Odkryła małą plamkę pod paznokciem. Nie mogła uwierzyć, że to rak skóry
Gdy chodziła na pedicure, każdy ją pytał o niewielkie znamię pod paznokciem palca u stopy. Kobieta zawsze powtarzała to samo: że to tylko pieprzyk. Choć przez kolejne miesiące dziwne znamię nieznacznie urosło, jego właścicielka nie czuła zaniepokojenia. Potem wyznała, że diagnoza bardzo rzadkiego typu nowotworu była dla niej szokiem.
1. To była tylko mała plamka pod paznokciem
Yvonne Basil nie przejmowała się plamką pod paznokciem – nie bolała, była niewidoczna po pomalowaniu paznokci lakierem, a poza tym Yvonne nie przypuszczała, że nowotwory skóry mogą dotykać osoby ciemnoskóre.
Grafitowe znamię wielkości gumki znajdującej się na ołówku powoli rosło, wywołując pytania kosmetyczek w salonie piękności. Yvonne je uspokajała, tłumacząc, że to nic takiego.
- Zawsze myślałam, że ciemniejszy odcień skóry chroni mnie przed słońcem i rakiem skóry. To powszechne nieporozumienie prawie kosztowało mnie życie – powiedziała później.
Do dermatologa 57-latka z Dallas zgłosiła się właściwie przypadkiem. Gdy ten natychmiast skierował ją na badania, Yvonne była w szoku.
Wyniki biopsji potwierdziły czerniaka, najbardziej śmiertelną postać raka skóry. Nie to jednak było najgorsze – okazało się, że bagatelizowanie niepozornej zmiany miało wysoką cenę.
2. Konieczna była amputacja palca
Tydzień później odbyła się zabieg chirurgiczny – lekarze musieli amputować mały palec u stopy Yvonne, by powstrzymać rozprzestrzenianie się nowotworu.
- Na szczęście operacja zakończyła się sukcesem i od tego czasu jestem wolna od raka – opowiada Yvonne na łamach American Academy of Dermatology: - Gdy padła diagnoza, dowiedziałam się, że osoby ciemnoskóre znacznie częściej umierają z powodu czerniaka.
Pojawiający się na paznokciach dłoni czy stóp czerniak podpaznokciowy to najrzadsza postać nowotworu, stanowiąca mniej niż pięć proc. zachorowań na wszystkie typy czerniaka. Jednak zarazem stanowi aż jedną trzecią wszystkich czerniaków u Afroamerykanów, Indian, Azjatów i innych osób o ciemniejszej karnacji skóry. To dziesięciokrotnie więcej niż w przypadku ras zamieszkujących tereny choćby Europy.
Najsłynniejszym z pacjentów z tym typem czerniaka był Bob Marley. Nowotwór wykryto na dużym palcu u stopy, gdy muzyk miał 33 lata. Marley odmówił leczenia w postaci amputacji, czego skutkiem były przerzuty w wątrobie, mózgu czy płucach. Trzy lata po postawieniu diagnozy Bob Marley zmarł.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.