Trwa ładowanie...

Omeprazol – wskazania, działanie, przeciwskazania, leki zawierające omeprazol, naturalne odpowiedniki

Omeprazol jest stosowany w leczeniu chorób związanych z produkowaniem zbyt dużej ilości kwasów żołądkowych, takich jak wrzody żołądka czy refluks. Dolegliwości związane z choroba wrzodową i refluksem są niezwykle nieprzyjemne. Zobacz jaki są wskazania do stosowania leku omeprazol, w jakich lekach go znajdziesz i jakie są naturalne odpowiedniki, wspomagające zobojętnienie kwasu żołądkowego.

spis treści

1. Omeprazol – wskazania

Wskazaniami do stosowania leku omeprazol jest w szczególności choroba wrzodowa żołądka oraz dwunastnicy, refluks przełyku, eradykacja bakterii helicobacter pylori oraz zespół Zollingera-Ellisona. Omeprazol może być stosowany również profilaktycznie u osób z nadkwasotą w celu zapobieżenia owrzodzenia żołądka.

Zobacz film: "Wrzody żołądka [Specjalista radzi]"

2. Omeprazol – działanie

Leki zawierające omeprazol stosowanie są przeważnie w kuracjach związanych z różnego rodzaju zaburzeniami przewodu pokarmowego. Komórki okładzinowe błony śluzowej żołądka wydzielają kwas przez tzw. pompę protonową.

Omeprazol hamuje działanie pompy protonowej w komórkach nabłonka żołądka, efektem czego jest zmniejszenie wydzielania jonów wodorowych do światła żołądka. Prościej rzecz ujmując, celem stosowania leku omeprazol jest spowodowanie wzrostu pH soków żołądkowych, tak by przestały mieć odczyn kwaśny.

Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne
Objawy wrzodów żołądka. Nie są charakterystyczne [5 zdjęć]

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, potocznie nazywana wrzodami, pojawia się cyklicznie. Są to ograniczone

zobacz galerię

Dodatkowo omeprazol działa bakteriobójczo w stosunku do bakterii helicobacter pylori, której obecność w przewodzie pokarmowym może wywołać owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Efekty przyjmowania omeprazolu odczuwalne są zwykle po co około 4 dniach zażywania.

3. Omeprazol – przeciwskazania

Przeciwskazaniem do stosowania leku omeprazol jest w szczególności nadwrażliwość na lek. Ponadto omeprazol nie powinien być przyjmowany w przypadku owrzodzenia mającego charakter choroby nowotworowej.

4. Omeprazol – leki zawierające omeprazol

Lekami zawierającymi w sobie omeprazol są m.in. Agastin, Bioprazol, Gasec-20, Goprazol, Helicid Forte, Heligen, Losec, Loseprazol, Nozer, Omeprazol Farmax, Omeprazol Aurobindo, Omeprazol Mylan, Ortanol 20 Plus, Piastprazol, Polprazol, Ultop, Ventazol.

5. Omeprazol – naturalne odpowiedniki

Omeprazol zobojętnia kwasy żołądkowe. Warto wiedzieć, że zobojętnienie kwasu żołądkowego możliwe jest też bez stosowania leku omeprazol. Co prawda, jeżeli stosowanie leku zostało nam zalecone przez lekarza nie warto lekceważyć jego zaleceń, ale pamiętać należy że omeprazol jak każdy lek może wywołać różne działania nie pożądanie.

Zobacz także:

Producenci wśród działań niepożądanych występujących często wyróżniają bóle głowy, bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia czy biegunkę. Leczenie wrzodów żołądka czy refluksów to zazwyczaj kuracje długotrwałe, dlatego warto też poznać naturalne zobojętniacze kwasu żołądkowego. Do naturalnych zamienników, które mogą zastąpić lub chociaż wspomóc działanie leku omeprazol należą przede wszystkim sok aloesowy czy sok z arbuza.

Zamiennikiem leku omeprazol może być także soda oczyszczona – przy czym sody oczyszczonej nie powinny stosować osoby z nadciśnieniem tętniczym.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza