogą być niewystarczającą wskazówką do postawienia diagnozy.

W zależności od umiejscowienia guza i jego nacieków wykonuje się też cystoskopię, rektoskopię, laparoskopię lub badanie mikroskopowe materiału pobranego z podejrzanych zmian w odbytnicy i pęcherzu moczowym.

Po tych wszystkich badaniach można wprowadzić odpowiednie leczenie.

6. Leczenie raka szyjki macicy

Leczenie raka szyjki macicy zależy w głównej mierze od stopnia zaawansowania choroby, wieku oraz stanu pacjentki. Bierze się także pod uwagę występujące objawy oraz to, czy kobieta w dalszym ciągu chce posiadać dzieci. W początkowym stadium choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie chorego miejsca.

Zobacz także:

W pierwszej fazie choroby stosuje się chirurgiczne usunięcie stożka szyjki macicy, w kolejnym histerektomię całkowitą lub częściową i chirurgiczne usunięcie zmian w szyjce macicy.

Histerektomia całkowita to usunięcie macicy, górnej części pochwy, a także przylegających do niej węzłów chłonnych.

Bardziej rozwinięte objawy rak szyjki macicy leczy się chemioterapią i radioterapią. Niekiedy stosuje się również leczenie skojarzeniowe, łącząc chemioterapię z chirurgią, radioterapię z chirurgią lub chemioterapię z radioterapią.

7. Rokowania dla raka

W stadium, gdy rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, jest całkowicie wyleczalny. Diagnoza choroby jest możliwa na podstawie regularnych badań cytologicznych. W kolejnych fazach, gdy pojawią się pierwsze objawy raka szyjki macicy i dojdzie do stadium inwazyjnego, daje już około 50 proc. na wylecenie i na przeżycie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie ginekologiczne - wskazania, przebieg
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze