Objawy zapalenia oskrzeli – charakterystyczne symptomy, przyczyny, leczenie
Objawy zapalenia oskrzeli to najczęściej uciążliwy kaszel, gorączka i wykrztuszana śluzowa wydzielina. Przy zapaleniu oskrzeli może pojawiać się również świszczący oddech. Jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia oskrzeli? Jak leczy się zapalenie oskrzeli?
1. Charakterystyczne objawy zapalenia oskrzeli
Objawy zapalenia oskrzeli to kaszel, gorączka, ropna lub śluzowa wydzielina, którą wykrztuszamy, a przy ostrym zapaleniu oskrzeli dochodzą jeszcze bóle mięśni. Zanim jednak lekarz postawi diagnozę, że rzeczywiście mamy do czynienia z objawami zapalenia oskrzeli, musi wykluczyć zapalenie płuc.
Kaszel, który jest głównym objawem zapalenia oskrzeli, w fazie przewlekłej utrzymuje się około 3 miesiące w roku, często pojawia się odkrztuszana wydzielina i pojawia się najczęściej rano. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest jedną z przyczyn, które odpowiadają za przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.
2. Przyczyny zapalenia oskrzeli
Kiedy mamy typowe objawy zapalenia oskrzeli i zdiagnozowane przez lekarza, pojawia się pytanie, jaka jest ich przyczyna? Niestety, niekiedy bagatelizujemy pierwsze objawy zapalenia oskrzeli, myląc dolegliwości z przeziębieniem. Zapalenie oskrzeli jest bowiem powikłaniem po przeziębieniu. Dlatego, jeżeli po kilku dniach dolegliwości związane z objawami choroby nie mijają, należy skonsultować się z lekarzem. Najczęstszą przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są, na przykład rhinowirusy, które wywołują również katar. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową – podczas kichania.
Zapalenie oskrzeli jest infekcją wirusową, którą stosunkowo łatwo wyleczyć. Przewlekłe zapalenie oskrzeli jest trudniejsze do wyleczenia, gdyż dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Wówczas lekarz powinien zlecić wykonanie szczegółowych badań diagnostycznych pod kątem astmy, zapalenia zatok i innych dolegliwości związanych z układem oddechowym.
To też musisz wiedzieć
3. Jak leczyć zapalenie oskrzeli
Objawy zapalenia oskrzeli należy zwalczać od samego początku. Najlepszym sposobem, aby zregenerować siły i bronić się przed powikłaniami jest i odpoczynek. Nie należy zatem lekceważyć objawów zapalenia oskrzeli. Jeżeli zapaleniu oskrzeli towarzyszy gorączka należy przyjmować leki na obniżenie temperatury. Istotne jest także picie dużej ilości płynów i witaminy z grupy, które wzmacniają odporność. Na wydzielinę warto stosować syropy wykrztuśne, a na suchy i uporczywy kaszel leki hamujące odruch kaszlowy. Antybiotyk przepisuje się jedynie wówczas, gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego.
W przypadku utrzymujących się objawów zapalenia oskrzeli z przewlekłym kaszlem należy wykonać szczegółową diagnostykę. Może się bowiem okazać, że mamy do czynienia z przewlekłą chorobą układu oddechowego. Lekarz powinien wówczas zlecić specjalistyczne badania, gdyż przewlekły kaszel towarzyszy również chorobom zatok, rakowi płuc, krztuścowi i gruźlicy.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.