Octenilin żel – właściwości, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Octenilin żel służy do nawilżania i oczyszczania ran przewlekłych z pozostałości tkanek martwiczych, biofilmu oraz resztek po opatrunkach. Przyczynia się do utrzymania optymalnego nawilżenia rany, dekontaminuje ją i oczyszcza. Wspomaga naturalny proces gojenia ran. Może być nakładany na opatrunki, kompresy i gazy wypełniające rany.
1. Co to jest żel Octenilin?
Octenilin żel na rany to wyrób medyczny, który zawiera dichlorowodorek oktenidyny (oktenidyna lub octenidyna), wodę oczyszczoną, glikol propylenowy i hydroksyetylocelulozę.
Oktenidyna to antyseptyk o wysokiej skuteczności przeciwdrobnoustrojowej. Ma szerokie spektrum aktywności biobójczej. Obejmuje ono bakterie, grzyby, wirusy w tym HBV, HCV, HIV. Co ważne, cechuje się dobrą tolerancją przez tkanki. Ponieważ jednocześnie ma bardzo niskie właściwości alergizujące, może być stosowana nawet u wcześniaków, noworodków, niemowląt oraz starszych dzieci.
Octenilin żel – zamiennik
Oktenidyna została wprowadzona do użytku w połowie lat 80. XX wieku. To owoc pracy badaczy firmy Schülke. Opracowany antyseptyk – Octenisept® – został dopuszczony do obrotu jako antyseptyk błony śluzowej jamy ustnej. Stał się zamiennikiem PVP-jodu. Co ważne, badania nie wykazały rozwoju oporności drobnoustrojów na oktenidynę.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające oktenidynę to na przykład:
- Octenilin płyn – roztwór do irygacji ran,
- Octenisept, płyn na skórę, 250 ml,
- Octenisept, płyn na skórę, 50 ml,
- Octenisept oral mono (roztwór do stosowania w jamie ustnej),
- Octedin (płyn na skórę),
- Octedin mini 0+ (aerozol do stosowania na skórę),
- Octeangin (pastylki twarde).
Zamiennikami dla oktenidyny są preparaty na Poliheksanidynie Biguanidu (PHMB) oraz lawaseptyki.
2. Właściwości żelu Octenilin
Jakie są właściwości żelu Octenilin? Jest bezbarwny, bezwonny i hipoalergiczny. Nie wywołuje toksyczności tkankowej, nie wpływa negatywnie na procesy ziarninowania i epitelializacji.
Ponieważ żel Octenilin skutecznie nawilża, odkaża i oczyszcza ranę, służy do oczyszczania ran (również przewlekłych i zainfekowanych) oraz leczenia skóry. Wspomaga naturalny proces gojenia się rany: hamuje wzrost bakterii w łożysku rany i w opatrunku okluzyjnym, a i pomaga w utrzymaniu odpowiedniego bilansu wilgoci w ranie. Substancja nie jest absorbowana w głąb ciała, dzięki czemu jest skuteczna nawet przez 24 godziny.
Co więcej, żel można także wykorzystywać do zwilżania bandaży i opatrunków oraz usuwania stwardniałych warstw na ranie (radzi sobie z pozostałościami tkanek martwiczych, biofilmu oraz resztek po opatrunkach). Zdecydowanie ułatwia zmianę opatrunków, umożliwiając bezbolesną aplikację poprzez delikatne oderwanie nalotów i ich usunięcie.
3. Wskazania do stosowania żelu Octenilin
Żel Octenilin można stosować do:
- ran oparzeniowych,
- ran zakażonych, skolonizowanych, skontaminowanych ran przewlekłych,
- ran z martwicą suchą i rozpływną,
- ran ziarninujących i pokrywających się nabłonkiem,
- ran chronicznych, głębokich i powierzchniowych, o małym wysięku lub prawie suchych.
4. Jak stosować żel Octenilin?
Przed użyciem żelu Octenilin najpierw należy oczyścić ranę oraz jej otoczenie przy użyciu roztworu do przemywania ran Octenilin. Preparat ma właściwości czyszczące, wykazuje wysoką biozgodność ze skórą i tkanką. Jest odpowiedni do stosowania na każdy rodzaj ran, zwłaszcza na rany przewlekłe.
Kolejnym krokiem opatrywania rany jest aplikacja produktu (warstwa powinna mieć od 1 do 5 mm). Można nałożyć okład, gazę, kompres lub inne materiały, które wypełniają ranę.
Żel może pozostać na ranie do następnej zmiany opatrunku. Częstość zmiany opatrunku zależy od ilości wysięku oraz właściwości rany. Należy ją dostosować do konkretnej sytuacji i stanu rany, jednak powinno to mieć miejsce po maksymalnie 3 dniach.
5. Przeciwwskazania i środki ostrożności
Stosując żel Octenilin trzeba pamiętać, że preparat jest przeznaczony wyłącznie do stosowania zewnętrznego na rany skóry. Nie wolno go spożywać, stosować do infuzji czy wstrzyknięć. Preparat nadaje się do długotrwałego stosowania, ale może być używany do 6 tygodni po pierwszym otwarciu butelki.
Nie wolno stosować żelu do oczu, w uszach, nosie, pęcherzu moczowym, jamie brzusznej i na chrząstce szklistej oraz w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników wyrobu.
Zobacz także:
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.