Trwa ładowanie...

Olanzapina - co to jest, wskazania, skutki uboczne, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
03.03.2023 16:28
Olanzapina z grupy tienobenzodiazepin, stosowana jest w leczeniu schizofrenii.
Olanzapina z grupy tienobenzodiazepin, stosowana jest w leczeniu schizofrenii. (Adobe Stock)

Olanzapina wykazuje działanie przeciwlękowe, przeciwpsychotyczne, przeciwmaniakalne. Substancja ta stanowi składnik takich leków jak Zolaxa, Zolaxa Rapid, Zopridoxin, Zypadhera. Jakie są wskazania do stosowania olanzapiny? Jakie działania niepożądane może wywoływać ten lek?

spis treści

1. Co to jest olanzapina?

Olanzapina jest organicznym związkiem chemicznym zaliczanym do grupy tienobenzodiazepin. Substancja ta wykazuje działanie przeciwpsychotyczne, przeciwmaniakalne oraz stabilizujące nastrój.

Jak działa olanzapina? Otóż, jak dotąd nie poznano dokładnego mechanizmu działania substancji, wielu specjalistów uważa jednak, że działanie olanzapiny związane jest z blokowaniem receptorów dopaminowych (D2) oraz serotoninowych 5-HT2.

2. Wskazania do stosowania

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

Olanzapinę stosuje się w leczeniu:

  • schizofrenii – choroby psychicznej, która charakteryzuje się stopniowym przebiegiem. W początkowej fazie schorzenia może objawiać się zaburzeniami uwagi, zaburzeniami snu, obniżonym samopoczuciem, drażliwością, podejrzliwością. U pacjentów w ostrej fazie schizofrenii mogą występować z kolei: urojenia (chorzy mogą mieć wrażenia, że są śledzeni, wyśmiewani, obserwowani, podsłuchiwani).
  • średnio nasilonych oraz ciężkich epizodów manii - stanów chorobowych, które objawiają się w nadmiernym pobudzeniem, wzmożonym nastrojem, zwiększoną aktywnością psychiczną. Specjalistom udało się wykazać, że organicznym związek chemiczny z grupy tienobenzodiazepin przeciwdziała nawrotom objawów u osób zmagających się z chorobą afektywną dwubiegunową, u których wykazano dobrą odpowiedź na terapię epizodu manii.

3. Leki z olanzapiną

W naszym kraju dostępne są następujące leki z olanzapiną: Anzorin, Egolanza, Olanzapina Mylan (lek występujący w formie tabletek powlekanych), Olanzapina Mylan (lek występujący w formie tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej),Olanzapine Apotex (lek występujący w formie tabletek powlekanych), Olanzapine Apotex (w formie tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej), Olanzapine Bluefish, Olanzapine Lekam, Olanzapine +pharma, Olanzaran (w formie tabletek).

Dodatkowo, w aptekach znaleźć możemy: Olanzaran (lek występujący w formie tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej), Olanzin, Olazax, Olazax Disperzi, Olpinat, Olzapin, Ranofren, Zalasta (w formie tabletek), Zalasta (w formie tabletek, które ulegają rozpadowi w jamie ustnej), Zolafren (w postaci kapsułek), Zolafren (w postaci tabletek powlekanych), Zolafren Swift (tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Zolaxa, Zolaxa Rapid, Zopridoxin, Zypadhera (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu), Zyprexa (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań)

4. Skutki uboczne olanzapiny

Olanzapina, podobnie jak reszta leków, może powodować działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych tej substancji lekarze wymieniają:

  • zwiększenie masy ciała,
  • hipotonię (stan, w którym skurczowe ciśnienie tętnicze krwi jest niższe niż 90 mm Hg),
  • zmęczenie i senność,
  • zwiększenie stężenia prolaktyny w osoczu,
  • akatyzję,
  • astenię,
  • wysypkę skórną na ciele,
  • spadek libido,
  • suchość błony śluzowej jamy ustnej,
  • opuchliznę,
  • zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi,
  • zwiększenie stężenia glukozy w organizmie,
  • zwiększony apetyt,
  • zwiększenie aktywności aminotransferaz.

5. Kiedy zaczyna działać olanzapina?

Pacjenci często zastanawiają się, po jakim czasie działać zaczyna olanzapina. Działanie tej substancji przeciwpsychotycznej, przeciwmaniakalnej i stabilizującej nastrój rozwija się w ciągu kilku, kilkunastu dni (u niektórych okres ten może wynosić nawet kilka tygodni). Substancja dobrze wchłania się po podaniu doustnym i osiąga maksymalne stężenie w surowicy po 5, maksymalnie 8 godzinach.

Średni biologiczny okres półtrwania olanzapiny u pacjentów młodych oraz zdrowych wynosi mniej więcej 34 godziny. U pacjentów w wieku podeszłym okres ten jest dłuższy – wynosi 52 godziny.

6. Przeciwwskazania

Olanzapiny nie powinny stosować osoby wykazujące nadwrażliwość na tę substancję. Dodatkowo, leku nie powinny zażywać kobiety w okresie laktacji oraz osoby obciążone ryzykiem wystąpienia jaskry z wąskim kątem przesączania.

Innym przeciwwskazaniem do stosowania jest ciąża (zażywanie leków z olanzepiną w okresie ciąży powinno odbywać się wyłącznie wtedy, gdy spodziewana korzyść przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze