Trwa ładowanie...

Od cukrzycy po choroby nerek i wątroby. Jeśli czujesz ten smak, biegnij do lekarza

 Karolina Rozmus
23.05.2023 09:56
Słony, słodki czy metaliczny posmak w ustach może wskazywać na rozmaite choroby
Słony, słodki czy metaliczny posmak w ustach może wskazywać na rozmaite choroby (Getty Images)

Nieprzyjemny zapach lub specyficzny posmak w jamie ustnej - najczęściej są związane z nieodpowiednią higieną jamy ustnej. Czasami jednak mogą być znakiem ostrzegawczym, który wysyła nam organizm. Farmaceuta wyjaśnia, kiedy zamiast po odświeżającą gumę warto sięgnąć po telefon i umówić się do lekarza.

spis treści

1. Brak higieny jamy ustnej lub poważne schorzenie

Niesmak w ustach? Pierwsze co przychodzi do głowy jako przyczyna problemu, to brak lub niewłaściwa higiena jamy ustnej, która sprzyja odkładaniu się płytki nazębnej i rozwojowi bakterii. Halitoza czy dziwny posmak w ustach mogą być też związane z toczącymi się chorobami dziąseł.

Nieświeży oddech lub zaburzenia smaku mogą wskazywać na choroby zębów i dziąseł
Nieświeży oddech lub zaburzenia smaku mogą wskazywać na choroby zębów i dziąseł (Pixabay)
Zobacz film: "Zła higiena jamy ustnej może przyczynić się do raka trzustki"

Jeśli jednak kontrola stomatologiczna nie wskazuje, by w obrębie jamy ustnej działo się coś złego, a zaburzenia smaku się utrzymują, warto udać się do lekarza POZ. Cytowany przez Express.co.uk farmaceuta Abbas Kanani, wyjaśnia, że w zależności od tego, co czujemy w ustach, możemy podejrzewać konkretne schorzenie.

2. Nieprzyjemny posmak? Być może czas do lekarza

- Powinieneś umówić się na wizytę u lekarza rodzinnego, jeśli zauważysz nagłą i znaczącą zmianę w smaku lub jeśli utrzymuje się ona dłużej niż kilka dni. Może być oznaką choroby, która wymaga natychmiastowego leczenia – wyjaśnia.

Dodaje, że szybkiej konsultacji lekarskich wymaga sytuacja, kiedy objawom ze strony jamy ustnej towarzyszą inne dolegliwości, takie jak gorączka, nudności lub wymioty czy trudności w przełykaniu.

2.1. Gorzki posmak w ustach

Może towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, w tym schorzeniom wątroby lub dróg żółciowych, np. kamicy pęcherzyka żółciowego. Często na tę dolegliwość uskarżają się też pacjenci z chorobą refluksową przełyku (GERD).

Nie należy jej bagatelizować, bo może także wskazywać na zapalenie błony śluzowej żołądka czy chorobę wrzodową. Niekiedy gorzki posmak w ustach odczuwają osoby żyjące w przewlekłym stresie lub zażywające niektóre leki.

2.2. Kwaśny posmak w ustach

Kwaśny posmak w ustach także jest typowy dla pacjentów z GERD i problemami żołądkowymi, może jednak pojawiać się również wskutek niedoborów żywieniowych, infekcji czy niewłaściwej diety, opartej w dużej mierze na słodyczach, czy w ogóle na węglowodanach prostych.

2.3. Słodki smak w jamie ustnej

Słodki, owocowy posmak lub zapach acetonu z ust to wyjątkowo alarmujące objawy. Mogą sugerować, że organizm ma problem z uregulowaniem poziomu glukozy we krwi. Jeżeli towarzyszą temu takie dolegliwości jak zwiększone odczuwanie pragnienia, zaburzenia widzenia czy częste oddawanie moczu, może to być objaw niezdiagnozowanej lub nieprawidłowo leczonej cukrzycy.

Kwasica ketonowa to ostre i bardzo niebezpieczne powikłanie cukrzycy, które może nawet prowadzić do śpiączki lub śmierci diabetyka.

Zarówno przy refluksie, jak i cukrzycy, chorobach nerek i wątroby - może wystąpić jeszcze jedno charakterystyczne zaburzenie – to metaliczny posmak w ustach.

Słony posmak i suchość w jamie ustnej to z kolei najczęściej dolegliwość alarmująca o odwodnieniu. W takim wypadku organizm ogranicza wytwarzanie śliny, by zapobiec utracie płynów.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze