Trwa ładowanie...

Śluz przed okresem - rola, wygląd, jak obserwować, śluz a ciąża

Avatar placeholder
19.11.2021 12:53
Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji.
Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji. (AdobeStock)

Wydzielanie śluzu z pochwy jest czymś całkowicie naturalnym. W zależności od stężenia hormonów, zwłaszcza estrogenu i progesteronu wydzielina z pochwy, zwana inaczej śluzem szyjowym może wyglądać inaczej. Przeczytaj jaka jest rola śluzu w organizmie kobiety i jak należy go prawidłowo obserwować.

spis treści

1. Rola śluzu przed okresem

Wydzielina z pochwy, inaczej śluz szyjkowy pełni w organizmie kobiety wiele funkcji. Podczas dni płodnych śluz z pochwy ma za zadanie ułatwić proces zajścia w ciąże, natomiast w trakcie dni niepłodnych jego rola to ochrona szyjki macicy przed uszkodzeniem.

Obserwacja śluzu przed okresem ma duże znaczenie zwłaszcza w przypadku stosowania naturalnych metod antykoncepcji z wykorzystaniem metod objawowo-termicznych. Śluz przyjmuje inny wygląd w zależności od tego na jakim etapie cyklu menstruacyjnego jest kobieta.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"
spis treści

Obserwacja śluzu powinna być dla kobiet bardzo ważna. Jeśli śluz kobiety daje jakieś dodatkowe objawy, takie jak na przykład świąd lub dyskomfort, należy udać się do specjalisty celem podjęcia leczenia.

2. Jak wygląda śluz przed okresem?

Śluz podczas owulacji jest przejrzysty i bardzo rzadki. Takie jego formułowanie ma sprzyjać dojściu plemników do komórki jajowej. Po owulacji zaczyna się druga faza cyklu.

Śluz przed okresem można opisać jako gęsty, lepki i galaretowaty o białawym lub lekko żółtym zabarwieniu. Wszystko za sprawą progesteronu, który dominuje wówczas w organizmie kobiety. Śluz przed okresem przybiera taką a nie inną formę, gdyż organy rozrodcze wchodzą w fazę niepłodności i nieprzystępności dla plemników.

3. Jak obserwować śluz przed okresem?

Jeśli chcesz zajść w ciążę, ale nie wiesz, czy będziesz miała owulację, umyj dokładnie ręce i osusz je. Następnie przyjmij wygodną pozycję i wsuń do pochwy palec (może być to palec wskazujący lub środkowy). Powinnaś sięgnąć mniej więcej w pobliże szyjki macicy.

Wyjmij palec i przyjrzyj mu się. Możesz potrzeć śluz palcami. Jeśli jest lepki lub prawie go nie ma, najprawdopodobniej nie masz jeszcze owulacji. Kremowa konsystencja śluzu wskazuje na to, że owulacja może się zbliżać, ale jeszcze na nią nie pora.

Duża wilgotność śluzu, wodnista konsystencja oraz lekkie ciągnięcie się śluzu oznaczają, że owulacja jest bardzo blisko. Warto zająć się próbami poczęcia dziecka. Natomiast bardzo duża wilgotność, wyraźne ciągnięcie się śluzu nawet na 2,5 cm oraz konsystencja surowego białka jaja to wyraźny sygnał, że owulacja jest tylko kwestią czasu.

4. Wskazówki dla kobiet starających się o dziecko

Jeśli próbujesz zajść w ciążę i chcesz obserwować swój śluz, pamiętaj, by nie robić tego tuż po stosunku płciowym lub w momencie podniecenia seksualnego. Jeżeli nie masz ochoty pobierać próbki śluzu palcem, możesz ocenić wygląd śluzu, patrząc na użyty papier toaletowy lub bieliznę.

Nie jest to jednak najlepsza metoda. Jeśli mimo prób pobrania śluzu nie możesz nic uzyskać, spróbuj po wypróżnieniu. Nie zapomnij jednak umyć wcześniej dłoni.

Problemy z obserwacją śluzu mogą pojawić się również u kobiet z zespołem policystycznych jajników, które kilkakrotnie w ciągu miesiąca mają gęsty śluz. Dla nich lepszym sposobem na ustalenie, czy zbliża się owulacja jest mierzenie podstawowej temperatury ciała.

Obserwacja śluzu może być niezbyt miarodajna także w przypadku kobiet przyjmujących leki przeciwhistaminowe, które wysuszają śluz. Jeśli nie stosujesz żadnych leków, a mimo to nigdy lub bardzo rzadko zauważasz u siebie gęsty, ciągnący się śluz, skonsultuj się z lekarzem.

Tak zwany wrogi śluz szyjki macicy może powodować niepłodność. Niektóre kobiety tuż przed miesiączką zauważają u siebie wilgotny śluz lub wydzielinę przypominającą białko jaja. Nie jest to, oczywiście, oznaka owulacji. Podobnie mylące może być męskie nasienie, które wypływa dzień lub dwa po niezabezpieczonym stosunku płciowym.

Obserwacja śluzu jest prosta i nic nie kosztuje. Jeśli planujesz poczęcie i chcesz dowiedzieć się, czy w najbliższym czasie czeka cię owulacja, skorzystaj z tej łatwej i szybkiej metody.

5. Śluz przed okresem a ciąża

Biały kolor śluzu przed okresem może być również oznaką ciąży. Jednak podstawową cechą śluzu po zapłodnieniu nie jest jego zabarwienie, ponieważ śluz ten nie ma jasno określonych cech – u każdej kobiety może być inny.

Podstawową cechą śluzu, pozwalającą na zaobserwowanie wczesnej ciąży jest to, że jest on „inny” niż śluz przed okresem, który zazwyczaj był obserwowany w tej fazie. Żeby jednak to określić konieczne jest posiadanie informacji o wyglądzie wydzieliny z poprzednich miesięcy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze