Trwa ładowanie...

MMR - przeciwwskazania do szczepień skojarzonych, objawy niepożądane po szczepionce MMR, dawkowanie szczepionki MMR

Szczepionki skojarzone uodparniają przeciwko odrze, śwince, różyczce. W skład takiej szczepionki wchodzą żywe wirusy odry, różyczki i żywe, osłabione wirusy świnki. Poziomy przeciwciał, które zyskujemy dzięki tej szczepionce, utrzymują się przez 11 lat i to bez istotnego spadku. Szczepienia obowiązkowe, do których należą miedzy innymi szczepienia przeciw odrze, śwince i różyczce mogą zostać przesunięte z uwagi na pewne przeciwwskazania.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy szczepionka skojarzona jest niebezpieczna?"

spis treści

1. Przeciwwskazania do szczepień skojarzonych

Najczęstsze przeciwwskazania do szczepionki MMR to:

  • gorączka,
  • ostry przebieg choroby infekcyjnej,
  • wrodzone i nabyte zaburzenia odporności,
  • leczenie immunosupresyjne,
  • aktywna gruźlica,
  • nadwrażliwość na białko jaja kurzego, które znajduje się w składzie szczepionki,
  • podanie krwi i pewnych preparatów krwiopochodnych przed szczepieniem.

Jeśli szczepionka została podana kobiecie planującej ciążę, powinna ona wiedzieć, że przez trzy miesiące po szczepieniu nie powinna zachodzić w ciążę.

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie
6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie [9 zdjęć]

Szczepienia kojarzą nam się głównie z dziećmi, ale istnieją także szczepionki dla dorosłych, które mogą...

zobacz galerię

2. Objawy niepożądane po szczepionce MMR

Szczepienia przeciw odrze i szczepienia przeciw różyczce i przeciw śwince mogą wywołać pewne objawy niepożądane. Objawy te można najprościej podzielić na miejscowe i ogólne:

  • miejscowe – zaczerwienienie, ból w miejscu podania szczepionki, obrzęk,
  • ogólne – reakcja alergiczna), gorączka lub stan podgorączkowy, nudności, wymioty, powiększenie węzłów chłonnych, plamica, zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie siatkówki, zapalenie ucha środkowego, bóle głowy, bóle gardła, zawroty głowy, kaszel, katar i inne.

Zobacz też:

3. Dawkowanie szczepionki MMR

Kalendarz szczepień wskazuje dokładnie w jakim czasie powinno podać się szczepionkę skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Pierwsza dawka jest podawana między 13 a 15 miesiącem życia. Kolejne szczepienie przeciw odrze należy przyjąć w wieku 7 lat.

Jeśli istnieje potrzeba, tę potrójną szczepionkę można podać także dorosłym. Rodzice powinni przestrzegać kalendarza szczepień i nie dopuścić do pominięcia któregoś z nich.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.