Odciski na dłoniach – jak sobie z nimi radzić?
Odciski na dłoniach to zmiany skórne, które powstają w wyniku stałego i silnego ucisku. Służą zabezpieczeniu skóry przed przerwaniem ciągłości tkanki oraz powstawaniem ran. To skutek reakcji obronnej organizmu. Pęcherze i odciski są nieestetyczne oraz dokuczliwe. Co robić, gdy się pojawią?
1. Co to są odciski na dłoniach?
Odciski na dłoniach, czyli zgrubienia naskórka, nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale i wywołują ból oraz dyskomfort. Najczęściej problem ten dotyczy stóp, ale w niektórych sytuacjach może pojawiać się również na dłoniach.
Zmiany są dobrze ograniczone. Na dłoniach pojawiają się zarówno miękkie pęcherze wypełnione płynem, jak i bardziej zwarte struktury. Mogą one przybierać dwie formy. To:
- nagniotki - małe, stwardniałe punkty posiadające rdzeń wrastający w skórę, który może uciskać nerw,
- modzele – są nieco większe, mają żółtą barwę. Są bardziej miękkie niż nagniotki, mogą być otoczone zaczerwienioną skórą.
2. Przyczyny odcisków na dłoniach
Odciski powstają wskutek reakcji obronnej organizmu na nadmierny i duży nacisk na niewielki obszar skóry. Obciążenie skóry powoduje obumieranie naskórka, którego kolejne warstwy układają się w odciski. Powstające zgrubienie służą zabezpieczeniu skóry przed przerwaniem ciągłości tkanki oraz powstawaniem ran.
Odciski na dłoniach pojawiają się z różnych powodów. Zwykle w wyniku:
- zbyt ciężkiej i długotrwałej pracy fizycznej,
- intensywnego treningu siłowego (to np. odciski na dłoniach po drążku czy podnoszeniu sztangi),
- długiej jazdy na rowerze,
- wykonywania specjalistycznego zawodu, np. grania na instrumentach,
- używania ciasnych i niewygodnych rękawiczek,
- długiego krojenia twardych warzyw czy mięsa,
- długiego i intensywnego pisania długopisem lub piórem,
- używania niewygodnej myszki komputerowej.
Zdarza się również, że odciski powstają na podłożu wad i deformacji kości dłoni lub wskutek przyspieszonego procesu rogowacenia skóry.
3. Jak usunąć odcisk na dłoni?
Odciski na palcach, które nie wywołują stanu zapalnego, można leczyć samodzielnie. Pomogą w tym zarówno produkty apteczne, na przykład preparaty na odciski czy plastry na odciski, jak również domowe sposoby.
W sytuacji, gdy proste metody zawiodą, należy poprosić o pomoc dermatologa. Trzeba też pamiętać, że czasem tworzenie się odcisków może być zwiastunem problemów z:
4. Domowe sposoby na odciski
Na odciski na dniach (ale i stopach) sprawdzą się babcine sposoby, które wykorzystują produkty znajdujące się w każdym domu.
Pomogą peelingi z:
- cukru, oliwy z oliwek i cytryny,
- płatków owsianych i oleju kokosowego,
- ze zmielonych migdałów i miodu,
Warto także przygotowywać kąpiele:
- z siemieniem lnianym,
- mlekiem,
- rumiankiem.
- płatkami owsianymi,
- solą zmiękczającą, która nadmierne zrogowacenie skóry, działa nawilżająco oraz wygładzająco.
Zabieg powinien trwać co najmniej kwadrans.
Pomogą również okłady z:
- kwasu chlebowego,
- torebki z herbaty (wilgotnej),
- owsianki,
- skórki cytryny,
- ananasa,
- oleju rycynowego.
Czy można przebijać odciski na dłoniach? Okazuje się, że drenowanie, czyli przekłucie, jest wskazane wyłącznie w sytuacji, gdy odcisk jest wyjątkowo dokuczliwy. Aby przekłuć bąbel, trzeba zdezynfekować skórę, a następnie wykorzystać jednorazową igłę. Nie należy wycinać skóry. Warto zastosować maść antybiotykową. Jeśli jednak dojdzie do zakażenia rany, należy zgłosić do lekarza.
5. Co na odciski na dłoniach?
Aby pozbyć się odcisków, warto także stosować produkty z apteki czy drogerii, na przykład kremy do rąk i maści na odciski, które nie tylko łagodzą dolegliwości towarzyszące pojawieniu się zmiany, ale i zadbają o kondycję skóry (przyspieszają gojenie ran i regenerację skóry, przy okazji nawilżając ją i odżywiając).
Preparaty do pielęgnacji skóry rąk powinny zawierać takie składniki jak:
- aloes,
- kozie mleko,
- mocznik,
- ekstrakt z jagód,
- kwas laktobionowy,
- witaminę A,
- lanolinę,
- ekstrakt z ananasa,
- papainę,
- masło kakaowe i shea,
- oleje roślinne.
Dużą popularnością cieszą się także plastry na odciski z opatrunkiem, np. z dodatkiem postaci kwasu salicylowego lub mlekowego. Dostępne są również preparaty w żelu lub płynie, które rozmiękczają odcisk.
Innym sposobem jest stosowanie nasączonych leczniczym płynem rękawiczek regeneracyjnych, które pomagają również na przesuszoną czy pękającą skórę na dłoniach. Można również nanieść na dłonie grubą warstwę odżywczego kremu do rąk i założyć na noc bawełniane rękawiczki.
Jeśli odciski lub pęcherze nie są zbyt dokuczliwe, najlepiej je zostawić, żeby goiły się same. Dobrze jest przykrywać je plastrami i oszczędzać dłoń.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.