Przejdź na WP

Objawy zatrucia pokarmowego – bakteryjne, wirusowe, grzybicze

Jednym z częściej występującym schorzeń, zwłaszcza w okresie letnim, jest zatrucie pokarmowe. Na skutek spożycia artykułów spożywczych zakażonych bakteriami lub innymi drobnoustrojami dochodzi do zaburzenia pracy układu pokarmowego.  Typowe objawy zatrucia pokarmowego to ból brzucha, wymioty i biegunka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

Objawy zatrucja pokarmowego są bardzo nieprzyjemne ale można ich uniknąć. Profilaktyka polega na kupowaniu produktów spożywczych dobrej jakości i świeżych. Należy też szczególną uwagę poświęcić zachowaniu prawidłowej higieny - szczególnie ważne jest mycie rąk – w trakcie przygotowywania i spożywania posiłków.

Objawy zatrucia pokarmowego to między innymi ból brzucha i nudności.
Objawy zatrucia pokarmowego to między innymi ból brzucha i nudności.

Objawy zatrucia pokarmowego mogą pojawić się na skutek działania różnego rodzaju czynników patogennych. Lekarze wyróżniają trzy podstawowe grupy tego schorzenia:

1. Objawy zatrucia pokarmowego – o podłożu bakteryjnym

Bakteryjne zatrucie pokarmowe jest zazwyczaj skutkiem niewłaściwej higieny, spożycia przeterminowanej żywności lub nieprawidłowego przechowywania produktów. Najczęstsze objawy zatrucia pokarmowego o podłożu bakteryjnym to biegunka, nudności, ból brzucha, wymioty oraz czasami podwyższona temperatura ciała. Leczenie tego typu schorzeń polega na dostosowaniu diety, nawodnieniu oraz stosowaniu odpowiednich środków leczniczych. Objawy zatrucia pokarmowego mogą być też uzależnione od tego, jaki był mechanizm jego powstania.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Wiele mówi się na temat wysokiego ryzyka związanego z zatruciem niewłaściwie przyrządzoną wieprzowiną....

zobacz galerię

Intoksykacja - jest zatruciem pokarmowym powstałym w wyniku działania toksyny znajdującej się w żywności w momencie spożywania jej przez człowieka. Intoksykacją jest na przykład zatrucie jadem kiełbasianym. Objawy zatrucia pokarmowego tego typu to:

Infekcja - to rodzaj zatrucia pokarmowego, podczas którego bakterie atakują komórki nabłonka jelitowego. Częstym schorzeniem tego typu jest infekcja salmonellą. Klasyczne objawy zatrucia pokarmowego tego typu to:

  • ból brzucha,
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • biegunka.

Toksykoinfekcja – to rodzaj zatrucia mieszanego, podczas którego dochodzi do bakteryjnej kolonizacji nabłonka jelitowego z równoczesnym wydzielaniem toksyn do światła jelita.

2. Objawy zatrucia pokarmowego – o podłożu wirusowym

Wirusowe zatrucie pokarmowe bardzo często ma postać zapalenia jelit i żołądka. Typowe objawy zatrucia pokarmowego tego typu to między innymi:

  • wymioty,
  • biegunka.

Terapia wirusowego zatrucia pokarmowego polega zwyczajowo na zastosowaniu ścisłej diety oraz nawadnianiu organizmu. Ten rodzaj zatruć szczególnie często występuje u małych dzieci.

Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha....

zobacz galerię

3. Objawy zatrucia pokarmowego – o podłożu grzybiczym

Grzybicze zatrucia pokarmowe zazwyczaj mają przewlekły charakter. Częstą przyczyną tej dolegliwości jest zjedzenie pokarmu zajętego przez pleśń. Aby uniknąć tego objawów zatrucia pokarmowego tego typu należy szczególną uwagę zwrócić na profilaktykę. Wiele osób niestety zapomina, że artykuły spożywcze, na których pojawi się pleśń są w całości zajęte przez grzyby. Najlepiej spożywać żywność ze sprawdzonych źródeł i świeżą. Dzięki temu ma się pewność, że jest ona wolna od mykotoksyn.

Następny artykuł: Objawy zatrucia bakterią coli

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy