Trwa ładowanie...

Zarażenie pasożytami - objawy, rozpoznanie, domowe sposoby, leczenie

Można zarazić się nimi wszędzie, a gdy trafią na przykład do jelit wywołują szereg komplikacji zdrowotnych. Pasożyty, bo o nich mowa, to wciąż ważny problem w medycynie. Z powodu chorób przez nie wywołanych każdego roku na świecie umierają miliony osób.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na pasożyty"

spis treści

1. Co to są pasożyty?

Pasożyty to organizmy cudzożywne. Oznacza to, że do życia i zdobywania pokarmu wykorzystują inne organizmy. W ciele człowieka mogą żyć przeróżne odmiany pasożytów, te najbardziej znane to:

 • obleńce, do których zaliczamy owsiki czy glistę ludzką,
 • płazińce, wśród których najbardziej popularny jest tasiemiec,
 • pierwotniaki, np. lamblie.

Pasożyty nie bytują jednak tylko i wyłącznie wewnątrz ciała ludzkiego. Równie dobrze mogą się one zadomowić na zewnątrz, mowa tutaj o kleszczach, wszach i świerzobowcach.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

2. Najpopularniejsze pasożyty w Polsce

W naszym kraju to właśnie owsiki są typem pasożyta, którym zarażamy się najczęściej, a owsica to najczęstsza wywoływana przez nie choroba. Jak się rozwijają? Z układu pokarmowego trafiają do jelita grubego, a gdy osiągną dojrzałość przenoszą się do odbytnicy.

Tam samice tych pasożytów składają jaja. Glista ludzka, bytująca w jelicie grubym, to kolejny najczęściej występujący w Polsce pasożyt. Często nic nie świadczy o jej obecności w jelicie.

Symptomy (utrata apetytu i spadek masy ciała, kaszel, gorączka) są typowe dla przeróżnych schorzeń, dlatego rzadko kiedy kojarzone są właśnie z zarażeniem pasożytem. Glista jest niebezpieczna, gdyż może złożyć w ciągu doby aż 250 tysięcy jaj, co z kolei może doprowadzić do niedrożności jelit.

3. Jak można zarazić się pasożytami?

Jedną z częstszych dróg, dzięki której pasożyty trafiają do organizmu człowieka jest pożywienie. Jeśli niedokładnie umyjemy owoce lub warzywa, możemy zarazić się glistą, z mięsem wieprzowym możemy dostarczyć sobie włośnia krętego, natomiast z surową rybą – tasiemca.

Zarazić możemy się też pijąc wodę lub się w niej kąpiąc. Owsiki natomiast przenoszą się wraz z kurzem. Ryzyko zarażenia pasożytami zwiększa:

 • bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem (brudne ręce),
 • wycieczka do lasu,
 • przedszkole,
 • szkoła,
 • kot w domu,
 • pies w domu.

Zobacz także:

4. Objawy pasożytów

 • zwiększona chęć na słodycze,
 • ból brzucha,
 • zawroty głowy,
 • bóle głowy,
 • wyraźna utrata wagi,
 • brak łaknienia lub olbrzymi apetyt,
 • widoczne cienie pod oczami,
 • alergia skórna i świąd,
 • mdłości,
 • biegunka,
 • osowiałość bądź nadpobudliwość.

5. Jak zdiagnozować pasożyty?

Badanie kału lub badanie krwi to podstawowe analizy wykorzystywane do sprawdzenia obecności pasożyta w organizmie człowieka. Badania te trzeba wykonać, jeśli zachodzi podejrzenie obecności pasożytów, gdyż mogą one bytować w różnych narządach i doprowadzić do wielu schorzeń, takich jak:

 • reumatyzm,
 • cukrzyca,
 • utrata wzroku,
 • zapalenie mózgu.

Niestety, zarówno badanie kału, jaki i krwi nie daje stuprocentowej pewności co do obecności pasożytów.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

6. Domowe sposoby na odrobaczanie

Popularną metodą walki z pasożytami jest korzystanie z naturalnych preparatów ziołowych na odrobaczanie. Nie szkodzą one organizmowi, ale nie usuwają też całkiem szkodników. Powodują jedynie, że ich wpływ na organizm słabnie, a po ziołowej terapii dolegliwości mogą powrócić.

Profilaktyczne odrobaczanie warto przeprowadzić 2 razy w roku, najlepiej wiosną lub wczesną jesienią. Kurację można stosować u dorosłych i dzieci, które ukończyły 3 rok życia.

Oprócz stosowania naturalnych preparatów zapobiegającym pasożytom najważniejsze jest zachowanie odpowiedniej, zdrowej diety. Ograniczamy w niej wszelkiego rodzaju cukry, produkty z mąki pszennej oraz nabiał (bez jajek).

Aby uniknąć odrobaczania, powinniśmy zastępować powyższe składniki dużą ilością świeżych warzyw i owoców, pestek, roślin strączkowych oraz spożywać oleje tłoczone na zimno.

Wszystko, co gorzkie odstrasza pasożyty. Spożywajmy, więc nalewkę z piołunu oraz czosnek i przyprawy o goryczkowatym smaku takie jak tymianek, goździki, mięta pieprzowa i czerwony pieprz.

Szczególną uwagę należy zwrócić na świeże pestki dyni, które sprawdzają się w naturalnym odrobaczaniu. Zawarta w nich kukurbitacyna niszczy układ pokarmowy owsików i glist. Organizm pozbywa się dzięki temu toksyn.

Dorosłym zaleca się spożycie 2 łyżek nasion dyni. Muszą być odpowiednio przygotowane, to znaczy obrane i rozgniecione. Gdy miną już 2 godziny po spożyciu pestek, należy zażyć coś, co wywoła przeczyszczenie, np. odrobinę oleju rycynowego.

W przypadku odrobaczania dzieci powinno się im podać mniejszą dawkę zmiksowanych pestek z dyni z dodatkiem mleka ryżowego. Po śniadaniu i 3 godzinach od zjedzenia nasion kilkulatkowi należy podać 1-2 łyżeczki oleju rycynowego.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

7. Leki na odrobaczanie

Odrobaczanie (dehelmintyzacja) lekami powinno być ostatecznością, ponieważ chemiczne preparaty działają toksycznie nie tylko na pasożyty, ale i na nas. Poza tym żadna z substancji farmakologicznych nie działa na wszystkie robaki.

Lekarz może przepisać leki odrobaczające, które pomogą w walce z pasożytami. Istnieją jednak 2 rodzaje medykamentów. Pierwsze z nich zwalczają tylko dorosłe typy robaków oraz te we wczesnym stadium rozwoju paraliżując ich układ mięśniowo-naczyniowy.

Jest to m.in. pyrantelum, który działa na glistę ludzką i owsiki.

Drugi typ tabletek na odrobaczanie ma silniejsze działanie i wyniszcza także jaja i larwy pasożytów, a należy do nich:

 • albendazol, zwalczający owsiki i glistę ludzką,
 • mebendazol, który usuwa dokładnie te same pasożyty.

8. Skutki uboczne odrobaczania

Odrobaczanie środkami farmakologicznymi może nieść z sobą różne skutki uboczne. Decydując się na taką kurację odrobaczającą trzeba liczyć się z tym, iż może ona szkodzić wątrobie.

Oprócz tego medykamenty mogą powodować m.in.: bóle brzucha i głowy, wymioty, mdłości lub biegunkę. Czasami u pacjentów pojawia się też świąd lub wysypka. Poza tym leczenie nie jest możliwe u dzieci poniżej 2. roku życiu, a także u kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza