Obserwacja śluzu

Obfity śluz z szyjki macicy jest oznaką nadchodzącej owulacji. Termin owulacji można przewidzieć również na podstawie porannych pomiarów podstawowej temperatury ciała, ale ta metoda pozwala na stwierdzenie owulacji już po jej skończeniu. Wówczas jest już za późno na poczęcie. Lepszą metodą jest obserwacja śluzu. Niektóre kobiety czują niechęć wobec sprawdzania własnej wydzieliny, jednak, jak przekonują specjaliści, jest to dobry i stosunkowo prosty sposób na przewidzenie owulacji.

Zobacz film: "Infekcje po stosunku [Specjalista radzi]"

Jak dokonać obserwacji śluzu?

Gdy zbliża się owulacja, śluz z szyjki macicy zmienia konsystencję na bogatszą, w której plemniki mogą przetrwać i łatwiej się przemieszczać. Tuż po owulacji wygląd śluzu wraca do normy. Mimo iż ciało każdej kobiety jest inne, przez większą część cyklu śluz jest zwykle dość suchy lub lepki, natomiast podczas owulacji staje się kremowy, mokry lub przypomina konsystencją białko jaja. Gdy śluz jest mokry lub ciągnący się jak białko jaja, czas na owulację i starania o dziecko.

Jeśli chcesz zajść w ciążę, ale nie wiesz, czy będziesz miała owulację, umyj dokładnie ręce i osusz je. Następnie przyjmij wygodną pozycję i wsuń do pochwy palec (może być to palec wskazujący lub środkowy). Powinnaś sięgnąć mniej więcej w pobliże szyjki macicy. Wyjmij palec i przyjrzyj mu się. Możesz potrzeć śluz palcami. Jeśli jest lepki lub prawie go nie ma, najprawdopodobniej nie masz jeszcze owulacji. Kremowa konsystencja śluzu wskazuje na to, że owulacja może się zbliżać, ale jeszcze na nią nie pora. Duża wilgotność śluzu, wodnista konsystencja oraz lekkie ciągnięcie się śluzu oznaczają, że owulacja jest bardzo blisko. Warto zająć się próbami poczęcia dziecka. Natomiast bardzo duża wilgotność, wyraźne ciągnięcie się śluzu nawet na 2,5 cm oraz konsystencja surowego białka jaja to wyraźny sygnał, że owulacja jest tylko kwestią czasu. To idealny czas na seks.

Wskazówki dla kobiet starających się o dziecko

Jeśli próbujesz zajść w ciążę i chcesz obserwować swój śluz, pamiętaj, by nie robić tego tuż po stosunku płciowym lub w momencie podniecenia seksualnego. Jeżeli nie masz ochoty pobierać próbki śluzu palcem, możesz ocenić wygląd śluzu, patrząc na użyty papier toaletowy lub bieliznę. Nie jest to jednak najlepsza metoda. Jeśli mimo prób pobrania śluzu nie możesz nic uzyskać, spróbuj po wypróżnieniu. Nie zapomnij jednak umyć wcześniej dłoni. Problemy z obserwacją śluzu mogą pojawić się również u kobiet z zespołem policystycznych jajników, które kilkakrotnie w ciągu miesiąca mają gęsty śluz. Dla nich lepszym sposobem na ustalenie, czy zbliża się owulacja jest mierzenie podstawowej temperatury ciała.

Sprawdź, co jeść, aby szybciej zajść w ciążę

Planowanie dziecka to ekscytujący okres w życiu. Należy przemyśleć wiele rzeczy, a odżywianie powinno być jedną z nich. Odżywianie przed poczęciem wpływa...

Obserwacja śluzu może być niezbyt miarodajna także w przypadku kobiet przyjmujących leki przeciwhistaminowe, które wysuszają śluz. Jeśli nie stosujesz żadnych leków, a mimo to nigdy lub bardzo rzadko zauważasz u siebie gęsty, ciągnący się śluz, skonsultuj się z lekarzem. Tak zwany wrogi śluz szyjki macicy może powodować niepłodność. Niektóre kobiety tuż przed miesiączką zauważają u siebie wilgotny śluz lub wydzielinę przypominającą białko jaja. Nie jest to, oczywiście, oznaka owulacji. Podobnie mylące może być męskie nasienie, które wypływa dzień lub dwa po niezabezpieczonym stosunku płciowym.

Obserwacja śluzu jest prosta i nic nie kosztuje. Jeśli planujesz poczęcie i chcesz dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie czeka cię owulacja, skorzystaj z tej łatwej i szybkiej metody.

Komentarze (21)
~Endżel
~Endżel ponad rok temu

Siemka. Moj sluz jest lepki i ciagnacy sie. 11.01.2016 mialam niby okres ktory trwal 2 dni a nadal boli mnie podbrzysze mam tak jakby skurcze. Nie wiem co to moze byc ale z nazeczonym od 2 lat staramy sie o dziecko. Niepokoi mnie ten sluz dodam ze biore ciagle kwas foliowy dla kobiet planujacych ciaze. Co to noze byc??

Odpowiedz
~miki
~miki ponad rok temu

@~cfg: tak, możesz być w ciązy tym bardziej że plemniki są wędrującymi potworami, które przegryzają ubrania i mając gps idealnie trafiają do celu oczywiście wcześniej muszą uciec z komory jaką są jądra mężczyzny - tak niepostrzeżenie!

Odpowiedz
~Dominika
~Dominika ponad rok temu

Zapomniałam napisać ze biorę w czasie obiadu tabletki femibion natan 1 dla osób starających się o dziecko. Okres mam dostać 21 października. Temperaturę również mierze i po owulacji mam 36,9 i 37 stopni.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dni płodne – cykl miesięczny, śluz, temperatura, inne symptomy, test owulacyjny, jak obliczyć dni płodne?
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Dni płodne – cykl miesięczny, śluz, temperatura, inne symptomy, test owulacyjny, jak obliczyć dni płodne?
Objawy dni płodnych - śluz, temperatura, inne symptomy, obliczanie momentu owulacji

Obserwacja cyklu

Obserwacja cyklu

Metoda objawowo-termiczna polega na codziennym mierzeniu podstawowej temperatury ciała i obserwacji śluzu szyjkowego. Wyniki nanosi się na wykres (...) z poprzedzających sześciu jest wyższa o co najmniej dwie kreski,...

Cykl miesiączkowy - fazy, faza ciałka żółtego, a ciąża

Naturalne metody unikania ciąży (WIDEO)

Naturalne metody unikania ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

i w takich samych warunkach. Innym sposobem wyznaczenia owulacji jest obserwacja śluzu szyjkowego. Naturalne metody antykoncepcji nie działają (...) tych obserwacji. Aby były skuteczne, konieczne jest...

Niewydolność szyjki macicy

Śluz - zdjęcia

Śluz - zdjęcia

O konsystencji śluzu decyduje faza cyklu miesiączkowego.

Kamica ślinianki

Kamienie śliniankowe

Kamienie śliniankowe

Kamienie wytwarzają się w obszarze ognisk organicznych, składających się ze zmienionego chorobowo śluzu, złuszczonej komórki nabłonka i białek.

Zdrowie w podróży

Sposób na chorobę lokomocyjną

Sposób na chorobę lokomocyjną

Choroba lokomocyjna jest spowodowana zaburzeniami błędnika, dlatego najlepszym domowym sposobem zapobiegającym nudnościom w czasie podróży jest obserwacja drogi przez przednią szybę.

Objawy grypy - pierwsze symptomy, inne choroby

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

7 zaskakujących faktów na temat śluzu i flegmy

zarazków i choroby, do jakiej mogą prowadzić. Całkiem dużo śluzu Nos i zatoki produkują litr śluzu w ciągu dnia. Podczas przeziębienia ilość (...) ta jest jeszcze większa i potrzeba więcej czasu, aby pozbyć się dodatkowego...

Zioła na różne dolegliwości

Domowe lekarstwa - galeria

Domowe lekarstwa - galeria

, którego napar ułatwia odkrztuszanie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu oraz działa rozkurczowo. Sam odruch kaszlu łagodzą zioła zawierające śluzy