Obwoźna budka do badania jąder. Dla wstydliwych pacjentów
Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród mężczyzn. Eksperci z Nowej Zelandii stworzyli przenośną budkę, w której mężczyzna może zbadać swoje jądra, nie widząc przy tym lekarza. To opcja dla mężczyzn, którzy są bardzo zawstydzeni badaniem.
1. Objawy raka jądra
Rak jądra dotyczy młodych mężczyzn. Zwykle atakuje przed 40. rokiem życia. W Polsce co roku wykrywanych jest ok. 700 przypadków zachorowań. Objawami nowotworu jądra jest powiększenie części lub całego jądra. Pojawia się ono jednostronnie i stopniowo. Powiększone jądro jest wyraźnie cięższe i twarde. Tylko u 25 proc. pacjentów powiększeniu jądra towarzyszy stan zapalny i bolesność.
Nowotwór jądra doświadczony lekarz może wykryć podczas badania palpacyjnego, czyli przez dotyk. Wstępną diagnozę potwierdza badanie USG.
Żeby zachęcić mężczyzn do regularnego badania stanu swoich jąder organizacja Testicular Cancer z Nowej Zelandii opracowała prosty sposób na to, żeby badanie było mniej wstydliwe.
2. Budka do badań
Eksperci z organizacji skonstruowali prostą budkę, która składa się z parawanu i ścianki działowej z otworem na dłoń. Mężczyzna, który wchodzi do budki, nie widzi lekarza znajdującego się po drugiej stronie. Badany zasłania się parawanem, a będący po drugiej stronie lekarz wkłada rękę przez otwór i wykonuje badanie.
Ograniczony kontakt z lekarzem na spowodować, że pacjent nie będzie zawstydzony podczas badania.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.