Trwa ładowanie...

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg, charakterystyka, materiał kompozytowy, inaly/onlay

Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym jest bardzo ważna i trzeba ją wykonać jak najszybciej. W związku z tym, że po takim leczeniu ząb jest martwy i pusty w środku, bardzo łatwo może dojść do jego uszkodzenia. W gabinetach stomatologicznych jest dużo możliwości masywnej odbudowy zęba po leczeniu kanałowym.

spis treści

1. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - zabieg

Najczęstszą przyczyną leczenia kanałowego zęba jest bardzo rozległa próchnica. Choroba ta zaczyna docierać coraz głębiej, aż do miazgi zęba, przez co powstaje stan zapalny, a to wywołuje silny i uciążliwy ból. Leczenie kanałowe można podzielić na cztery etapy. Etap pierwszy polega na zatruciu miazgi zęba. Stosuje się do tego specjalną substancję która powoduje kontrolowane umartwianie miazgi zęba. Powstały ubytek wypełnia się szczelnym opatrunkiem. Pacjent na kolejną wizytę może pojawić sie po około 14 dniach i wtedy zostaje usunięta martwa miazga zęba. Drugi etap leczenia kanałowego polega na usunięciu zainfekowanej miazgi zęba z kanałów i odpowiednim ich poszerzeniu. W etapie trzecim wykonuje się szczelne zamknięcie wcześniej wyczyszczonych kanałów. Ważne jest, aby kanały były bardzo szczelnie i dokładnie wypełnione. Ostatnim etapem jest odbudowa zęba po leczeniu kanałowym.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - charakterystyka

Najczęściej leczenie kanałowe zęba rozkłada się na dwie wizyty. Na pierwszej wizycie lekarz stomatolog zatruwa miazgę i opracowuje kanały, a na następnej wizycie wypełnia się wcześniej opracowane kanały i dokonuje się odbudowy zęba po leczeniu kanałowym. Zdarza się, że leczenie kanałowe może być zaczęte i skończone podczas jednej wizyty, ale zdarza się także, że w przypadku zębów z dużymi zmianami martwiczymi leczenie może być rozłożone na więcej niż dwie wizyty i może trwać nawet do kilku tygodni.

Ząb, który jest po leczeniu kanałowym jest bardziej podatny na złamania i uszkodzenia. Podczas leczenia usuwane są zakażone tkanki, zarówno miękkie, jak i twarde. To wszystko sprawia , że ściany komory i, korzenia są cieńsze, a przez to bardziej kruche. Ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym. Dobrze wykonana odbudowa zęba po leczeniu kanałowym przeciwdziała wtórnej infekcji kanałów oraz mechanicznym urazom leczonego zęba. Wybór materiału do odbudowy zęba po leczeniu kanałowym zależy od wielkości ubytku w zębie.

3. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - materiał kompozytowy

Jeśli po leczeniu kanałowym ścianki boczne zęba są zachowane w dobrym stanie i odpowiednim zakresie, to odbudowy zęba po leczeniu kanałowym dokonuje się za pomocą kompozytu. W większości przypadków jednak i w większości gabinetach stomatologicznych bardzo rzadko odbudowuje się ząb po leczeniu kanałowym za pomocą materiału kompozytowego. Cena odbudowy zęba po leczeniu kanałowym za pomocą materiału kompozytowego waha się od 100 do 150 zł.

Zobacz także:

Kiedy ząb po leczeniu kanałowym ma bardzo osłabiony korzeń, to odbudowy zęba po leczeniu kanałowym dokonuje się specjalnym wkładem wykonanym z włókna szklanego, na który przygotowywana jest odbudowa z materiału kompozytowego. Cena odbudowy zęba po leczeniu kanałowym z wykorzystaniem włókna szklanego waha się w granicach 300zł.

4. Odbudowa zęba po leczeniu kanałowym - inlay/onlay

W sytuacji, kiedy ząb jest bardzo zniszczony, zaleca się wykonanie odbudowy protetycznej w postaci inlay/onlay. Przy tej odbudowie również wykorzystywany jest materiał kompozytowy, który wykonywany jest w pracowni protetycznej po wcześniejszym pobraniu od pacjenta wycisku. Cena za taką odbudowę zęba po leczeniu kanałowym waha się w granicach 500 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. dent. Konrad Rutkowski
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza