Zarażenie pasożytami - objawy, rozpoznanie, domowe sposoby, leczenie
Można zarazić się nimi wszędzie, a gdy trafią na przykład do jelit wywołują szereg komplikacji zdrowotnych. Pasożyty, bo o nich mowa, to wciąż ważny problem w medycynie. Z powodu chorób przez nie wywołanych każdego roku na świecie umierają miliony osób.
1. Co to są pasożyty?
Pasożyty to organizmy cudzożywne. Oznacza to, że do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne organizmy. W ciele człowieka mogą żyć przeróżne odmiany pasożytów, te najbardziej znane to:
- obleńce, do których zaliczamy owsiki czy glistę ludzką,
- płazińce, wśród których najbardziej popularny jest tasiemiec,
- pierwotniaki, np. lamblie.
Pasożyty nie bytują jednak tylko i wyłącznie wewnątrz ciała ludzkiego. Równie dobrze mogą się one zadomowić na zewnątrz, mowa tutaj o kleszczach, wszach i świerzobowcach.
2. Najpopularniejsze pasożyty w Polsce
W naszym kraju to właśnie owsiki są typem pasożyta, którym zarażamy się najczęściej, a owsica to najczęstsza wywoływana przez nie choroba. Jak się rozwijają? Z układu pokarmowego trafiają do jelita grubego, a gdy osiągną dojrzałość przenoszą się do odbytnicy.
Tam samice tych pasożytów składają jaja. Glista ludzka, bytująca w jelicie grubym, to kolejny najczęściej występujący w Polsce pasożyt. Często nic nie świadczy o jej obecności w jelicie.
Symptomy (utrata apetytu i spadek masy ciała, kaszel, gorączka) są typowe dla przeróżnych schorzeń, dlatego rzadko kiedy kojarzone są właśnie z zarażeniem pasożytem. Glista jest niebezpieczna, gdyż może złożyć w ciągu doby aż 250 tysięcy jaj, co z kolei może doprowadzić do niedrożności jelit.
3. Jak można zarazić się pasożytami?
Jedną z częstszych dróg, dzięki której pasożyty trafiają do organizmu człowieka jest pożywienie. Jeśli niedokładnie umyjemy owoce lub warzywa, możemy zarazić się glistą, z mięsem wieprzowym możemy dostarczyć sobie włośnia krętego, natomiast z surową rybą – tasiemca.
Zarazić możemy się też pijąc wodę lub się w niej kąpiąc. Owsiki natomiast przenoszą się wraz z kurzem. Ryzyko zarażenia pasożytami zwiększa:
- bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem (brudne ręce),
- wycieczka do lasu,
- przedszkole,
- szkoła,
- kot w domu,
- pies w domu.
Zobacz także:
4. Objawy pasożytów
- zwiększona chęć na słodycze,
- ból brzucha,
- zawroty głowy,
- bóle głowy,
- wyraźna utrata wagi,
- brak łaknienia lub olbrzymi apetyt,
- widoczne cienie pod oczami,
- alergia skórna i świąd,
- mdłości,
- biegunka,
- osowiałość bądź nadpobudliwość.
5. Jak zdiagnozować pasożyty?
Badanie kału lub badanie krwi to podstawowe analizy wykorzystywane do sprawdzenia obecności pasożyta w organizmie człowieka. Badania te trzeba wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie obecności pasożytów, gdyż mogą one bytować w różnych narządach i doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak:
- reumatyzm,
- cukrzyca,
- utrata wzroku,
- zapalenie mózgu.
Niestety, zarówno badanie kału, jaki i krwi nie daje stuprocentowej pewności co do obecności pasożytów.
6. Domowe sposoby na odrobaczanie
Popularną metodą walki z pasożytami jest korzystanie z naturalnych preparatów ziołowych na odrobaczanie. Nie szkodzą one organizmowi, ale nie usuwają też całkiem szkodników. Powodują jedynie, że ich wpływ na organizm słabnie, a po ziołowej terapii dolegliwości mogą powrócić.
Profilaktyczne odrobaczanie warto przeprowadzić 2 razy w roku, najlepiej wiosną lub wczesną jesienią. Kurację można stosować u dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 rok życia.
Oprócz stosowania naturalnych preparatów zapobiegającym pasożytom najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej, zdrowej diety. Ograniczamy w niej wszelkiego rodzaju cukry, produkty z mąki pszennej oraz nabiał (bez jajek).
Aby uniknąć odrobaczania, powinniśmy zastępować powyższe składniki dużą ilością świeżych warzyw i owoców, pestek, roślin strączkowych oraz spożywać oleje tłoczone na zimno.
Wszystko, co gorzkie odstrasza pasożyty. Spożywajmy, więc nalewkę z piołunu oraz czosnek i przyprawy o goryczkowatym smaku takie jak tymianek, goździki, mięta pieprzowa i czerwony pieprz.
Szczególną uwagę należy zwrócić na świeże pestki dyni, które sprawdzają się w naturalnym odrobaczaniu. Zawarta w nich kukurbitacyna niszczy układ pokarmowy owsików i glist. Organizm pozbywa się dzięki temu toksyn.
Dorosłym zaleca się spożycie 2 łyżek nasion dyni. Muszą być odpowiednio przygotowane, to znaczy obrane i rozgniecione. Gdy miną już 2 godziny po spożyciu pestek, należy zażyć coś, co wywoła przeczyszczenie, np. odrobinę oleju rycynowego.
W przypadku odrobaczania dzieci powinno się im podać mniejszą dawkę zmiksowanych pestek z dyni z dodatkiem mleka ryżowego. Po śniadaniu i 3 godzinach od zjedzenia nasion kilkulatkowi należy podać 1-2 łyżeczki oleju rycynowego.
7. Leki na odrobaczanie
Odrobaczanie (dehelmintyzacja) lekami powinno być ostatecznością, ponieważ chemiczne preparaty działają toksycznie nie tylko na pasożyty, ale i na nas. Poza tym żadna z substancji farmakologicznych nie działa na wszystkie robaki.
Lekarz może przepisać leki odrobaczające, które pomogą w walce z pasożytami. Istnieją jednak 2 rodzaje medykamentów. Pierwsze z nich zwalczają tylko dorosłe typy robaków oraz te we wczesnym stadium rozwoju paraliżując ich układ mięśniowo-naczyniowy.
Jest to m.in. pyrantelum, który działa na glistę ludzką i owsiki.
Drugi typ tabletek na odrobaczanie ma silniejsze działanie i wyniszcza także jaja i larwy pasożytów, a należy do nich:
- albendazol, zwalczający owsiki i glistę ludzką,
- mebendazol, który usuwa dokładnie te same pasożyty.
8. Skutki uboczne odrobaczania
Odrobaczanie środkami farmakologicznymi może nieść z sobą różne skutki uboczne. Decydując się na taką kurację odrobaczającą trzeba liczyć się z tym, iż może ona szkodzić wątrobie.
Oprócz tego medykamenty mogą powodować m.in.: bóle brzucha i głowy, wymioty, mdłości lub biegunkę. Czasami u pacjentów pojawia się też świąd lub wysypka. Poza tym leczenie nie jest możliwe u dzieci poniżej 2. roku życiu, a także u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.