Oddychanie holotropowe

Oddychanie holotropowe (OH) to technika oddychania mająca na celu pogłębienie samoświadomości, odprężenie, odcięcie się od bodźców zewnętrznych, a także oczyszczenie duchowe. Metoda ta została wprowadzona przez małżeństwo - Stanislava i Christinę Grof. Obecnie jest kultywowana na zasadzie sesji terapeutycznych, które wspomagają rozwój emocjonalny, jak i fizyczny. Niekiedy oddychanie holotropowe praktykują okultyści jako metodę projekcji astralnej lub doświadczenia OOBE – doświadczenia bycia poza ciałem.

Zobacz film

Co to jest oddychanie holotropowe?

Termin „oddychanie holotropowe” pochodzi z języka greckiego (gr. holos – całość, trepein – zmierzanie w kierunku czegoś). OH to technika, która ma na celu rozluźnienie, a także odblokowanie mechanizmów obronnych, wywołanie odmiennego stanu świadomości i wgląd do nieświadomych treści wypartych do podświadomości. Zdaniem twórcy – Stanislava Grofa – demaskacja ukrytych konfliktów to jeden z głównych celów oddychania holotropowego.

Człowiek poddający się sesji oddychania holotropowego skupia się na swoim oddechu i prowokuje jego przyspieszenie. Autor określa tę technikę jako pokrewną z metodami psychoterapeutycznymi. Oddychanie holotropowe polega na sprowokowaniu głębszej i szybszej niż zwykle serii oddechów. Podczas sesji puszczana jest muzyka, ułatwiająca relaksację. Każdy z uczestników ma także osobistego asystenta, który towarzyszy mu, ale powinien przy tym w jak najmniejszym stopniu zdradzać swoją obecność.

Korzyści z oddychania holotropowego

Oddychanie holotropowe m.in.:

  • może łagodzić skutki depresji,
  • może pomóc w terapii stresu pourazowego PTSD,
  • jest skuteczną metodą relaksacyjną,
  • pomaga w łagodzeniu bólu,
  • pomaga walczyć z problemami emocjonalnymi.

Oddychanie holotropowe przeznaczone jest dla tych, którzy chcą się uwolnić od bólu fizycznego lub obciążeń emocjonalnych, starają się pogłębić swoją duchowość i stan świadomości oraz pragną przypomnieć sobie stłumione wspomnienia.

Krytyka oddychania holotropowego

Istnieje rzesza zwolenników oddychania holotropowego jako skutecznej metody psychoterapeutycznej, ale są również sceptycy OH, którzy podkreślają, iż prowokowana, szybsza wentylacja płuc może prowadzić do szeregu zagrożeń, np. do hipokarbii, czyli stanu obniżonego ciśnienia parcjalnego dwutlenku węgla we krwi poniżej normy, co rodzi ryzyko bezdechu, odruchowego niedokrwienia mózgu, zawrotów głowy, „mroczków” przed oczami, szumu w uszach, osłabienia mięśniowego i alkalozy (zakłócenia równowagi zasadowo-kwasowej we krwi).

Oddychanie holotropowe bazuje na głębokich wdechach i wydechach w szybkim tempie. Organizm pacjenta wchłania więcej tlenu niż potrzeba do utlenienia krwi, co może prowadzić do tzw. szoku tlenowego, który zwiększa możliwości mózgu i daje szansę na dotarcie do regresywnych wizji, np. urazów wypartych z dzieciństwa, ale może też być niebezpieczny dla organizmu. Sceptycyzm wobec oddychania holotropowego wynika też z faktu, że OH wykorzystuje się w praktykach okultystycznych w celu wywołania różnych zjawisk paranormalnych, jak eksterioryzacja czy projekcja astralna.

Komentarze (4)
~Rafał
~Rafał ponad rok temu

Tak więc oddychanie cholotropowe to nic innego jak hiperwentylacja prowadząca do poważnego niedotlenienia mózgu i stąd te "mistyczne przeżycia". Co do dobroczynności owej terapii proponuję poczytać sobie o hiperwentylacji i jaki ma ona wpływ na organizm człowieka. Polecam strony medyczne jak również dla fanów nurkowania. Pozdrawiam.

Odpowiedz
~Maria Kamińska
~Maria Kamińska ponad rok temu

Mam za sobą sporo sesji OH u jednego z najlepszych europejskich terapeutów. Ale musiałam wejść na polskie strony, żeby móc przeczytać, iż OH wykorzystywane jest w praktykach okultystycznych. Trochę to smutne. Jak Polak czegoś nie zna to diabłem straszy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Autopsychoterapia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Autopsychoterapia
Autopsychoterapia

Pisanie bloga w chorobie

Pisanie bloga w chorobie

Blog a choroba Pisanie bloga może byc nie tylko fantastycznym urozmaiceniem czasu. Doskonale sprawdza się również jako autopsychoterapia dla osób chorych.

Autopsychoterapia

Terapia samego siebie

Terapia samego siebie

Autopsychoterapia polega na racjonalizowaniu emocjonalnych nastawień.

Autopsychoterapia

Zaburzenia psychiczne - leczenie, program „Odnaleźć siebie"

Nie jest tajemnicą, że nastawienie pacjenta wpływa na wynik leczenia i to zarówno chorób fizycznych, jak i psychicznych. Te ostatnie nie mogą być zwalczane jedynie farmakologicznie. Zaburzenia psychiczne może pokonać aktywny pacjent. Ważne jest także...

Autopsychoterapia

Terapia muzyką

Muzykoterapia to forma terapii bazująca na leczniczym wpływie dźwięku i muzyki na psychikę i organizm człowieka. Nie bez kozery mówi się, że dźwięk leczy i ciało, i duszę. Leczenie muzyką jest coraz popularniejszą formą terapii. Zostało to udowodnione...

Autopsychoterapia

Pomóż sobie i bądź bliżej samego siebie

W dzisiejszym świecie modny jest internet, trudno wyobrazić sobie bez niego życie. Wiele osób poszukuje w nim porad odnośnie rozwiązania swoich problemów. Odpowiadając na pytania użytkowników portalu abcZdrowie.pl zauważyłam pewną prawidłowość. Zdecydowana...

Autopsychoterapia

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdalena Staniek

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdalena Staniek

"Autoterapia. Pokonaj problemy, stres i lęki" Magdaleny Staniek to nowa propozycja Wydawnictwa Samo Sedno wydana pod patronatem abcZdrowie.pl. Książka zapoznaje czytelników z założeniami terapii poznawczo-behawioralnej, która według wielu naukowców jest...

Autopsychoterapia

Terapia elektrowstrząsowa

Elektryczna stymulacja mózgu, znana również jako terapia elektrowstrząsowa (ang. electroconvulsive therapy) albo terapia ECT, jest nadal powszechnie stosowana, zwłaszcza w przypadku pacjentów z głęboką depresją, którzy nie reagują na leczenie farmakologiczne...

Pływanie - wpływ na zdrowie, oddychanie

Pływanie - zdjęcia

Pływanie - zdjęcia

Pływanie należy do najbardziej popularnych form aktywności. Jest to też sport bardzo dostępny - można korzystać nie tylko z przystosowanych basenów, ale również z dostępnych zbiorników wodnych (pod warunkiem, że miejsce jest nadzorowane przez ratownika).