Trwa ładowanie...

Objawy zapalenia trzustki – symptomy ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, leczenie choroby

Avatar placeholder
30.03.2021 21:16
Objawy zapalenia trzustki – symptomy ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, leczenie choroby
Objawy zapalenia trzustki – symptomy ostrego i przewlekłego zapalenia trzustki, leczenie choroby

Zapalenie trzustki może mieć różne przyczyny – mogą być nimi zła, ciężkostrawna dieta, nadużywanie alkoholu, kamienie żółciowe, urazy jamy brzusznej, stosowanie leków moczpędnych, przeciwpadaczkowych lub sterydów. Zapalenie trzustki może przybrać formę ostrą lub przewlekłą. Dowiedz się, jakie są objawy choroby.

spis treści

1. Objawy zapalenia trzustki

Ból w górnej części brzucha to podstawowy i najbardziej charakterystyczny objaw zapalenia trzustki. Ból ten może utrzymywać się przez kilka dni, może też promieniować aż do pleców. Zwykle nie kojarzymy tego objawu z chorą trzustką, a pojawia się często we wczesnym stadium choroby. Na podstawie napadów bólu trudno zdiagnozować czy zapalenie trzustki przybrało postać ostrą czy przewlekłą. Objawy zapalenia trzustki mogą nie występować przez długie lata – jest tak chociażby w przypadku choroby wywołanej przez nadużywanie alkoholu.

Objawy zapalenia trzustki to głównie bóle brzucha
Objawy zapalenia trzustki to głównie bóle brzucha

2. Ostra postać zapalenia trzustki

Zobacz film: "Co to jest ECPW?"

Nagły, silny ból to pierwszy objaw ostrego zapalenia trzustki. Świadczy on o tym, że enzymy zaczęły trawić własne białko i tłuszcze. Inne objawy świadczące o ostrym zapaleniu trzustki to:

  • gorączka,
  • żółtaczka,
  • nudności i wymioty,
  • ból w mięśniach,
  • szybkie tętno,
  • niskie ciśnienie

Również krwawienie, zakażenie lub odwodnienie organizmu może być objawem ostrego zapalenia trzustki.

Naturalne oczyszczanie trzustki
Naturalne oczyszczanie trzustki [11 zdjęć]

Trzustka to niewielki gruczoł produkujący enzymy, które są niezbędne do trawienia tłuszczów, węglowodanów

zobacz galerię

3. Przewlekłe zapalenie trzustki

Drugą postacią choroby jest przewlekłe zapalenie trzustki. Ból w tej postaci jest bardzo silny, nie mija nawet na chwilę i co więcej – utrudnia codzienne funkcjonowanie. To najbardziej charakterystyczny objaw przewlekłego zapalenia trzustki. Chorzy, choć dopisuje im dobry apetyt, chudną. Inne objawy tego typu zapalenia trzustki to: biegunki, wymioty, odwodnienie, zażółcenie skóry, a nawet cukrzycy. Objawy przewlekłego zapalenia trzustki są tak poważne, ponieważ cały narząd przestaje sprawnie funkcjonować (nie wydziela np. insuliny).

Zobacz także:

4. Oznaczenie amylazy 

Oznaczenie amylazy w surowicy krwi i w moczu to badanie, które pozwoli wykryć chorobę, jeszcze zanim pojawią się objawy zapalenia trzustki. USG i tomografia komputerowa to kolejne badania, które są pomocne przy diagnozowaniu choroby. Jak przebiega leczenie? W warunkach szpitalnych. Pacjent otrzymuje leki, które łagodzą główny objaw zapalenia trzustki, czyli ból. Może być stosowane również odżywianie pozajelitowe. Niekiedy koniecznym zabiegiem jest odsysanie treści żołądkowej przez nos. Gdy wda się infekcja, lekarz zaleca podanie antybiotyków. Ogólnie o leczeniu zapalenia trzustki decyduje stan chorego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze