Trwa ładowanie...

Okres – charakterystyka, endometrioza

Avatar placeholder
15.12.2022 17:38
Okres – charakterystyka, endometrioza
Okres – charakterystyka, endometrioza

Okres to zupełnie naturalny proces biologiczny zachodzący w kobiecym ciele. Okazuje się, że tak naprawdę niewiele przedstawicielek płci pięknej zna anatomię swojego ciała. Zasady cyklu miesiączkowego są nam obce, nie wiemy również, z jakich powodów co miesiąc organizm musi wydalić określoną ilość krwi. Warto zapoznać się z regułami, które rządzą zegarem biologicznym każdej kobiety.

spis treści

1. Charakterystyka okresu

Organizm każdej zdrowej kobiety co miesiąc przygotowuje się do zapłodnienia. Macica zostaje wyścielona przez endometrium, czyli śluzówkę. To właśnie w śluzówce zagnieżdża się zarodek. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia, wówczas ciało kobiety musi zrobić coś z niepotrzebnym już endometrium. Dotykają nas skurcze macicy, których głównym zadaniem jest oderwanie cząstek śluzówki. Następnie cząstki śluzówki wydostają się z organizmu kobiecego wraz z krwią miesięczną.

Mówiąc prościej – okres to złuszczony nabłonek macicy. Wbrew powszechnej opinii – wcale nie jest siedliskiem bakterii. Dlatego też nie ma żadnych przeciwwskazań, aby podczas okresu nie uprawiać seksu. Jeśli oboje partnerów toleruje taki proceder, wystarczy tylko zadbać o odpowiednią higienę.

Zobacz film: "Niepokojące objawy cyklu miesiączkowego [Specjalista radzi]"
W trakcie okresu bardzo ważny jest dobór środków higienicznych
W trakcie okresu bardzo ważny jest dobór środków higienicznych

Podczas miesiączkowania kobiety są bardziej narażone na zaistnienie infekcji intymnych. W pierwszych dniach miesiączki należy co dwie godziny mniej więcej zmieniać podpaski lub tampony.

Czy tampony są one zdrowe dla kobiecego organizmu? Okazuje się, że tak! Mało tego, krew miesięczna, jak już wydostanie się z pochwy, jest podatna na ataki bakterii. Dlatego też tampon bywa nieco bardziej higienicznym środkiem.

Okres jest niezmiernie ważnym etapem cyklu miesiączkowego, który regulowany jest przede wszystkim przez hormony. Okres trwa od 21 do 32 dni. Rozpoczyna się ostatnim dniem krwawienia, a kończy w dniu pierwszego krwawienia. Okres jest oznaką, iż kobieta jest nadal zdolna do rodzenia dzieci.

Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań
Okres - odpowiedzi na 11 najczęściej zadawanych pytań [12 zdjęć]

Spóźniająca się miesiączka to zjawisko, które może wprowadzić wiele kobiet w stan niepokoju. Ważne jest

zobacz galerię

2. Endometrioza

Podczas omawiania zagadnień związanych z okresem, nie można pominąć endometriozy. Dlaczego ten temat jest tak istotny? Ponieważ wiele pań nawet nie wiem, że cierpi na tę chorobę. Endometrioza oznacza nieprawidłowy narost śluzówki macicy.

W ciele zdrowej kobiety nabłonek macicy sytuuje się w macicy. W przypadku endometriozy, śluzówka może narastać w innym miejscu. Najczęściej są to jajniki. Chociaż medycyna rejestruje także inne przypadki (np. skupiska endometriozy były znajdowane nawet na płucach).

To też trzeba wiedzieć

Kiedy hormony zaczynają doprowadzać do złuszczania śluzówki macicy, również zaczyna reagować endometrium narastające w nieprawidłowym miejscu. Bywa to powodem bólu podczas okresu stanowiącego dla kobiety ogromny dyskomfort.

Nieleczona endometrioza może prowadzić nawet do bezpłodności. Warto zatem zadbać o zdrowie intymne. Każdy zwiększony ból miesiączkowy w trakcie okresu powinien nas zaniepokoić i sprowokować do skorzystania z profesjonalnych badań ginekologicznych.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze