Trwa ładowanie...

Omnipotencja - co to znaczy, u kogo występuje, terapia

Katarzyna Wąś-Zaniuk
17.05.2023 16:24
Osoba z omnipotencją wierzy, że posiada nadzwyczajną moc i kontrolę nad swoim życie.
Osoba z omnipotencją wierzy, że posiada nadzwyczajną moc i kontrolę nad swoim życie. (Adobe stock)

Omnipotencja to wewnętrzne przekonanie danej jednostki o swojej nieograniczonej mocy, sprawczości. To również poczucie, że nie osiągnie się żadnej porażki. U jakich osób wystepuje omnipotencja? Jak to zjawisko wpływa na relacje z bliskimi?

spis treści

1. Omnipotencja - co to znaczy?

W psychologii omnipotencja jako termin odnosi się do wewnętrznego przekonania danej osoby, że posiada nadzwyczajną moc i kontrolę nad swoim życiem oraz otaczającym ją światem. Ludzie z wysokim poziomem poczucia omnipotencji bardzo często żywią przekonanie, że:

  • ich postępowanie ma wpływ na wydarzenia zewnętrzne,
  • ich myśli i intencje są w stanie wpłynąć na rzeczywistość,
  • są wszechmocni, posiadają ogromne wpływy i ogromną siłę.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Omnipotencja może prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak przecenianie swoich umiejętności i ignorowanie ewidentnych problemów lub trudności w życiu. W skrajnych przypadkach, osoby o wyjątkowo wysokim poziomie poczucia posiadania nadzwyczajnej mocy mogą cierpieć na zaburzenia osobowości narcystycznej. Cechami patologicznego narcyzmu są między innymi omnipotencja i wielkościowość.

Termin omnipotencja stanowi połączenie łacińskich słów: omnia, omnium (wszystko) i potentia (siła i moc).

2. Omnipotencja - u jakich osób występuje?

Zjawisko omnipotencji może występować u każdej osoby niezależnie od płci, wieku czy innych cech osobniczych. Niemniej, w niektórych badaniach stwierdzono, że kobiety częściej niż mężczyźni przejawiają zachowania typowe dla osób o wyższym poziomie poczucia omnipotencji.

Osoba omnipotentna może np. wykazywać się nadmierną kontrolą nad swoim otoczeniem, dominacją w relacjach, poczuciem wyjątkowości, a także przecenianiem swoich możliwości.

W kontekście psychoterapii, często porusza się temat kobiet omnipotentnych, które wyróżniają się tym, że zajmują się praktycznie wszystkim i sporo obowiązków spoczywa na ich barkach.

Kobieta omnipotentna żywi przekonanie, że tylko samodzielnie jest w stanie dobrze zrobić wiele rzeczy. Bierze na siebie pełną odpowiedzialność, zarówno w pracy jak i w codziennym życiu. Stara się maksymalnie poświęcić obowiązkom pracowniczym, ale również tym domowym. Niestety, taki sposób postępowania zazwyczaj prowadzi do przeciążenia i braku czasu na odpoczynek.

3. Omnipotencja a relacje z innymi ludźmi

Osoby, które wykazują cechy omnipotencji, często mają trudności z budowaniem zdrowych relacji z bliskimi. Poczucie omnipotencji może powodować trudności z delegowaniem zadań i pozwalaniem innym na podejmowanie decyzji. Z tego powodu, bliscy osób, które czują się niezastąpione czy wszechmocne mogą czuć się zdominowani lub pomijani, co prowadzi do napięć i konfliktów w związku czy relacjach przyjacielskich.

Jednostka z omnipotencją może zamykać się na pomoc i wsparcie ze strony bliskich, co utrudnia budowanie bliskich relacji oraz satysfakcjonującego życia osobistego.

4. Omnipotencja - jaka terapia?

Terapia jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta. Jednak z pomocą odpowiedniego specjalisty, osoby z poczuciem omnipotencji mogą nauczyć się budować zdrowe relacje z bliskimi, zarządzać swoimi emocjami i potrzebami, cieszyć się pełniejszym i satysfakcjonującym życiem.

Osoby chcące wyeliminować problem omnipotencji często decydują się na terapię poznawczo-behawioralna czy terapię psychodynamiczną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również psychoterapia par i małżeństw lub psychoterapia systemowa.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza