Trwa ładowanie...

Odbarczenie nerwu – wskazania, opis zabiegu, badania, zalecenia

Avatar placeholder
30.03.2021 19:11
Odbarczenie nerwu – wskazania, opis zabiegu, badania, zalecenia
Odbarczenie nerwu – wskazania, opis zabiegu, badania, zalecenia

Odbarczenie nerwu jest często koniecznością w zespole cieśni nadgarstka. Schorzenie to pojawia się zwykle z powodu długotrwałego ucisku na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka. Gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, pacjent jest zazwyczaj kierowany na operację odbarczenia nerwu w kanale nadgarstka, która polega na przecięciu troczka zginaczy.

spis treści

1. Co to jest odbarczenie nerwu

Odbarczenie nerwu zazwyczaj odbywa się, gdy u pacjenta zdiagnozowano zwężenie kanału nadgarstka z powodu zwyrodnień lub urazów. Ucisk na nerwy prowadzi do zaburzenia ukrwienia i tym samym odżywienia, przez co dochodzi do obrzęku.

Wskazaniem do odbarczenia nerwu jest ból, mrowienie i drętwienie nadgarstka, kciuka, palca wskazującego, środkowego oraz połowy palca serdecznego. Zabieg odbarczenia nerwu wykonuje się również, gdy dłoń słabiej chwyta przedmioty lub ma ograniczone ruchy.

2. Jak wygląda zabieg odbarczenia nerwu

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?"
Jak skutecznie walczyć z bólem?
Jak skutecznie walczyć z bólem? [6 zdjęć]

Według GUS statystyczny Polak kupuje 34 opakowania leków przeciwbólowych rocznie i przyjmuje cztery

zobacz galerię

Odbarczenie nerwu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie wymaga szczególnego przygotowania. Lekarz przed odbarczeniem nerwu podaje dożylnie antybiotyk i leki przeciwbólowe. Odbarczenie nerwu wykonuje się na leżąco, a ramię pacjenta jest odwiedzione w bok i leży na stoliku. Przed odbarczeniem nerwu lekarz dezynfekuje miejsce operacji i zaczyna wykonywać zabieg. Odbarczenie nerwu trwa ok. 20-30 minut. Rana po odbarczeniu nerwu ma ok. 2 cm. Lekarz zakłada na nią szwy, które ściąga po ok. tygodniu od zabiegu odbarczenia.

3. Potwierdzenie zespołu cieśni nadgarstka

Odbarczenie nerwu wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań. Przed odbarczeniem nerwu konieczne jest potwierdzenie zespołu cieśni nadgarstka. Przychodząc na zabieg odbarczenia nerwu, należy mieć przy sobie również aktualną morfologię krwi, elektrolity, badania krzepnięcia i grupę krwi. Jeżeli pacjent zakwalifikowany do odbarczenia nerwu stosuje leki przeciwzakrzepowe, ma obowiązek poinformować o tym lekarza wykonującego zabieg.

4. Zalecenie po odbarczeniu nerwu

Odbarczenie nerwu sprawia, że pacjent musi przestrzegać pewnych zaleceń po operacji. Przede wszystkim po odbarczeniu nerwu należy trzymać rękę w górze, co zapobiegnie obrzękom pooperacyjnym i ułatwi gojenie. Gdy pojawi się ból po odbarczeniu nerwu, należy stosować doustne leki przeciwbólowe, które są dostępne w aptece bez recepty.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Po odbarczeniu nerwu można wykonywać ręką wszystkie normalne czynności. Jedynym ograniczeniem jest aktywność fizyczna oraz konieczność częstego odpoczynku z ręką w górze.

Nie należy również zbytnio moczyć opatrunku po odbarczeniu nerwu. Pacjent po odbarczeniu nerwu powinien zrezygnować z długich kąpieli, prania ręcznego i zmywania naczyń. Ponadto wszelkie czynności, w których czasie może zamoczyć ranę po odbarczeniu nerwu, powinien wykonać w opatrunku.

Gdy opatrunek po odbarczeniu nerwu zamoknie, należy go zdjąć i wyrzucić. Rana po odbarczeniu nerwu powinna zostać osuszona na wolnym powietrzu, tak aby jej nie pocierać, ani niczym nie smarować. Gdy rana przyschnie, należy założyć nowy, świeży, jałowy opatrunek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze