Trwa ładowanie...

Odwodnienie organizmu – charakterystyka, przyczyny, objawy, leczenie

Odwodnienie organizmu to stan, w którym zawartość wody w organizmie spada do poziomu tak niskiego, że jest utrudnione prawidłowe jego funkcjonowanie. Jest to stan szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci raz dla osób starszych. Odwodnienie organizmu dzielimy na lekkie, umiarkowane oraz ostre. Do odwodnienia organizmu dochodzi najczęściej podczas biegunek oraz wymiotów.

spis treści

1. Odwodnienie organizmu – charakterystyka

Odwodnienie organizmu to nic innego, jak utrata zbyt dużej ilości wody oraz elektrolitów przez organizm. Aby organizm pracował prawidłowo, niezbędne są elektrolity, dlatego podczas odwodnienia organizmu dochodzi do zachwiania równowagi wodno-elektrolitowej. Wyróżniamy odwodnienie organizmu hipertoniczne, które charakteryzuje się większą utratą wody niż elektrolitów, odwodnienie hipotoniczne, gdzie dochodzi do większej utraty elektrolitów, oraz odwodnienie izotoniczne, gdzie utrata wody jest taka sama jak utrata elektrolitów.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Do odwodnienia organizmu bardzo często dochodzi podczas silnych upałów
Do odwodnienia organizmu bardzo często dochodzi podczas silnych upałów

2. Odwodnienie organizmu – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn odwodnienia organizmu należą oczywiście biegunka, wymioty oraz wysoka gorączka. Do odwodnienia dochodzi także podczas niektórych chorób, które powodują niechęć do przyjmowania pokarmów oraz napojów. Do takich chorób zaliczamy na przykład chorobę Parkinsona. Bardzo często do odwodnienia organizmu dochodzi podczas upałów. Pocenie się jest niezbędne, aby ochłodzić organizm, a podczas upałów człowiek może wypocić nawet 10 litrów wody. Jeśli nie zadbamy o to, aby uzupełniać odpowiednią ilość płynów, dojdzie do odwodnienia. Na odwodnienie organizmu z powodu upału narażone są najbardziej osoby starsze, małe dzieci oraz osoby niepełnosprawne.

3. Odwodnienie organizmu – główne objawy

Na samym początku, kiedy dojdzie do odwodnienia organizmu, możemy zaobserwować takie objawy jak: brak apetytu, wzmożone pragnienie, rzadkie oddawanie moczu, wzdęty brzuch, senność. U niemowląt może dojść do zapadania się ciemiączka oraz gałek ocznych. Jeśli nie dojdzie do uzupełnienia płynów w kolejnej fazie odwodnienia organizmu możemy zauważyć przyśpieszoną akcję serca, zmniejszenie pocenia się, gorączkę, spadek ciśnienia, pojawienie się drgawek i w końcu utrata przytomności.

Zobacz także:

4. Odwodnienie organizmu – leczenie

Głównym i podstawowym elementem leczenia odwodnienia organizmu jest zapobieganie dalszej utracie wody z organizmu oraz uzupełnianie niedoborów. Płynów nie należy uzupełniać zbyt gwałtowanie. Jeśli mamy do czynienia z cięższym przypadkiem, należy podać dożylnie 5 procentowej glukozy w przypadku odwodnienia hipertonicznego, a jeśli chodzi o odwodnienie hipotoniczne, zaleca się podanie chlorku sodu lub chlorku sodu i chlorku potasu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niedobór żelaza
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza