Objawy zaćmy – zaćma starcza, zaćma wrodzona, zaćma wikłająca
Zaćma, inaczej nazywana kataraktą, powstaje wskutek zaburzeń przemiany materii soczewki i utraty jej przejrzystości. Zaćma może doprowadzić do całkowitej utraty wzroku. Wyróżniamy zaćmę starczą, wrodzoną oraz wikłającą. Najbardziej charakterystycznym objawem zaćmy jest zaburzenie widzenia.
1. Objawy zaćmy starczej
Zaćma starcza występuje najczęściej po 50. roku życia i może obejmować zarówno jedno oko, jak i obydwa, chociaż jej postępy mogą być różne. Najbardziej charakterystycznym objawem zaćmy starczej jest zaburzenie widzenia. Obraz staje się zmętniony i rozmyty. Gdy choroba postępuje i dochodzi do coraz większego zaćmienia soczewki, ostrość wzroku zmniejsza się coraz bardziej aż do poczucia światła. Taki proces może trwać nawet kilka lat. Kiedy soczewka ulegnie zmętnieniu, charakterystycznym objawem zaćmy jest zmiana koloru źrenicy z czarnego na szarobiały. Jeśli zaćma starcza zostanie wykryta we wczesnym stadium, leczy się ją lekami przeciwkataraktowymi, które występują w postaci kropel. Jeśli zaś zaćmienie obejmie całą soczewkę, konieczna jest operacja, po której trzeba nosić silne okulary skupiające, które zastąpią usuniętą soczewkę. Można także nosić soczewki.
2. Objawy zaćmy wrodzonej
Zaćma wrodzona powstaje na skutek zaburzeń rozwoju oka w pierwszych miesiącach życia płodowego. Główną przyczyną mogą być choroby matki w czasie ciąży, głównie zakażenia wirusowe. Zdarza się czasami, że zaćma może występować dziedzicznie. Zaćma wrodzona tak samo jak zaćma starcza może rozwijać się w obu oczach lub tylko w jednym. Objawy zaćmy wrodzonej mogą bardzo długo nie dawać o sobie znać. U niektórych dzieci objawem zaćmy wrodzonej jest oczopląs lub odruch oczno-palcowy. Polega on na częstym uciskaniu oka palcami lub piąstką. Kolejne objawy zaćmy wrodzonej możemy zaobserwować u dziecka, kiedy zaczyna chodzić. Źle się porusza, nie poznaje otoczenia, blisko przysuwa przedmioty do oczu. Zaćma wrodzona powiększa się z biegiem lat, a czasem ujawnia się dopiero w wieku szkolnym. Zaćmę wrodzoną leczy się wyłącznie operacyjnie. Jeśli zaćma jest rozległa i obuoczna, najlepiej wykonać zabieg jak najwcześniej, aby umożliwić dziecku prawidłowy rozwój.
3. Objawy zaćmy wikłającej
Zaćma wikłająca powstaje na skutek wielu chorób oczu, np.: stanów zapalnych oka, jaskry czy odwarstwienia siatkówki. Zdarza się także czasem przy cukrzycy. Zaćma cukrzycowa rozwija się bardzo szybko i powoduje znaczne upośledzenie wzroku. Jej leczenie przebiega również tylko operacyjnie.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.