Od kwietnia będą objęte refundacją. Ważna zmiana dla chorych na raka
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nową listę refundacyjną leków, która wejdzie w życie już 1 kwietnia - w Dzienniku Urzędowym MZ pojawił się pełen wykaz preparatów, w których zakupie pacjentowi pomoże państwo. Lista zawiera 29 nowych terapii - w tym 10 onkologicznych i 19 nieonkologicznych.
W tym artykule
Co nowego na liście refundacji?
Na liście znalazły się trzy nowe terapie onkologiczne dla kobiet:
abemacyklib na hormonowrażliwego HER2-ujemnego raka piersi,
dostarlimab na zaawansowany rak endometrium oraz
rukaparyb dla raka jajnika.
Wśród terapii nieonkologicznych uwzględniono Kaftrio i Kalydeco dla pacjentów z mukowiscydozą oraz leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.
Nie chcą chodzić do lekarza i badać się. Lekarze punktują pacjentów
Nowa lista refundacyjna obejmuje także dwie szczepionki:
Dodatkowo w wykazie znalazło się siedem terapii na choroby rzadkie i ultrarzadkie. Pełna lista znajduje się na stronie MZ.
Dla kogo darmowe leki?
W Polsce pełna refundacja leków, czyli dostępność leków bezpłatnie, dotyczy określonych grup pacjentów oraz konkretnych schorzeń. Wśród grup pacjentów uprawnionych do bezpłatnych leków są:
seniorzy powyżej 75. roku życia, którzy mają dostęp do bezpłatnych leków umieszczonych w specjalnym wykazie, oznaczonym symbolem "S" - są tam głównie preparaty stosowane w leczeniu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy choroby serca,
dzieci i młodzież do 18. roku życia - od września 2024 roku wprowadzono program bezpłatnych leków dla tej grupy wiekowej, a lista obejmuje środki stosowane w leczeniu m.in. astmy, padaczki czy chorób metabolicznych,
Pełna refundacja leków przysługuje pacjentom cierpiącym na określone choroby przewlekłe, takie jak:
Ministerstwo Zdrowia regularnie aktualizuje listę leków refundowanych.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.