Odruch Galanta - charakterystyka, nieprawidłowe odruchy, możliwe schorzenia
Odruch Galanta to fizjologiczny odruch neurologiczny, który pojawia się u noworodków i niemowląt. Dzięki niemu sprawdzane jest funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli odruch Galanta trwa za długo, za krótko lub w ogóle nie występuje, może to świadczyć o problemach ze zdrowiem malucha. Na czym polega odruch Galanta i co warto o nim wiedzieć?
1. Co to jest odruch Galanta?
Odruch Galanta pojawia się mniej więcej w 20 tygodniu życia płodowego, a więc jeszcze w łonie matki. Odgrywa ważną rolę w kształtowaniu się układu nerwowego, a także ułatwia naturalny poród.
Jeśli odruch Galanta jest prawidłowy, dziecko leżące na brzuszku powinno zgiąć biodro, kiedy dotkniemy jego pleców w okolicy lędźwiowej po tej samej stronie. Wówczas maluch powinien wygiąć się o ok. 45 stopni, bo taki bodziec wywołuje wygięcie miednicy do tyłu i zgięcie stawu biodrowego.
Taka reakcja ułatwia przedostanie się noworodka przez kanał rodny w dniu porodu, a także pozwala odbierać dźwięki, kiedy jest jeszcze w łonie matki.
Odruch Galanta jest więc naturalnym odruchem neurologicznym, który powinien minąć przed ukończeniem pierwszego roku życia przez dziecko. Jeśli tak się nie stanie, u malucha może dość do rozwoju skoliozy lub może się on moczyć w nocy.
Dlatego zadaniem rodziców i pediatry jest obserwowanie, czy dziecko poprawnie reaguje na konkretny bodziec oraz czy reakcja ta zanika w odpowiednim czasie.
2. Bardzo słaby odruch Galanta lub jego brak
Jeśli dziecko reaguje bardzo słabo na bodziec lub odruch Galanta nie występuje w ogóle, wówczas mamy do czynienia z obniżonym napięciem nerwowym.
Schorzenie to nie jest łatwe do zdiagnozowania, a nieprawidłowy odruch Galanta czasem jest jedynym sygnałem alarmowym, że coś w organizmie nie funkcjonuje prawidłowo.
2.1. Obniżone napięcie nerwowe
Jeśli nieprawidłowemu odruchowi Galanta towarzyszą inne objawy, dziecko jest wyjątkowo spokojne, niekłopotliwe i mało aktywne, należy zgłosić się do lekarza.
Rodzice bardzo często ignorują te sygnały, ciesząc się, że ich maluch nie płacze nadmiernie i jest bardzo spokojne, tymczasem może to być objaw obniżonego napięcia nerwowego.
Z czasem dziecko zaczyna potrzebować pomocy z utrzymaniu prawidłowej postawy podczas siedzenia, nie może utrzymać zabawek, a także dużo później nabywa umiejętności poruszania się w stosunku do swoich rówieśników.
Dlatego podczas wizyty u pediatry konieczne jest sprawdzanie odruchu Galanta.
3. Odruch Galanta utrzymuje się dłużej, niż rok
Jeśli odruch Galanta nie zanika między 3 a 9 rokiem życia i utrzymuje się po skończeniu przez dziecko roku, również mówimy o odruchu nieprawidłowym.
Utrzymujący się odruch Galanta może świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego.
Na skutek tego maluch może mieć w późniejszym czasie kłopoty lokomocyjne, problemy ze skupieniem uwagi i z funkcjonowaniem pamięci krótkotrwałej. Dodatkowo dziecko może nadmiernie się wiercić i mieć problemy z usiedzeniem w jednym miejscu.
Czasem utrzymujący się odruch Galanta może być przyczyną moczenia się i braku kontroli nad pęcherzem moczowym, szczególnie u starszych dzieci. Jeśli odruch Galanta zaniknie po jednej stronie ciała, a utrzyma się po drugiej, wówczas mogą wystąpić problemy z poruszaniem się - utykanie na jedną nogę, skolioza, a także charakterystyczna rotacja biodra.
Z tego powodu dziecko jest mało aktywne i nie uczestniczy chętnie w zabawach z rówieśnikami.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.