Trwa ładowanie...

Ogromne żylaki nawet u młodych ludzi. Lekarz wyjaśnia przyczynę

 Katarzyna Grzęda-Łozicka
25.09.2023 21:53
Ogromne żylaki nawet u młodych ludzi. Lekarz wyjaśnia przyczynę
Ogromne żylaki nawet u młodych ludzi. Lekarz wyjaśnia przyczynę (Getty Images, Instagram)

Przewlekła niewydolność żylna to problem, który dotyka coraz szerszą grupę osób. Główną przyczyną jest uszkodzenie żył transportujących krew z nóg do serca. Chorują przede wszystkim kobiety, a do lekarzy trafiają coraz młodsze pacjentki.

spis treści

1. Problem żylaków to nie tylko kończyny

Flebolog prof. Łukasz Paluch opisuje przypadek jednej ze swoich pacjentek. Zgłosiła się do niego 27-latka z dużymi i bardzo widocznymi żylakami na nogach. Okazało się, że kobieta cierpi na niewydolność żylną, ale w jej przypadku konieczne będzie leczenie etapami, bo problem zaczyna się znacznie wyżej niż kończyny dolne - w obrębie miednicy mniejszej.

- To tam znajduje się początek niewydolności żylnej i tam panuje największe nadciśnienie żylne, dlatego proces diagnostyczno-terapeutyczny zaczęliśmy od zdiagnozowania miejsca początku refluksu i wykonania zabiegu embolizacji, czyli celowanego zamknięcia miejsca niewydolnych żył - wyjaśnia ekspert w mediach społecznościowych.

Żylaki u 27-letniej pacjentki
Żylaki u 27-letniej pacjentki (Instagram)
Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Problem niewydolności żył miednicy mniejszej i żylaków miejsc intymnych dotyka nawet 40 proc. kobiet w ciąży i po porodzie, ale tego typu żylaki mogą powstawać również z innych przyczyn, m.in. jako wynik siedzącej pracy.

Lekarz tłumaczy, że 27-letnia pacjentka będzie pod obserwacją co najmniej przez kilka miesięcy, żeby zaobserwować, jak przebiega proces cofania zmian.

- Dopiero wtedy podejmiemy decyzję, jakie zastosujemy leczenie. Niewydolność żylną tego typu musimy leczyć etapowo, zaczynając od miejsca początku refluksu, a nie od tych, które są najbardziej widoczne - podkreśla flebolog.

2. Jakie mogą być pierwsze sygnały niewydolności żylnej?

Niewydolność żylna to stan, w którym krew cofa się w naszych naczyniach. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym większe są możliwości jej leczenia. Pierwsze objawy choroby można wyłapać uważnie obserwując sygnały, które wysyła nam organizm. Jednym z pierwszych symptomów jest uczucie ciężkości nóg.

- Objawy niewydolności w przypadku kończyn dolnych to obrzęk, uczucie rozpierania łydki, zwiększenie ilości pajączków, żylaków, pacjenci mówią o wrażeniu "nieswoich" nóg, zwłaszcza wieczorem i nieproporcjonalnym zmęczeniu nóg do wysiłku - tłumaczył prof. Łukasz Paluch w rozmowie z WP abcZdrowie.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze