Trwa ładowanie...

Objawy sepsy – przyczyny, diagnoza, leczenie

Objawy sepsy nie zawsze wskazują na tę chorobę. Pierwsze objawy sepsy mogą być bardzo nietypowe. Jakie są przyczyny sepsy? Jak wygląda diagnoza sepsy i leczenie sepsy? Nietypowymi objawami sepsy w pierwszej fazie jest szybszy oddech, przyspieszone tętno, gorączka, ale również obniżona temperatura, osłabienie i ogólne rozbicie organizmu. Pierwsze objawy mogą się pojawić po wyrwaniu zęba, po zabiegu operacyjnym, a także w okresie, gdy jesteśmy osłabieni.

spis treści

1. Przyczyny sepsy

Sepsa powstaje na skutek obrony organizmu, który osłabiony, nie potrafi zwalczyć przyczyny infekcji. Każda bowiem infekcja, czy to wirusowa, czy bakteryjna, czy też grzybicza, prowadzi do mobilizacji układu odpornościowego. Organizm próbuje poradzić sobie z wrogiem, ale przy większym osłabieniu, dochodzi do zakażenia uogólnionego, czyli do sepsy.

Zobacz film: "Jakie są objawy sepsy?"

W przypadku sepsy dochodzi do pojawieniu się we krwi cytokin – pobudzają komórki do obrony organizmu. Pojawiają się wówczas pierwsze nietypowe objawy sepsy – serce pracuje szybciej, temperatura ciała wzrasta lub spada. Mogą się również pojawić mikrozakrzepy, gdyż cytokina wpływa na naczynia krwionośne. Co więcej, uszkodzeniu mogą ulec mechanizmu rozpuszczające skrzepy.

Sepsa powstaje na skutek obrony organizmu, który osłabiony, nie potrafi zwalczyć przyczyny infekcji.
Sepsa powstaje na skutek obrony organizmu, który osłabiony, nie potrafi zwalczyć przyczyny infekcji.

Tak powstają objawy sepsy w postaci niedotlenienia komórki, która ulega martwicy. W konsekwencji sepsa prowadzi do zaburzeń świadomości, uszkodzeniu pracy nerek i innych narządów wewnętrznych. Zdarza się, że pierwsze, nietypowe, objawy sepsy prowadzą do całkowitej niewydolności narządów i do wstrząsu. Niestety, wstrząs w tym przypadku jest już nieodwracalny.

2. Diagnozowanie objawów sepsy

Nowoczesna technologia diagnostyczna umożliwia szybie zdiagnozowanie objawów sepsy. Do badania wykorzystuje się czułe markery sepsy. Do niedawna tego rodzaju badania były wykonywanie w laboratoriach szpitali. Obecnie można przeprowadzić badanie za pomocą zminiaturyzowanego urządzenia diagnostycznego. Jeżeli zatem mamy podejrzenie objawów sepsy, warto od razu zgłosić się do lekarza. Pomiar można wykonać w gabinecie lekarskim, przychodni, a nawet w karetce pogotowia. Badanie jest całkowicie zautomatyzowane i polega na pobraniu krwi pacjenta. Wynik otrzymujemy po około 20 minutach.

5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin
5 chorób, które mogą cię zabić w ciągu 24 godzin [6 zdjęć]

W czasach, kiedy zdrowie stało się modne, większość ludzi zdaje sobie sprawę, że prowadząc niezdrowy

zobacz galerię

3. Leczenie

Objawy sepsy nie powinny być przez nas zlekceważone. Liczy się czas. Szybkie podanie antybiotyku w pierwszej godzinie po wystąpieniu objawów to podstawa, aby nie doszło do groźnych i nieodwracalnych skutków sepsy. Choremu należy podać również leki przeciwzakrzepowe, płyny i leki nasercowe. Ważne jest również zdiagnozowanie drobnoustroju, który odpowiada za objawy sepsy. W tym celu wykonuje się posiew krwi.

Zobacz także:

Objawy sepsy mogą wywołać takie bakterie jak meningokoki, gronkowiec, pneumokoki, paciorkowce, E.coli, a także grzyby candida albicans i wirusy wywołujące gorączkę krwotoczną. Nie ma szczepionki przeciwko sepsie. Można się jedynie zaszczepić przeciwko niektórym bakteriom.

Objawy sepsy postępują bardzo szybko. Dlatego tak ważna jest szybka reakcja i podjęcie odpowiedniego leczenia.

 

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza