Trwa ładowanie...

Oliwa z oliwek lekiem na raka?

Avatar placeholder
18.01.2022 12:22
Oliwa z oliwek lekiem na raka?
Oliwa z oliwek lekiem na raka? (Zdjęcie oliwy z oliwek / Shutterstock)

Nie od dziś wiadomo, że spożywanie oliwy z oliwek niesie wiele korzyści dla zdrowia. Najnowsze badania wykazały, że jeden ze składników oliwy może być skuteczną bronią w walce z rakiem.

spis treści

1. Badania nad właściwościami oliwy z oliwek

Przełomowego odkrycia dokonali naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w Stanach Zjednoczonych. W swoim badaniu wykorzystali związek występujący w oliwie z oliwek z pierwszego tłoczenia o nazwie oleokantal.

Po dodaniu tej substancji do komórek nowotworowych bardzo szybko dochodziło do ich obumierania. Komórki rakowe ginęły już w ciągu 30-60 minut. Co ważne, oleokantal nie uszkodził przy tym żadnych zdrowych komórek.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wyniki nowego badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia naukowców z Harvardu. Przebadali oni prawie 30 tys. wolontariuszy i doszli do wniosku, że oliwa z oliwek w diecie redukuje ryzyko wystąpienia nowotworu o ok. 10 proc.

2. Jak oliwa z oliwek wpływa na zdrowie?

Oliwa z oliwek extra virgine to jeden z najzdrowszych produktów na świecie. Zawiera duże ilości przeciwutleniaczy oraz zdrowych kwasów omega-3 i omega-6. Ma właściwości przeciwzapalne, chroni przed chorobami serca, cukrzycą, a nawet pomaga w leczeniu choroby Alzheimera.

Dieta śródziemnomorska, której jednym z głównym składników jest właśnie oliwa z oliwek, to jeden z najzdrowszych sposobów odżywiania. Polecają go zarówno dietetycy, jak i lekarze. Mieszkańcy obszaru Morza Śródziemnego, którzy spożywają dużo oliwy z oliwek, rzadziej cierpią na nadciśnienie, miażdżycę oraz raka. Wystarczy zaledwie łyżka dziennie, by poprawić swój stan zdrowia.

Amerykańscy badacze zapowiadają, że będą dalej testować wpływ oliwy z oliwek na komórki nowotworowe. Nowe odkrycie daje nadzieję, że być może już wkrótce będzie można wykorzystać składnik oliwy z oliwek do terapii nowotworów, by stworzyć skuteczny lek na raka.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze