Odwarstwienie siatkówki

Odwarstwienie siatkówki to oddzielenie się siatkówki od leżącej pod nią naczyniówki. Może do tego dojść w wyniku uszkodzenia siatkówki i powstania w niej otworu (proces pierwotny) albo zmian zapalnych lub nowotworowych (proces wtórny). Pierwotne odwarstwienie siatkówki szczególnie łatwo może wystąpić w oczach z dużą krótkowzrocznością oraz po operacji zaćmy. Choroba wymaga leczenia operacyjnego, nieleczona może doprowadzić do utraty wzroku.

Polecane wideo:

1. Przyczyny odwarstwienia siatkówki


Siatkówka jest błoną otaczającą gałkę oczną. Działa niczym pryzmat – skupia wiązkę światła, powstały na niej obraz jest przekazywany pod postacią impulsu elektrycznego do mózgu za pomocą nerwu wzrokowego. Widzimy właśnie dzięki temu procesowi. Wszelkie uszkodzenia siatkówki pogarszają jakość widzenia, prowadząc niekiedy do całkowitej ślepoty – procesu, który jest nieodwracalny.

Odwarstwienie siatkówki zwykle objawia się przez pojawienie się w polu widzenia błysków, mroczków, zasłony przed okiem. Pogarsza się także ostrość wzroku. Im bardziej siatkówka się odwarstwia, tym silniejsze są te objawy. U osób z dużą krótkowzrocznością nawet słaby uraz oka lub średni wysiłek fizyczny mogą spowodować przedarcie i odwarstwienie siatkówki. Często dotyka to osób po 50. roku życia. Dzieje się tak, ponieważ zmienia się wówczas struktura włókien łączących siatkówkę z ciałem szklistym. Może dojść do oderwania siatkówki.

Wystąpieniu choroby sprzyja rozwój cukrzycy i atopowego zapalenia skóry. Zaobserwowano, że problem częściej dotyka osób, które urodziły się kilka tygodni przed terminem. Ryzyko odwarstwienia siatkówki wzrasta u osób, które miały stany zapalne spojówki, u cierpiących na guzy gałki ocznej oraz po przebytej operacji oka. Ponadto wskazuje się na istotny wpływ czynnika dziedzicznego.

Wyróżnia się kilka odmian odwarstwienia siatkówki: odwarstwienie samoistne, trakcyjne, wysiękowe oraz rozwarstwienie siatkówki. Jeśli dostrzeżemy u siebie nagłe i niespodziewane pogorszenie widzenia, powinniśmy jak najszybciej udać się do okulisty.

2. Leczenie odwarstwienia siatkówki

Choroby oczu powinny być szybko diagnozowane i leczone. Diagnoza polega na badaniu dna oka. Wykonywane jest także badanie ostrości widzenia. Jeżeli u chorego nie doszło jeszcze do odwarstwienia siatkówki, nastąpiło tylko tzw. przedarcie, wówczas operacja nie jest konieczna. Zamiast niej stosuje się określone zabiegi. Krioterapia bądź laser skutecznie powstrzymują proces odwarstwienia siatkówki.

W walce z chorobą pomaga także odpowiednia dieta. Jeżeli nie chcemy dopuścić do odwarstwienia siatkówki, powinniśmy pamiętać, by nasz codzienny jadłospis zawierał produkty bogate w luteinę oraz witaminy A, C, i E. Witaminy nie dopuszczają do niekorzystnych procesów zachodzących w oku. Spore ich ilości występują w brokułach, szpinaku, borówce amerykańskiej i botwinie. Aby obniżyć ryzyko choroby oka, warto spożywać ryby morskie. Zawarte w nich kwasy powstrzymują proces zwyrodnienia siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki leczy się operacyjne za pomocą dwóch głównych metod. Pierwsza zwana jest witrektomią. Polega na zastąpieniu ciała szklistego specyficznymi substancjami (np. olejem silikonowym bądź płynem). Następnie naświetla się miejsce laserem. Olej silikonowy musi być co jakiś czas wymieniany. Druga metoda nazywana jest wgłobieniem. Podczas zabiegu wprowadza się do oka plomby (implanty z gąbki, taśmy silikonowe), które niwelują ubytki w siatkówce. Nie wymagają one wymiany nawet po wielu latach od operacji.

Jeżeli zignorujemy niepokojące objawy, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Grozi nam wówczas pogorszenie lub utrata wzroku.

Komentarze (3)
~Kasia
~Kasia

Mam zastrzezenia co do fragmentow: ten mowiacy o witrektomii mowi o wypelnianiu oka olejem silikonowym bardz plynem - z doswiadczenia po przebytych 4 witrektomiach kojarze tylko olej lub gaz. Do tego oleju silikonowego sie nie wymienia (o ile nie robi sie kolejnej witrektomii w okresie do ok 6 mies od poprzedniej). Olej ten zostaje usuniety z oka za uznaniem lekarza w czasie ok 6 mies po zabiegu. Gas usuwa sie samoistnie a pacjent widzi w oku babelek, ktory po usunieciu sie gazu znika. Jezeli chodzi o sam laser podczas zabiegu, ktorym przykleja sie siatkowke - najpierw uzywa sie witrektomu, potem laseru i olej podany jest na sam koniec. To tak z doswiadczenia w ramach poprawnosci pisze. Artykul bardzo ciekawy.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Odwarstwienie siatkówki
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Artykuły Odwarstwienie siatkówki
Odwarstwienie siatkówki

Odklejanie się siatkówki

Odklejanie się siatkówki

kilka czynników. Wśród najpopularniejszych wymienia się: krótkowzroczność, podeszły wiek, cukrzycę, przebyte w przeszłości odwarstwienie siatkówki (...) Odklejenie się siatkówki jest bardzo poważnym...

Zabiegi

Terapia odklejania siatkówki

Odwarstwienie siatkówki jest to oddzielenie siatkówki od naczyniówki. Zwykle związane jest to z uszkodzeniem - otworem w siatkówce, który pozwala ciału szklistemu (płynowi wypełniającemu...

Zabiegi

Klamrowanie twardówki

skomplikowane przypadki mogą trwać dłużej. Przed zabiegiem lekarz może zalecić zakrycie oczu i leżenie w łóżku, aby odwarstwienie siatkówki nie postępowało (...) , które może powodować ponowne odwarstwienie...

Zabiegi

Witrektomia mechaniczna

: odwarstwienie siatkówki; zapalenie wnętrza gałki ocznej; ciała obce wewnątrz gałki ocznej; krwotok do ciała szklistego oka; proliferacyjna (...) zapalny oka; odwarstwienie siatkówki...

Objawy jaskry

Mroczki przed oczami

Mroczki przed oczami

siatkówki, rozerwanie siatkówki, odwarstwienie ciała szklistego, krwawienie w ciele szklistym oraz stan zapalny siatkówki oraz ciała szklistego. Mroczki (...) się do siatkówki....

Zaćma

Metody wykrywania zaćmy

Metody wykrywania zaćmy

, zwyrodnienie plamki żółtej, odwarstwienie siatkówki, zespół Sjörgena, męty ciała szklistego, stożek rogówki, presbyopia, retinopatia barwnikowa (...) ; centralną część ciała szklistego i częściowo siatkówkę...

Okulistyka

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

Choroby oczu (prezentacja edukacyjna)

choroby żadne formy leczenia nie mogą przywrócić wzroku. Odwarstwienie siatkówki Odwarstwienie siatkówki jest to choroba oka, która następuje, gdy siatkówka oddziela...

Zaćma

Diagnostyka zaćmy

dna oka, które pozwala wykluczyć obecność zmian, powodujących nieodwracalne obniżenie ostrości wzroku (np. zmiany zwyrodnieniowe plamki, zanik nerwu wzrokowego, odwarstwienie siatkówki).

Angiografia fluoresceinowa

Angiografia oka

Angiografia oka

Czarno-biały obraz siatkówki oka powstały w efekcie angiografii fluoresceinowej.