Objawy wskazujące na toczeń

Toczeń rumieniowaty układowy jest chorobą autoimmunologiczną, z którą zmaga się więcej kobiet niż mężczyzn. Liczba chorujących w Polsce nie jest znana, ponieważ nikt do tej pory nie zajął się rejestrem pacjentów cierpiących na to schorzenie. Szacuje się jednak, że na tocznia choruje ok. 20 tys. osób. Jakie są charakterystyczne objawy tego zaburzenia?

Przyczyny tocznia

Przyczyny pojawienia się tej choroby do tej pory nie są znane - podobnie jak przy chorobie Hashimoto i stwardnieniu rozsianym. To atak układu immunologicznego na tkanki całego organizmu. Według statystyk najczęściej chorują kobiety - aż 90 proc. to pacjentki w wieku od 15 do 34 lat.

Rola układu odpornościowego

Lekarze sugerują, że czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia tocznia może być genetyka oraz środowisko. Nie ma jednak dowodów potwierdzających powyższą teorię.

Toczeń jest trudny do zdiagnozowania, ponieważ objawy często przypominają symptomy innych chorób i mogą pojawić się na niemal każdej części ciała. W przebiegu tego zaburzenia występuje również podwyższona temperatura oraz powiększenie węzłów chłonnych – objawy przypominające zwykłą infekcję.

Istnieje jednak kilka symptomów, które mogą wskazywać na toczeń. Ich znajomość na pewno pomoże w szybszej diagnozie.

Obrzęk i bóle stawów

Bóle i sztywność stawów oraz pojawienie się obrzęku to jedne z najbardziej charakterystycznych objawów tocznia. Pacjent odczuwa je najmocniej w nadgarstkach, kostkach i palcach u rąk. Podobne symptomy daje RZS, czyli reumatoidalne zapalenie stawów.

Można je jednak łatwo rozróżnić: w przypadku tocznia ból może występować tylko po jednej stronie ciała. RZS najczęściej ukazuje się we wszystkich kończynach naraz.

Wysypka na twarzy i krwiomocz

Kolejnym symptomem tocznia może być wysypka na twarzy pojawiająca się po przebywaniu na słońcu. Zazwyczaj rozciąga się ona od nasady nosa, przez kości policzkowe i aż po żuchwę - kształtem przypomina motyla.  

Problemem może być również pojawiający się krwiomocz, czyli wynik zaburzeń pracy nerek. Jest to związane z zatrzymywaniem wody w organizmie, co powoduje obrzęki i wrażenie przyrostu masy ciała. W efekcie pacjent cierpi na problemy z oddawaniem moczu.

Toczeń – złośliwa choroba, o której wciąż mało wiemy

Toczeń to tajemnicza choroba, o której wiedza jest stosunkowo mała zarówno wśród specjalistów, jaki i społeczeństwa. Według wyników ankiety przeprowadzonej...

Bóle klatki piersiowej

Toczeń powoduje duszności, ostre bóle w klatce piersiowej i problemy z przepływem krwi w żyłach i tętnicach. W ten sposób zwiększa się ryzyko występowania chorób serca, np. zapalenia mięśnia sercowego.

Toczeń może wpływać na pracę płuc – wtedy bóle w okolicach klatki piersiowej odczuwane są podczas głębokiego oddechu.

Zmęczenie i problemy z pamięcią

Choroba objawia się przewlekłym zmęczeniem. Jest to związane z niedokrwistością, którą powoduje toczeń. W efekcie spada poziom energii, a pacjent nieustannie zmaga się z sennością i wyczerpaniem. To trudne do zdiagnozowania - ogólne rozbicie jest przecież objawem wielu innych schorzeń.

Toczeń atakuje także mózg. U pacjenta pojawiają się wtedy drgawki, dezorientacja, a nawet utrata pamięci.

Wypadanie włosów i owrzodzenia jamy ustnej

Toczeń może być przyczyną wypadania włosów, a także pojawiania się ran na skórze głowy. Łatwo można to przeoczyć lub pomylić z inną chorobą. Problemy z włosami i skórą głowy to klasyczny symptom niedoczynności tarczycy.

Kolejnym objawem, na który powinniśmy zwracać uwagę, są owrzodzenia w okolicach jamy ustnej. Pojawiają się najczęściej na podniebieniu lub w nosie. Są one bezbolesne, więc wielu pacjentów je ignoruje.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Rodzaje tocznia (WIDEO)

Rodzaje tocznia (WIDEO) Odtwórz wideo

się również blednięcie lub sinienie palców. Obraz tocznia skórnego jest bardzo zróżnicowany. Inną postacią tocznia jest toczeń noworodków. Jego objawy ustępują (...) Najczęściej diagnozowanym rodzajem tocznia jest...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Objawy tocznia (WIDEO)

Objawy tocznia (WIDEO) Odtwórz wideo

Toczeń rumieniowaty układowy to choroba, która sieje postrach wśród pacjentów. Jest to jedna z dużych kolagenoz - chorób z autoagresji. Toczeń (...) , wypadanie włosów oraz objawy stawowe. Symptomy choroby...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Syndrom Raynauda (WIDEO)

Syndrom Raynauda (WIDEO) Odtwórz wideo

Syndrom Raynauda stwierdza się u około 7 proc. całej populacji, ale dziesięciokrotnie częściej występuje on u kobiet. Na czym polega to schorzenie, wyjaśnia lekarz Adam Lewszuk, chirurg. Fenomen Raynauda polega na okresowym, nagłym, skurczu drobnych...

Toczeń rumieniowaty układowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Różne kolagenozy (WIDEO)

Różne kolagenozy (WIDEO) Odtwórz wideo

wewnętrznych lub układu krwiotwórczego. Objawy kolagenozy mogą być bardzo zróżnicowane. Kolagenozy to duża grupa chorób, w obrębie których wyróżnia (...) młodych. Wśród kolagenoz na szczególną uwagę zasługują następujące choroby: toczeń...

Ciąża i dziecko

Wczesne objawy choroby Alzheimera

Wczesne objawy choroby Alzheimera

osób i nigdy nie należy ich bagatelizować. Przeczytaj również: Nietypowe objawy wskazujące na niedobór żelaza Pomijanie wydarzeń społecznych Starsze (...) sygnałem Alzheimera. Przeczytaj również: Objawy,...