Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Objawy refluksu mogą w znaczny sposób utrudniać normalne funkcjonowanie. Refluks żołądkowo-przełykowy, a właściwie choroba refluksowa przełyku jest problemem wielu pacjentów. Schorzenie to dotyka zazwyczaj osób powyżej czterdziestego roku życia. Związane jest z zarzucaniem treści z żołądka do przełyku. Osoby dotknięte refluksem żołądkowo-przełykowym uskarżają się na zgagę, uczucie goryczy lub kwaśności w ustach. Jakie są inne objawy choroby refluksowej?
1. Charakterystyka i przyczyny refluksu
Refluks żołądkowo-przełykowy, określany mianem choroby refluksowej przełyku (GERD – gastroesophageal reflux disease)jest przewlekłym, nawracającym schorzeniem, które związane jest z zarzucaniem treści z żołądka do przełyku. Jak to wygląda w praktyce? Otóż, skonsumowane wcześniej jedzenie cofa się wraz z enzymami trawiennymi i kwasem solnym do przełyku pacjenta, wywołując zgagę, uczucie pieczenia lub kwaśności w ustach. W krajach wysoko rozwiniętych problem ten dotyczy około 20-40 procent dorosłych pacjentów.
Choroba refluksowa powstaje w związku z zapaleniem błony śluzowej przełyku. Jest to spowodowane przewlekłym zarzucaniem kwaśnej treści żołądka do przełyku. Problemy związane z czynnością układu pokarmowego prowadzą do osłabienia napięcia dolnego zwieracza przełyku. U osoby zdrowej zwieracz zapobiega zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. U wielu pacjentów, refluks spowodowany jest uszkodzeniem mechanizmów obrony śluzówkowej przełyku i zaburzenia jego motoryki.
Zobacz także:
W większości przypadków refluks żołądkowo-przełykowy powstaje na skutek zaburzeń w obrębie przewodu pokarmowego. Wśród innych przyczyn choroby refluksowej lekarze wymieniają nadwagę, otyłość, ciążę, cukrzycę, zaburzenia hormonalne, nadużywanie alkoholu lub papierosów. Choroba refluksowa może być również wynikiem urazu klatki piersiowej, stosowania leków, które obniżają ciśnienie w obrębie dolnego zwieracza przełyku, noszenia obcisłej odzieży, spożywania potraw, które drażnią przełyk lub obniżają ciśnienie dolnego zwieracza przełyku.
Bagatelizowanie objawów refluksu może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Silne działanie kwasu solnego oraz enzymów trawiennych może skutkować zapaleniem przełyku, a także innymi komplikacjami.
2. Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego
Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego zazwyczaj obejmują:
- zgagę – jest to stan nieprzyjemnego uciążliwego pieczenia w przełyku, czasem też w okolicach mostka. Pieczenie może być odczuwalne również w obrębie gardła, szyi, a także bocznych częście klatki piersiowej. Symptom ten związany jest z zarzucaniem treści z żołądka do przełyku. Występuje u ponad 90% chorych.
- uczucie goryczy lub kwaśności w ustach – symptom często nazywany zwracaniem objawia się goryczą lub uczuciem kwaśności w jamie ustnej. Następuje na skutek zarzucania treści żołądkowej do przełyku.
- odbijanie – w przebiegu choroby refluksowej pacjenci uskarżają się na odbijanie gorzkimi lub kwaśnymi płynami.
- zaburzenia połykania – problem ten często nazywany jest dysfagią. Osoby borykające się z chorobą refluksową, odczuwają ucisk w okolicach mostka i mają problem z połykaniem pokarmów. Ten symptom chorobowy zazwyczaj związany jest z nieprawidłowym funkcjonowaniem perystaltyki przełyku. Może pojawić się również wskutek stanu zapalnego lub zwężenia przełyku.
- ból w obrębie klatki piersiowej – zazwyczaj jest on ostry lub tępy. U niektórych pacjentów jest odczuwalny również w obrębie placów, szyi oraz barków. Dolegliwości bólowe mogą być spowodowane podrażnieniem zakończeń nerwowych przełyku w czasie jego rozciągania lub pobudzania przez kwas żołądkowy.
- nudności i wymioty – nudności to nieprzyjemna dolegliwość, charakteryzująca się potrzebą zwymiotowania. Wymioty to nic innego jak gwałtowy wyrzut treści pokarmowej z żołądka poprzez przełyk i jamę ustną na zewnątrz. Odruchom wymiotnym towarzyszą silne skurcze mięśni brzucha oraz przepony.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.