Trwa ładowanie...

Omułek Zielonowargowy - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Omułek zielonowargowy ma zastosowanie w leczeniu problemów ze stawami
Omułek zielonowargowy ma zastosowanie w leczeniu problemów ze stawami (iStock)

Omułek zielonowargowy to wyjątkowy gatunek małży. Można go spotkać wyłącznie u wybrzeży Nowej Zelandii. Wyciąg pozyskany z tego unikalnego mięczaka świetnie wpływa na stawy i kości.

spis treści

1. Omułek zielonowargowy - co to jest i jak wygląda?

Omułek zielonowargowy to gatunek skorupiaka występujący tylko na terenie Nowej Zelandii. Hoduje się go wyłącznie na krótkim odcinku wybrzeża, gdzie rośnie przez długie miesiące.

Omułek zielonowargowy występuje wyłącznie w Nowej Zelandii
Omułek zielonowargowy występuje wyłącznie w Nowej Zelandii (iStock)
Zobacz film: "Nie ignoruj bólu stawów. Może zwiastować chorobę"

Omułek zielowargowy jest jedną z największych małży. Może osiągać nawet 24 cm długości. Zgodnie z nazwą jego muszla ma kolor zielono-brązowy. Jest nazywany też nowozelandzkim małżem zielonym (Perna canaliculus) i jest endemitem, czyli gatunkiem charakterystycznym wyłącznie dla jednego rejonu świata.

2. Właściwości nowozelandzkiego małża

Wyciąg z omułka zielonowargowego słynie z wyjątkowych właściwości, które mają zbawienny wpływ na nasze kości i stawy. Jego walory odkryli już rdzenni mieszkańcy Nowej Zelandii, którzy stosowali go m.in. aby złagodzić bóle kręgosłupa.

Ekstrakt z nowozelandzkiego omułka pozyskiwany jest w dość specyficzny sposób, bez stosowania w trakcie tego procesu obróbki cieplnej, aby zachować wszystkie naturalne właściwości tych małży.

Badania udowodniły, że lecznicze walory omułka wynikają z wysokiej zawartości glikozaminoglikanów (GAG). Nowozelandzki małż zawiera m.in. kwas uronowy i aminocukier. Glikozaminoglikany to grupa związków chemicznych, która znajduje szerokie zastosowanie w preparatach medycznych, które odpowiadają m.in. za odbudowę chrząstki i mazi stawowej.

W okresie zwiększonego wysiłku fizycznego, przy nadwadze oraz u osób starszych często występuje problem z niedoborem glukozaminy. A to powoduje, że nasze stawy są bardziej podatne na urazy, częściej możemy też odczuwać dolegliwości bólowe. Naturalnym źródłem glukozaminy są właśnie małże oraz raki, krewetki i kraby.

Wyciąg z tego skorupiaka jest cennym źródłem kwasu krzemowego, który spowalnia proces starzenia komórek i wspomaga proces tworzenia sieci włókien tkanki łącznej.

Wyciąg z omułka zielonowargowego świetnie wpływa na stawy i kości
Wyciąg z omułka zielonowargowego świetnie wpływa na stawy i kości (iStock)

Omułek jest również cennym źródłem kwasów omega-3, które pomagają w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, wspomagają funkcjonowanie serca i zmniejszają ryzyko wystąpienia obrzęków oraz stanów zapalnych. Nowozelandzki małż dostarcza ponadto wielu witamin i minerałów, zawiera m.in. żelazo, wapń, sód, potas, fosfor, selen, wit. A, C, E oraz te z grupy B i D. Omułek jest także źródłem kwasu krzemowego, który bywa pomocny w przypadku kruchości paznokci oraz wypadania włosów.

3. W jakich schorzeniach warto sięgnąć po wyciąg z omułka?

Badania wykazały, że dieta bogata w kwas krzemowy wspiera regenerację chrząstki stawowej. Wyciąg z omułka zielonowargowego znajduje zastosowanie podczas leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Z jego właściwości powinny skorzystać również osoby, które zmagają się z osteoporozą. Omułek zmniejsza ból i obrzęki.

Suplementy diety na bazie omułka zielonowargowego dostarczają substancji odżywczych do chrząstki, regenerując tkankę stawową i kostną. Poprawiają ruchomość stawów. Wspomagają leczenie artretyzmu, reumatyzmu, sztywności stawów.

Omułek nowozelandzki ma charakterystyczną zielono-brązową barwę
Omułek nowozelandzki ma charakterystyczną zielono-brązową barwę (iStock)

Ekstrakt z omułka znajduje zastosowanie również przy schorzeniach związanych z astmą czy problemach z oddychaniem spowodowanych przez stany zapalne.

Balsamy z dodatkiem omułka ujędrniają skórę i zwiększają jej elastyczność. Po zastosowaniu balsamu z wyciągiem z omułka zwykle najpierw odczuwamy chwilowy chłód, dopiero później następuje przyjemnie uczucie ciepła rozluźniające organizm. Stosowanie maści na bazie omułka może niwelować ból i obrzęk stawów.

4. Sposób stosowania i ceny

Wyciąg z omułka zielonowargowego jest dostępny na rynku w postaci tabletek, balsamów i maści. W przypadku częstego bólu stawów i kości, najszersze zastosowanie ma przyjmowanie suplementu w postaci pigułek doustnych. Tabletki z wyciągiem z omułka są pomocne w leczeniu zapalenia stawów i chorób zwyrodnieniowych. Preparat daje efekty po około 2 miesiącach stosowania.

Maści na bazie tego skorupiaka z reguły są wzbogacone różnymi olejami roślinnymi i również znajdują zastosowanie w przypadku stanów zapalnych stawów. Pomagają złagodzić bóle, jak również ujędrniają skórę.

Produkty zawierające wyciąg z omułka zielonowargowego można kupić w aptekach i sklepach, również tych internetowych.

Ceny preparatów wahają się od 17 do 60 zł za 60 tabletek produktu. Jeśli chodzi o maści i balsamy w zależności od pojemności preparatu (150-250 ml) ceny oscylują od 20 do 40 zł za opakowanie.

5. Omułek zielonowargowy – przeciwwskazania

Wyciągu z omułka nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią. Przeciwskazaniem do zastosowania tego specyfiku jest również alergia na owoce morza, mięczaki i białko.

Przeczytaj także: Alergia na ryby i owoce morza - przyczyny, objawy, rtęć w rybach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze