Omnipotencja - co to znaczy, u kogo występuje, terapia
Omnipotencja to wewnętrzne przekonanie danej jednostki o swojej nieograniczonej mocy, sprawczości. To również poczucie, że nie osiągnie się żadnej porażki. U jakich osób wystepuje omnipotencja? Jak to zjawisko wpływa na relacje z bliskimi?
1. Omnipotencja - co to znaczy?
W psychologii omnipotencja jako termin odnosi się do wewnętrznego przekonania danej osoby, że posiada nadzwyczajną moc i kontrolę nad swoim życiem oraz otaczającym ją światem. Ludzie z wysokim poziomem poczucia omnipotencji bardzo często żywią przekonanie, że:
- ich postępowanie ma wpływ na wydarzenia zewnętrzne,
- ich myśli i intencje są w stanie wpłynąć na rzeczywistość,
- są wszechmocni, posiadają ogromne wpływy i ogromną siłę.
Omnipotencja może prowadzić do niezdrowych zachowań, takich jak przecenianie swoich umiejętności i ignorowanie ewidentnych problemów lub trudności w życiu. W skrajnych przypadkach, osoby o wyjątkowo wysokim poziomie poczucia posiadania nadzwyczajnej mocy mogą cierpieć na zaburzenia osobowości narcystycznej. Cechami patologicznego narcyzmu są między innymi omnipotencja i wielkościowość.
Termin omnipotencja stanowi połączenie łacińskich słów: omnia, omnium (wszystko) i potentia (siła i moc).
2. Omnipotencja - u jakich osób występuje?
Zjawisko omnipotencji może występować u każdej osoby niezależnie od płci, wieku czy innych cech osobniczych. Niemniej, w niektórych badaniach stwierdzono, że kobiety częściej niż mężczyźni przejawiają zachowania typowe dla osób o wyższym poziomie poczucia omnipotencji.
Osoba omnipotentna może np. wykazywać się nadmierną kontrolą nad swoim otoczeniem, dominacją w relacjach, poczuciem wyjątkowości, a także przecenianiem swoich możliwości.
W kontekście psychoterapii, często porusza się temat kobiet omnipotentnych, które wyróżniają się tym, że zajmują się praktycznie wszystkim i sporo obowiązków spoczywa na ich barkach.
Kobieta omnipotentna żywi przekonanie, że tylko samodzielnie jest w stanie dobrze zrobić wiele rzeczy. Bierze na siebie pełną odpowiedzialność, zarówno w pracy jak i w codziennym życiu. Stara się maksymalnie poświęcić obowiązkom pracowniczym, ale również tym domowym. Niestety, taki sposób postępowania zazwyczaj prowadzi do przeciążenia i braku czasu na odpoczynek.
3. Omnipotencja a relacje z innymi ludźmi
Osoby, które wykazują cechy omnipotencji, często mają trudności z budowaniem zdrowych relacji z bliskimi. Poczucie omnipotencji może powodować trudności z delegowaniem zadań i pozwalaniem innym na podejmowanie decyzj. Z tego powodu, bliscy osób, które czują się niezastąpione czy wszechmocne mogą czuć się zdominowani lub pomijani, co prowadzi do napięć i konfliktów w związku czy relacjach przyjacielskich.
Jednostka z omnipotencją może zamykać się na pomoc i wsparcie ze strony bliskich, co utrudnia budowanie bliskich relacji oraz satysfakcjonującego życia osobistego.
4. Omnipotencja - jaka terapia?
Terapia jest procesem, który wymaga czasu, cierpliwości i zaangażowania ze strony pacjenta. Jednak z pomocą odpowiedniego specjalisty, osoby z poczuciem omnipotencji mogą nauczyć się budować zdrowe relacje z bliskimi, zarządzać swoimi emocjami i potrzebami, cieszyć się pełniejszym i satysfakcjonującym życiem.
Osoby chcące wyeliminować problem omnipotencji często decydują się na terapię poznawczo-behawioralna czy terapię psychodynamiczną. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również psychoterapia par i małżeństw lub psychoterapia systemowa.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- "Nie jestem zaklinaczem dzieci. Jestem psychologiem. Uczę, jak wychowywać" - rozmowa z Michałem Kędzierskim
- "Choroba zagrażająca nie tylko jakości naszego życia, ale także samemu życiu''. Rozmowa o depresji atypowej z psychologiem Elwirą Chruściel
- Czy ludzie, którzy robią dużo selfie, naprawdę są narcyzami?
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.